صفحه اصلی / ورزشی / فوتبال / هیچکس با گرفتن مدرک مربی نمی شود!
طراحی سایت در مشهد

هیچکس با گرفتن مدرک مربی نمی شود!

اسماعیل شجیع پیشکسوت ومدرس نام آشنای فوتبال خراسان در گفتگوی ویژه با مشهد تریبون پیرامون موضوع ، فیلترینگ مناسب برای حضور در کلاسهای مربیگری  فوتبال بر نقش تاثیر گذار فدراسیون فوتبال تاکید کرد و افزود:

بی شک آموزش از ارکان مهم رشد و تعالی هر کشوری است. فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست .در حال حاضر فوتبال آسیا در دستان مالزیایی ها وکویتی ها ست و آنهابه سبکی که میخواهند فوتبال آسیا مخصوصا بخش آموزش را میچرخانند.
همانگونه که می دانید بیشتر برنامه های آموزشی از سمت AFC به کشورهای عضودیکته میگردد و ابتکار عمل در دستان اعضا نیست.
ایران بهترین تیم رنکینگ آسیاست و سابقه طولانی در امر آموزش دارد و از پیشقدم ها در این حوزه محسوب میگرددومیتواند عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشد.
در اصل رقابتی در بین 3کشور ژاپن ،کره جنوبی و ایران برای افزایش آمنار مربیان مدرک د ار در آسیا بوجود آمده است که البته ژاپن فعلا گوی سبقت را از دو رقیبش ربوده است.
به نظر من هیچکس با گرفتن مدرک مربی نمیشود.
مربی باید در زمین دیده شود حتما باید از فوتبال پایه شروع کند.
تجربه کسب کند و بخش های مختلف در  فوتبال را بشناسد اطلاعات کافی داشته باشد و…ا فوتبتل منحصر به تمرین دادن نیست
فوتبال بدنساز میخواهد آنالیزور میخواهد تمرین دهنده میخواهد مدیر کاربلد میخواهد و….
گاهی اوقات نداشتن مدیر فهیم باعث ارتباطات اشتباه میشود و مربیان بی تجربه بی هیچ آزمونی و برحسب سفارش به دنیای بزرگ فوتبال ورود میکنند!
اینجا در واقع مشکل مدیرباشگاه است که درک واقعی از جذب مربی ندارد و اهداف مشخصی نیز برای این امر حساس تعریف نکرده است. آیا گزینه منتخب اوسلامت کار و اخلاق و کردار و رفتار حرفه ای را آموخته است .می تواند آنرا انتقال دهد؟
متاسفانه اغلب مربیان در چند سال اخیر با توصیه و بعضا دلالها وارد کار میشوند که این خود نشاندهنده نقش مهم وکلیدی آموزش اخلاق مداری در فوتبال است.
اخیرا کمیته آموزش فدراسیون نسبت به صلاحیت مربیان حاضر در کلاسها حساس تر شده وتفکراتی را به پیش میبرند  که از ورود افراد ناکاربلد جلوگیری میکند و کسانی که شرایط استاندارد ندارند از حضور در کلاسهای آموزشی منع می شوند.
لذا معتقدم فدراسیون می تواند به مدرسین تاکید کند در کلاسهایشان چند نفررا که لیاقت دارند را به کلاس ارتقا توصیه کنند .متاسفانه بعضا شاهد هستیم بدلیل همین سهل انگاری ها مربی که با رتبه 16 و20 قبول شده در زمان کمی و بدون فیلتر مناسب وارد مرحله ارتقا شده است.
فدراسیون نقش تعیین کننده دارد. و توصیه به ارتقا توسط مدرس میتواند باعث کنترل شیب تند ورود برخی نا کاربلدان به دنیای مربیگری فوتبال شود.
اخلاق مداری وتوجه به فرهنگ سالم حاکم بر جامعه برای سپردن مسئولیت یک تیم به مربی آموزش دیده ،باید جزء لاینفک آموزش در فوتبال ما باشد .
متاسفانه رفتارهای ناشایست برخی مربیان شاغل در لیگ جنبه بد آموزی دارد  و شان وجایگاه و کسوت مربی ها را خدشه دار می کند.
امیدوارم بررسی بیشتر در قالب کارگاههای آموزشی و تحقیقاتی جهت رسیدگی به وضع نابسامان تولد مربیانی بدون فاکتورهای لازم ،در استان تشکیل گردد و شاهد پیشرفت فنی و اخلاقی مربیانمان در سطح کشور باشیم.

سرویس ورزشی:یونس مسعودی

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *