طراحی سایت در مشهد

خانه تاریخی کوزه کنانی مشهد در آستانه تخریب!

 به گزارش مشهد تریبون روز گذشته اخباری مبنی از خروج هفت اثر تاریخی از ثبت ملی در مشهد به گوش رسید که در میان این آثار خانه کوزه کنانی نیز وجود داشت.

در این خصوص وفا ثابتی مدير پايگاه ميراث فرهنگى بافت تاريخى مشهد در گفت و گو با ایسنا به نوعی خروج این آثار از ثبت ملی را تایید کرد اما بیان کرد که امسال این اتفاق رخ نداده است.

ثابتی گفت: هفت اثری که در این خبر ادعا شده در سال جاری از ثبت ملی خارج شده‌اند مربوط به اوایل سال 90 و حدود پنج سال گذشته بوده و تخریب این آثار در سال جاری اتفاق نیفتاده است.

با این حساب خبر خروج این اثر از ثبت ملی صحت دارد و صاحبان بر اساس شنیده ها به دنبال تخریب آن هستند.

خانه کوزه کنانی که در سال١٣٨٢ با شماره ثبت ۹۲۵۲ به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسید و مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان شیرازی، کوچه چهار باغ، کوچه پنجه واقع شده است.

مالکان خانه کوزه کنانی که اهالی خمینی شهر هستند، چند سال پیش این خانه را می‌خرند و بنا داشتند این ملک قدیمی را به ساختمانی به روز تبدیل کنند. به گفته هیأت مدیره «موسسه خیریه امام رضا (ع) فروشانی‌های خمینی شهر» پس از خروج این مکان از فهرست آثار ملی به دنبال دریافت مجوز تغییر کاربری از شهرداری مشهد هستند تا پس از گرفتن حکم تخریب و پروانه ساختمانی اقدام به تخریب و بازسازی این مکان کنند، اگرچه حکم خروج این بنا از فهرست آثار ملی قطعی است، ولی کاربری این ملک در طرح تفصیلی مصوب و ابلاغ شده کاربری فرهنگی تاریخی بوده و هر بنایی برای ساخت‌وساز باید مجوز شهرداری بگیرد که شهرداری چنین مجوزی را به مالکان خانه‌های تاریخی نمی‌دهد.

این ساختمان  متعلق به یکی از تجار شهر بنام کوزه کنانی  بوده است. راجع به سوابق تاریخی این خانه بیان شده  آیت اله بروجردی هر زمان که به مشهد مشرف می شده به دلیل سابقه رفاقتش با صاحب این خانه با آقای کوزه کنانی که یکی از متمولین متدین مشهد بوده، در این خانه ساکن می شده است. گفته میشود رضا شاه نیز به مدت یک ماه در این خانه سکونت داشته است. این ساختمان مدتی بعنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده قرار میگرفت. ساختمان داخلی این کنسولگری با ساختمان اصلی که در محل کار سر کنسول بوده در قسمت راست خانه  قرار دارد و در روبروی ساختمان اصلی ساختمانی وجود دارد با اتاقهای متعدد که به احتمال زیاد محل اقامت سرکنسول و احتمالاً کارکنان کنسولگری بوده است.

بر اساس اطلاعات کسب شده مالکان خانه چند سال پیش درخواست خروج از ثبت این بنای تاریخی را به دیوان عدالت اداری مشهد دادند، رای نخست دادگاه خروج این خانه از فهرست آثار ملی بود. با درخواست تجدیدنظر اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، بار دیگر دادگاه برگزار شد، اما قاضی پرونده دفاعیات کارشناسان میراث فرهنگی را قبول نکرد و در اواخر سال گذشته بار دیگر همان حکم اولیه صادر و قطعی شد تا این خانه‌ی تاریخی از فهرست آثار ملی خارج شود.

براساس طرح تفصیلی مشهد مقدس، بافت مرکزی اطراف حرم مطهر امام‌رضا (ع) باید کاربری فرهنگی – تاریخی داشته باشد، کاربری که به نظر می‌رسد مالکان بناهای تاریخی این منطقه را برای درآمدزایی راضی نمی‌کند و از روی چشم و هم‌چشمی هم که شده، عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا با گرفتن حکم خروج از ثبت بناهای تاریخی‌، به آرزویشان برسند.

بر اساس اطلاعات کسب شده مالکین خانه یه دنبال ایجاد زائرسرا برای زائرانی هستند که از خمینی شهر به مشهد می آیند و در این زمینه شهرداری مشهد و آستان قدس می توانند با رایزنی با ملکان مکان دیگری را در اختیار آنها قرار دهند تا آنها را از تخریب خانه پشیمان کنند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *