صفحه اصلی / مقامات / استاندار / چند نکته بر طرح خام استاندار خراسان رضوی
طراحی سایت در مشهد

چند نکته بر طرح خام استاندار خراسان رضوی

رزم حسینی استاندار خراسان رضوی گفته است که مکانی برای بیان اعتراض‌های مردمی در مشهد ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به پیگیری موضوع تعیین مکانی برای بیان اعتراض‌های مردمی در کلانشهر مشهد، گفت: این مهم به زودی به تصویب شورای تامین استان خراسان رضوی خواهد رسید.

اما چند نکته مهم در این خصوص قابل طرح است.

نخست آنکه این طرح نباید نافی سایر اعتراضات در بقیه نقاط شهر مشهد شود زیرا در آن صورت خلاف قانون اساسی خواهد بود زیرا در قانون اساسی حق اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز بدون هرگونه محدودیت مکانی و زمانی در نظر گرفته شده است و باتوجه به اینکه قانون اساسی باید بر همه قوانین اولی باشد و هیچ قانون یا دستورالعملی نباید بر خلاف آن باشد, قطعا اگر طرح آقای استاندار بخواهد اعتراض ها در سایر نقاط را به بهانه وجود چنین مکانی محدود کند, خلاف قانون اساسی است و وظیفه حفاظت از این قانون بر عهده شورای نگهبان بوده و عموم ملت نیز از آن پاسداری خواهند نمود.

دوم; طرح استاندار به نظر می رسد به دنبال محدودیت اعتراضات و تظاهرات و به نوعی دولتی کردن اعتراضات مردمی در بستری کنترل شده است. یعنی چهارچوب اعتراضات باید توسط دولت تایید شود که این این طرح با روح آزادی در تضاد است.

آیا بیان شعارهایی که برخلاف نظر دولت و حاکمیت باشد در این مکان مجاز است؟ آیا تصاویر افراد حاضر در این مکان توسط دوربین ها ثبت می شود؟ آیا اعتراض به هر موضوعی در این مکان آزاد است یا فقط پاره ای از امور؟

چه تضمینی برای افراد است که پس از خروج از این مکان مصونیت قضایی داشته باشند و به خاطر بیان دیدگاه ها مورد پیگیرد قرار نگیرند ؟

اگر تعیین مکان راه حل آزادی و دموکراسی است چرا کشورهای توسعه یافته در این مسیر تاکنون چنین اقدامی نکردند؟ اگر در زمان شاه سابق, حکومت پهلوی مکانی را برای اعتراضات مشخص می کرد آیا مردم تبعیت می کردند؟

استاندار بداند اصل و اساس اعتراضات مردمی که باید در همه ابعاد به رسمیت شناخته شود باید در همه زمینه ها مردمی باشد. زمان, مکان, نوع و نحوه اعتراض باید توسط مردم انتخاب شود و دستوری کردن چنین چیزی خلاف هرگونه منطق است.

به استاندار پیشنهاد می شود قبل هرگونه اقدامی دستورالعمل اجرایی آن را جهت بحث و تبادل نظر در اختیار نخبگان و رسانه ها قرار دهد تا با اجرای طرحی خام مواجه نشویم.

ترس آنجاست که پس از اجرای چنین طرح عجیبی, فردای آن به علاوه مکان, زمان اعتراض هم توسط دولت تعیین شود. کم کم شعارها و …

بحث در این مورد بسیار است اما در پایان به همین جمله اکتفا می کنیم که اعتراض زیر نورافکن اگر تبدیل به نمایش نشود, اعتراض مردمی هم نیست.

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *