صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / هر شهروند، یک لیست انتخاباتی!
طراحی سایت در مشهد

هر شهروند، یک لیست انتخاباتی!

انتخابات سیزدهم : در روزهایی به سر می بریم که لحظه به لحظه به شور انتخاباتی افزوده می شود. بخش زیادی از نگاه رسانه ها، تشکل ها، نخبگان و عموم مردم به سمت انتخابات 7 اسفند ماه 94 است.

در این میان مهمترین سوالات اینها است که چه کسانی رای می آورند یا اینکه چه جناحی پیروز انتخابات می شود.

در این شرایط است که همه از جمله تشکل های قدیمی یا جدید تا اصناف گوناگون شروع به ارائه لیست انتخباتی کرده اند به طوریکه تا به امروز که یک ماه به انتخابات مانده است شاهد انتشار چند لیست انتخاباتی هستیم.

حال اینکه ارائه دهندگان این لیست ها چه رویه ای را برای تهیه لیست طی می کنند، خودش یک ماجرای جدا است اما چرایی و فلسلفه این کار جای سوال دارد.

به عقیده نگارنده لیست برای زمانی کاربرد دارد که مردم ما نه وقت تحقیق داشته باشند و نه از افراد شناخت کافی، در آن زمان اگر بخواهند رای بدهند به ناچار لیست یکی از گروه ها را که به تفکر آنها نزدیک تر است انتخاب می کنند و به آن رای می دهند.

برخی از افرادی که در انتخابات مجلس و شورای شهر در گذشته به پای صندوق رفته اند و رای داده اند شاید دقیقا شناختی نسبت به نامزدها نداشته اند و به خاطر معرفی و لیست فلان گروه به او رای داده اند.

اما در شرایط کنونی به نظر می رسد لسیت ها کاربرد خود را با گذر زمان از دست می دهند و البته با تعدد لیست های ارائه شده یک نوع لیست زدگی بین مردم مشاهده می شود.

ضمن آنکه شاید بیشتر برای همگان مشخص شده که پشت هر لیستی زدو بندهای زیادی صورت گرفته که ممکن است در نهایت منافع عموم را تامین نکند.

از طرف دیگر بستر انتخابات تغییر کرده و به عقیده نگارنده انتخابات در فضای مجازی است. دوره ای است که هر فرد می تواند با تلفن همراه خود با کاندیداها ارتباط بگیرد و همچنین نامزدها به تک تک جامعه هدف خود به گفت و گوی مجازی بنشینند. امروز روز آگاهی بیشتر و دوری از انتخاب های سنتی است، امروز روز رای آوری مستقل های جذاب است. شاید شنیدن یک خبر ویژه از یک کاندیدا و دنبال کردن وی در فضای مجازی آگاهی بسیار بالا همراه با ضریب اطمینان بیشتری را نسبت به اعتماد به لیست احزاب و گروه ها ایجاد کند.

چرا عموم مردم به ویژه نسل جوان ما بنشینند و بگذارند تا چند گروه سیاسی برای آنها تصمیم بگیرند و در نهایت در بازی آنها به پای صندوق های انتخابات بروند؟

امروز روزی است که هر شهروند می تواند برای خودش یک لیست داشته باشد و قطعا جامعه با رشد بیشتر مدنیت به این سمت خواهد رفت.

برخی از جوانان امروز معتقدند که در این لیست ها فقط اسم و فامیل است و نه چیز دیگر و برای رای دادن اسم و فامیل کافی نیست.

به هر حال این دیدگاه موجود باعث نخواهد شد تا این لیست ها در انتخابات آتی نباشند بلکه رشد هم خواهند داشت اما به زعم نگارنده تاثیر این لیست ها نسبت به دوره های قبل کاهش می یابد.

محمد جواد موسوی زاده

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. آفرین جناب موسوی زاده.عالی بود نظرتان.واقعا” همینطور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *