صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / یادداشت/ آیا تنها وظیفه دانشجو و تشکل های دانشجویی تریبون دادن به افراد است؟
طراحی سایت در مشهد

یادداشت/ آیا تنها وظیفه دانشجو و تشکل های دانشجویی تریبون دادن به افراد است؟

انتخابات دهم: خداوند را شاکریم پس از سال ۱۳۹۲و انتخابات شکوهمند ریاست جمهوری و پاسخ قاطع ملت ایران به گفتمان اعتدال فضای نو در عرصه فعالیت های دانشجویی باز گردید و تکاپوی تشکلهای دانشجویی فراتر از گذشته گردید،اما آنچه مهم است پاسخ به این سوال است  که جایگاه تشکل های دانشجویی چیست؟ ویژگی دانشجوی فعال چه چیز باید باشد؟
حضرت آیت الله شهید بهشتی  می فرمایند:دانشجو موذن جامعه است و اگر خواب بماند، نماز امت قضا می شود.اما به راستی معیار های موذن بودن در جامعه چیست؟
شاید امروز بتوان گفت دانشگاه نمادی از یک جامعه مدنی کوچک با تمام سلیقه ها و نظرات مختلف است اما سوال این جاست بیداد گران این جامعه چه گروه هایی هستند؟پاسخ تشکل های دانشجویی است،امروز تشکل های سیاسی و فرهنگی اعم از جامعه اسلامی و مجمع اسلامی و انجمن های اسلامی و انجمن دانشجویان و ترقی خواهان و….در حال فعالیت هستند اما به راستی کدام در مسیر حقیقی هویت تشکلی مطالبه گر که به تعبیر شهید بهشتی موذن و بیدارگر جامعه است قدم برداشته اند؟
متاسفانه امروز تشکل های دانشجویی در ابتدای امر با بیان مشی اصلاح طلب و اصولگرا به دنبال ان هستند که به واقع برای خود هویتی ایجاد کنند؛این اقدام اصلا صحیح نیست چرا که یک تشکل دانشجویی و فعال دانشجویی اصلاح طلب و اصولگرا نباید باشد و باید حق محور و عدالت محور باشد باید حقایق را ببیند و آنها را نقد و یا تبیین کنید، انچه مشخص است تشکل های دانشجویی نباید تبدیل به حزب سیاسی شود.

photo_2016-01-28_05-44-52
چند روز  دیگر تا انتخابات فاصله داریم و تشکل های دانشجویی و نشریات دانشجویی به تکاپویی برای فعالیت سیاسی کرده اند اما باید توجه داشت که تشکل های دانشجویی باید موذن جامعه باشند و جامعه را به سمت توسعه و روشنگری  سوق دهند، دانشجو باید نقاط ایده عال را نشان دهد ک زمینی طراحی کند که که جامعه به کمال برسد نه در زمین احزاب و کاندیدا ها بازی کند،به فرمایش رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای:مهمترین فریضه دانشجویی آرمانخواهی است.(دیدار با دانشجویان ۲۰تیرماه۹۴) و همچنین ایشان تاکید کردند که: آرمانگرایی مخالف محافظه کاری است نه واقع گرایی،بنظر همین جمله رهبری  را میتوان سرلوحه فعالیت  های دانشجویی در عرصه انتخابات قرار داد:یعنی دانشجوی ارمانخواه واقع بین باشیم،ارمانی به بلندای ما میتوانیم و توسعه داشته باشیم و واقع بینی در انتخاب کاندیدایی که  بتواند حداقل های نیازهای جامعه را  براورده کند به جامعه معرفی کنیم.
این روزها مناظرات و جلسات پرسش و پاسخ متعدد با حضور کاندیداها در دانشگاه های مختلف برگزار می شود اما براستی آیا تنها وظیفه دانشجو و تشکل های دانشجویی تریبون دادن به افراد است؟یقینا اینطور نیست!دانشجو زمانی موذن جامعه  و ارامانخواه است که تفکر داشته باشد، تشکل های دانشجویی باید اتاق فکر افراد و نهاد های اجتماعی باشند و با روحیه مطالبه گری ضعف ها را ببینند و برای حل مشکلات پیشنهاداتی مدون را پیشنهاد دهند نه آنکه با جناح گیری نهادی که مخالف تفکر سیاسی خود هست را تخریب کنند اگر مشکلی هست باید برطرف شود.
اگر ما دانشجویا  آرمانهایمان را تکرار کنیم، با جدیت بر سر آنها بایستیم تا به گفتمان دانشجویی به گفتمان عمومی تبدیل شوند، آنگاه مسئولان و مراکز دولتی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و انجاست که می توانیم بگویم موذن جامعه هستیم نه آنجایی که دیکته احزابی باشیم که نوشته شویم.
لازم است یاد آوری کنم  که رهبر  عزیز انقلاب «فهم واقعیات کشور» را از دیگر الزامات افزایش تأثیرگذاری جریانهای دانشجویی دانستند و امروز باید تشکل ها به این فهم از واقعیات برسند و اتاق فکری برای کاندیدا ها در زمان انتخابات باشند نه پیاده نظام تبلیغاتی آنها در دانشگاه ها.
امید است روزی به جایگاهیی برسیم که تشکل های دانشجویی مطالبه گر باشند نه  سیاست زده.
محسن قدیمی باقرآباد
فعال دانشجویی

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *