صفحه اصلی / سیاسی / عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی: مجلس با تعریف جرم سیاسی به ابهامات زیادی پایان داد
طراحی سایت در مشهد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی: مجلس با تعریف جرم سیاسی به ابهامات زیادی پایان داد

محمد رضا محسنی عضو کمیسیون سیاست خارجه و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از تصویب لایحه جرم سیاسی در مجلس گفت: در راستای اجرایی شدن اصل 168 قانون و با توجه به اینکه تعریف جرم سیاسی تا به امروز روشن نبود و در این زمینه خلا قانونی داشتیم، این مصوبه مجلس با تعریف جرم سیاسی به ابهامات زیادی پایان داد.
وی افزود:با توجه به مسائل کشور پس از انقلاب، تعریف روشن جرم سیاسی بسیاری ضروری بود که از 2 سال پیش این موضوع در مجلس مطرح شد و خوشبختانه در جلسه روز گذشته پس از آن که کلیات آن در هفته گذشته تایید شده بود، به قانون تبدیل شد.
محسنی بیان کرد: خوشبختانه دیروز مجلس توانست یکی از اصول قانون اساسی یعنی اصل 168 را در قالب قانون تصویب و تعیین کند.
وی بیان کرد: توهین به روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، وزای دولت، رئیس مجمع تشخیص نظام، اعضای شورای نگهبان، اعضای مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان کشورهای خارجی در ایران و همچنین نشر اکاذیب در خصوص این افراد به طوریکه اگر این توهین به واسطه مسئولیت آنها باشد به عنوان  مصادیقی از جرم سیاسی تعریف شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: طبق مصوبه مجلس چنانچه اقدامی با انگیزه اصلاح امور کشور علیه نهاد ها و دستگاه ها و بدون نیت به ضربه زدن به اصل نظام باشد جرم سیاسی محسوب می شود.
محسنی تصریح کرد: جرائمی از قبیل بمب گذاری، جاسوسی  و … از مصادیق جرم سیاسی نیستند و برای این جرائم که امنیتی یا مخالف فقه هستند مطابق قانون مانند گذشته تصمیم گیری می شود.
فرماندار سابق مشهد ضمن بیان اینکه تشخیص سیساسی بودن جرم با دادسرا و دادگاه مربوطه است، بیان کرد: متهم تا پایان جلسه اول دادگاه حق دارد نسبت به سیاسی بودن جرمش طرح دعوی نماید.
وی مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی، ممنوعیت از پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس، غیر قابل استرداد بودن مجرمان سیاسی، حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در مدت حبس، حق ملاقات و مکاتبه با بستگان طبقه اول در طول مدت حبس و ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی به جز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد را از جمله تسهیلات در نظر گرفته شده برای مجرمان سیاسی عنوان کرد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *