صفحه اصلی / فرهنگی / سرابی: در سال 2017 اجلاس فرهیختگان جهان اسلام در مشهد برگزار می شود/ کارآمدی این اجلاس از اجلاس وزرای فرهنگ بیشتر است
طراحی سایت در مشهد

سرابی: در سال 2017 اجلاس فرهیختگان جهان اسلام در مشهد برگزار می شود/ کارآمدی این اجلاس از اجلاس وزرای فرهنگ بیشتر است

صبح امروز نشست خبری رویداد مشهد 2017 در اداره کل ارشاد خراسان رضوی برگزار شد که در آن مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی از برگزاری اجلاسیه فرهیختگان جهان اسلام در سال 2017 در شهر مشهد خبر داد.

در این جلسه سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: در تیرماه سال 93 موضوع مشهد 2017 را در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح کردیم و پس از آن ساختاری برای آن مشخص شد و شورایی به ریاست وزیر ارشاد در کشور تشکیل گردید و پس از تشکیل شورا ساختار آن مصوب گردید، همچنین شورای هماهنگی و برنامه ریزی در این زمینه به ریاست استاندار تشکیل شد و ستادهای اجرایی آغاز به کار کردند.

وی افزود: تمام ستادهای اجرایی در آن مقطع فعالیت خود را آغاز کردند و کمیته های مستقلی در برخی از دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، آستان قدس رضوی و شهرداری شکل گرفت و امروز هر کدام از این ستادهای مستقل صاحب گزارش کار ویژه هستند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان ضمن بیان تهیه منشور مشهد 2017، اذعان داشت: منشور یک نگاه کلی به رویدادهای مشهد 2017 دارد و به طور کلی می توان گفت که پالایش و پیرایش فعالیت ها با توجه به تطبیق طرح ها و برنامه ها با این منشور صورت خواهد گرفت.

سرابی تصریح کرد: در خصوص مشهد 2017 نشست های تخصصی زیادی با نهادهای ملی از جمله وزارت خارجه، وزارت راه و شهرسازی وزارت نفت، وزارت کار و رفاه و وزارت فرهنگ داشته ایم و شخص استاندار خراسان رضوی هم جلساتی را با وزاری دولت برگزار کرده است.

وی بیان کرد: در نهایت 3 سناریو برای مشهد 2017 تهیه شد و دست ما از این جهت پر است به طوریکه 3 سناریو حداکثری، میانه و حداقلی داریم که با توجه به میزان اعتبار اختصاص یافته به این امر یکی از آنها اجرا می شود لذا ما آمادگی مواجه با هر شرایطی را داریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: اگرچه برای تامین اعتبارات ملی تلاش های زیادی صورت گرفته که همه آنها مستند است اما ممکن است بخشی از اعتبارات تامین نشود و طراحی های ما یک قید دارد که با فرض امکانات و فرصت های موجود اقدامات انجام می شود و سناریو ما انتخاب می شود، این را هم با قطعیت می گویم که با ابتکار دستگاه ها وسازمان ها حتی بدون اعتبار مستقل برای مشهد 2017 مجموعه ای از رویداد ها و رخدادها در مشهد برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: به طور مثال امسال 5 درصد از بودجه عمرانی خراسان رضوی و 10 درصد از بودجه سال بعد به پروژه های مشهد 2017 اختصاص پیدا کرده  و ما خوشبختانه همین حالا از این بودجه درصدی تحقق داریم لذا بدون آنکه بودجه مستقلی داشته باشیم درصدی از پیش بینی ها را محقق می کنیم.

وی در خصوص یکی دیگر از ابتکارات مدیریتی در خصوص این رویداد گفت: از جانب استاندار خراسان رضوی مکاتباتی با دستگاه ها صورت گرفته است که تمامی رویدادهای مهمی که قرار است در سال 2017 در کشور برگزار شد در صورتی که قابلیت برگزاری در مشهد را داشته باشند به مشهد منتقل شوند لذا اگر اعتبار و ردیف خاصی هم تامین نشود به هر حال این رویدادها را با انتقال از سطح کشور به مشهد در سال 2017 داریم.

سرابی در مورد یکی دیگر از روش های تامین منابع مالی این رویداد گفت: یکی دیگر از روش ها استفاده از بودجه دستگاه ها وسازمان های استان است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این زمینه نیز همکاری های لازم را انجام می دهد و قطعا بخشی از منابع ما از بودجه دستگاه ها خواهد بود.

وی ضمن بیان اینکه در سال 2017 جشنواره فیلم های بلند معناگرا را داریم، ادامه داد: فعالیت های سال 2017 در مشهد به ایام مختلف سال تقسیم می شود به طوریکه در هر ماه یک رویداد بین المللی خواهیم داشت.

سرابی خاطر نشان کرد: در سال 2017 در اجلاسیه فردوسی حضور اندیشمندان و نخبگان فرهنگی هنری و همچنین وزاری فرهنگ و اطلاع رسانی کشورهای فارسی زبان و نزدیک به زبان فارسی را خواهیم داشت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اذعان داشت: در سال 2017 نشست فرهیختگان کشورهای جهان اسلام را خواهیم داشت که به عقیده من کارآمدی آن از اجلاس وزاری فرهنگ که معمولا دستور کارهای تشریفاتی دارد بیشتر خواهد بود.

سرابی در پایان خاطر نشان کرد: جلسه آتی شورای برنامه ریزی مشهد 2017 در بهمن ماه 94 در شهر مشهد برگزار می گردد که پس از آن جلسه تقویم رویدادها در سال 2017 اعلام خواهد شد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *