صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / انتقاد چندتن از اعضای شورای شهر از معاونت فرهنگی بابت عملکرد ضعیف در زمینه فرهنگ شهروندی
طراحی سایت در مشهد

انتقاد چندتن از اعضای شورای شهر از معاونت فرهنگی بابت عملکرد ضعیف در زمینه فرهنگ شهروندی

گروه مدیریت شهری: صبح امروز یکصدمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در چهارمین دوره شورای اسلامی در تالار شهر برگزار گردید.

در جریان بررسی لایحه برنامه میان مدت عملیاتی شهرداری مشهد ( 5 ساله) بحث افزایش سالانه 1 درصد بودجه برای فرهنگ شهروندی به معاونت فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت. در واقع پیش از این بودجه های فرهنگ شهروندی به سازمان های تخصصی شهرداری می رسید و خود آنها توسط روابط عمومی و یا کارشناس فرهنگی اقدام می کردند اما بحثی ایجاد شد تا این بودجه به معاونت فرهنگی برسد و به سازمان ها اختصاص نیابد.

در این زمینه صاحبی عضو هیات رئیسه شورای شهر گفت : تاکنون اقدامی برای فرهنگ شهروندی انجام نشده  و برای موضوعات مربوط به خدمات شهری کاری صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: اگر 1 درصد افزایش را به معاونت فرهنگی دهیم و از سازمان ها بگیریم باعث دلسردی آنها می شویم و بهتر است این مبلغ را به حوزه های تخصصی بدهیم.

صاحبی بیان کرد: تاکنون کار معاونت فرهنگی در این خصوص خروجی نداشته است و این آسیبی است که همه می دانند، من با 1 درصد افزایش موافقم اما معتقدم این مبلغ باید توسط حوزه های تخصصی و با هماهنگی معاونت فرهنگی در شورای راهبردی فرهنگ شهروندی هزینه شود.

در ادامه حجت الاسلام اخلاقی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد گفت: ستاد فرهنگ شهروندی برای اولین بار در زمان شورای چهارم تشکیل جلسه داد و در این ستاد کارشناسان همه معاونت ها هستند و معاونت فرهنگی فقط دبیر این ستاد است و آنها تصمیم می گیرند که به چه موضوعاتی اولویت بدهند، البته ما نمی گوییم کار ایده آل است و باید بهتر شود اما سرانه بودجه شهرداری برای هر شهروند مشهدی 25000 تومان است و این جای تاسف دارد.

وی ادامه داد: البته ممکن است این افزایش بودجه را معاونت فرهنگی در کارهای شکلی انجام دهد که من هم مخالفم، معاونت فرهنگی وظیفه دارد که شهروند خوب دینی تربیت کند که در ایستگاه صلواتی لیوان یک بار مصرف خودش را روی زمین نیندازد حال من می گویم یک درصد آن را افزایش دهیم اما در راستای شهروند دینی مصرف گردد.

سپس حسن پژمان اذعان داشت: در این دوساله هیچ اتفاقی در حوزه فرهنگ شهروندی در موضوعات خدمات شهری رخ نداده است، می گویند سرانه فرهنگی برای هر فرد 25000 تومان است که همین مبلغ 10 برابر سایر دستگاه ها است اما یک دهم آنها شهرداری در این زمینه خروجی عملکرد ندارد.

وی اذعان داشت: می گویند گزارش خوب نداند من می گویم اصلا به کمیسیون گزارش نداند، مشکل ما فقط شکلی نیست و محتوایی هم هست لذا من با افزایش بودجه مخالفم و حتی موافق کاهش آن هستم.

همچنین انسیه عفوری شعرباف بیان کرد: ما اقدامات فرهنگ شهروندی را تایید کامل نمی کنیم اما گر نقصی هم دارد باید همه کمک کنیم تا برطرف شود اما به طور کلی باید بابت اقداماتی که معاونت فرهنگی در این زمینه به طور مرتب انجام داده است، تشکر نماییم و نباید به خاطر این ایرادات بودجه را حذف نماییم.

در ادامه دیمه کار گفت: شورای چهارم بودجه فرهنگی را از 90 به 150 میلیارد تومان رساند، اینجا از دوستان موافق و معاونت فرهنگی می پرسم که چه قدر این اعتبارات در راستای ارتقا فرهنگ شهروندی نقش داشته است که حال ما به افزایش یک درصدی هم رای بدهیم به طور مثال اگر یک تغییر رفتار ترافیکی در شهر داشته ایم به ما نشان دهند.

در ادامه جلسه محمد جمال بارانی نماینده معاونت فرهنگی گفت:  ما بیش از 70 برنامه با مشارکت خود معاونت ها آماده کردیم و 100 پیام شهروندی به نوبت ترویج می دهیم.

وی ضمن بیان اینکه اولویت معاونت فرهنگی بیشتر برای توسعه زیرساخت ها است، گفت: در حوزه حمل و نقل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان صرف پیام ها شده است و تمام این ها با تاییدیه معاونت های مربوطه است.

گفتنی است در نهایت این ماده تصویب گردید و تنها 3 نفر یعنی آقایان پژمان، ستاری و دیمه کار به آن رای مخالف دادند که در نتیجه افزایش 1 درصدی بودجه در هر سال در این برنامه تصویب گردید و مقرر شد این بودجه در شورای راهبردی که دبیر آن معاونت فرهنگی است هزینه شود که دست این معاونت در این زمینه از قبل بازتر گردید.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *