صفحه اصلی / اسلاید صفحه اول / فشار قبر یا فشار مترو؟
طراحی سایت در مشهد

فشار قبر یا فشار مترو؟

“فشار قبر شنیده بودیم فشار مترو نه” این جمله ای است که از زبان بسیاری از مسافران این روزهای قطارشهری مشهد در ساعات پیک شنیده می شود.

بعد از افزایش قیمت بنزین و سهیمه بندی، شاهد رشد چشم گیر مسافران قطارشهری مشهد بوده ایم. امری که مسئولان کشور ما سالها به دنبال آن بودند و مدام بر این نکته تاکید داشتند که به دلیل قیمت ارزان بنزین در ایران  استفاده از حمل و نقل عمومی پایین است. اما در این مدت عقل این جماعت به این موضوع نرسید که اگر می خواهید قیمت را افزایش دهید ابتدا باید زیرساخت های حمل و نقل عمومی را افزایش دهید.

فشار اقتصادی شدید بر روی مردم و فشار یکدیگر در مترو از روی ناچاری و شلوغی و امری که به دور از شان شهروندان مشهدی و هموطنان است.  آنقدر این روزها مترو مشهد به ویژه خط 1 قطار شهری در ساعات پیک شلوغ است که بارها و بارها شاهد بسته نشدن درب مترو و معطلی چند باره بودیم.

شلوغی و افزایش وزن مسافران تا حدی است که افراد حاضر احساس نگرانی دارند که خدایی ناکرده برای این وسیله بی زبان اتفاقی رخ دهد. این در حالی است که ظرفیت جابجایی روزانه 170،000 مسافر توسط خط 1 قطار شهری مشهد در سایت شرکت بهره برداری اعلام شده اما فقط در دوشنبه بعد سهمیه بندی 233 هزارنفر از مترو مشهد استفاده کرده اند. که قطعا به غیر از افزایش استهلاک و خرابی واگن ها می تواند خطرات احتمالی را به دنبال داشته باشد.

قطعا افزایش واگن ها و کاهش سرفاصله زمانی خدمت دهی امری ضروری در این امر است. هرچند شهرداری مشهد در سال های گذشته بیشتر انرژی خود را بر روی پروژه قطار شهری مشهد گذاشته، اما دولت آنطور که باید و شاید پای کار نیامده است. نمایندگان مجلس شهر هم که ظاهر خواب هستند. چرا کسی مطرح نمی کند که افزایش هزینه بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی و توسعه آن شود و مدام از پول پخش کنی در جامعه و تکرار سیاست های غلط سخن گفته می شود؟

از استاندار غیربومی محترم استان درخواست داریم یکی از ایام وسط هفته در ساعات پیک صبح یا ظهر از خط 1 از مسیر ایستگاه هفت تیر تا تقی آباد ( شریعتی) استفاده نمایند تا متوجه شوند ایراد کار کجاست و باید چه میزان دولت در این زمینه همراه با افزایش قیمت تلاش می کرد که البته نتیجه چیز دیگری را نشان می دهد.

بحث دیگر شعار استفاده از حمل و نقل عمومی است و این در حالی است که مدیران دولتی و شهری با راننده در اختیار تردد می کنند و حتی پرسنل آنها نیز اکثرا پارکینگ های رایگان سازمانی را پر می کنند و تنها از مردم توقع استفاده از حمل و نقل عمومی در بین فشارها را دارند.

به هر حال مسئولین که بعید است به فکر بیفتند اما شما اگر می توانید کپسول اکسیژن با خود در مترو به همراه داشته باشید!

عکس تزئینی است

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *