صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / آقای شهردار، لطفا تشریفات را ترک نکنید!
طراحی سایت در مشهد

آقای شهردار، لطفا تشریفات را ترک نکنید!

گروه مدیریت شهری: دیروز  سه شنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۴ نود و هشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در دوره چهارم در تالار شهر برگزار گردید.

در این جلسه لایحه انعقاد قرارداد با شرکت ابنیه فنی تهران در دستور کار قرار گرفت که اعضا با آن مخالفت کردند.

جلسه ای که مزجی به عنوان معاون اقتصادی شهرداری در آن حاضر شده بود تا از لایحه مذکور دفاع نماید.

اگر این لایحه تصویب می شد، شهرداری مشهد پروژه‌های عمرانی را بر اساس فهرست بها و با ترک تشریفات به شرکت ابنیه فنی تهران واگذار کرده و در مقابل زمین و پروانه رایگان تا سقف مشخص به این شرکت واگذار کند.

ماده واحده این لایحه به این شرح بود: تفاهم نامه منعقده فی مابین شهرداری مشهد و ابنیه فنی تهران در خصوص تامین مالی تملک و اجرای پروژه های شهری برای 5 سال و سقف مبلغ مورد تفاهم 8500 میلیارد ریال مورد تصویب قرار گرفت.

ذاکرالحسینی رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای شهر پیش از اینکه این لایحه توسط کمیسون اقتصادی و معاون اقتصادی شهردار به صحن بیاید در نامه ای به رئیس کمیسیون اقتصادی نوشته بود: نظر به اینکه توانسنجی صحیحی در خصوص انتخاب شرکت فوق الذکر صورت نگرفته بود و از طرفی شرکت فوق الذکر به هیچ وجه از صلاحیت های لازم در جهت اجرای این حجم از کار در حوزه های مختلف مدیریت شهری برخوردار نمی باشد، کمیسیون فنی عمران با لایحه فوق الذکر مخالفت نمود.

گفتنی است شهردار مشهد در ماه آذر 94 این لایحه را با ترک تشریفات و تا سقف 8500 میلیارد ریال به رئیس شورای شهر رسما ارائه داده بود.

این در حالی است مرتضوی در مقاطع مختلف به مخالفت خود با ترک تشریفات اشاره کرده است، به طور مثال وی در مصاحبه نوروزی خود با ویژه نامه روزنامه شهرآرا اعلام می کند که ما آمدیم مناقصات راعمومی برگزار کردیم؛ یعنی به شدت از ترک تشریفات پرهیز کردیم.

اما آش آن قدر شور بود که حتی یکی از معاونین شهردار هم با این لایحه مخالفت کرد. نخعی معاون فنی و عمران شهردار در این جلسه گفت: روح حاکم برای این لایحه عمرانی است و نمی‌دانیم چرا این لایحه به کمیسیون عمرانی شورا ارسال نشده و از مسیر خود خارج شده است‌، زیرا موضوعی که می‌تواند برای شهر منافعی را به دنبال داشته باشد با آوردن مصداق خراب شده است.

وی همچنین اعلام کرد:  تأمین منابع مالی با ترک تشریفات بسیار متفاوت است و نمی‌توان برای 5 سال با ترک تشریفات پروژه‌ها را با مبلغ 850 میلیارد تومان به یک شرکت واگذار کرد ضمن آنکه همواره یکی از درخواست‌های شورای شهر و شهردار از ما این بود که پروژه‌ها در صندوق ریخته شود و بدون تبعیض مناقصه‌ها برگزار شود.

مقابل هم قرار گرفتن دو معاون اقتصادی و معاون عمرانی شهردار به سخنرانی در صحن علنی محدود نبود و حتی آنها در راهروی خروجی صحن علنی با هم درگیری لفظی داشتند که البته به سرعت پایان یافت.

در این خصوص حسن پژمان عضو شورای شهر مشهد در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: متاسفانه در مدارک ارائه شده و روزمه عملکردی این شرکت ابهامات زیادی وجود دارد و سوالات زیادی وجود دارد که پاسخ داده نشده است.

وی افزود: به طور مثال در گزارشات آمده است که این شرکت یک استادیوم را در 4 ماه ساخته است که درستی یا غلط بودن این اطلاعات برای ما ابهام آمیز است.

حال این سوال  مطرح است که چرا شهرداری مشهد به شکل ترک تشریفات لایحه ای را با این رقم بالا ارائه می کند در حالی که بسیاری از اعضای شورای شهر در زمان انتخابات اعلام می کردند که با ترک تشریفات های دوره مدیریت سابق شهری مخالف اند، آن هم در حالی که کمیسیون فنی و عمران شورای شهر با این لایحه و مفاد آن مخالفت کرده بود.

در پایان لازم به ذکر است که رای منفی اعضای شورای شهر مشهدکه  دیروز به این لایحه داده شد، پیامی داشت رسا به شهردار مشهد که: آقای شهردار، لطفا تشریفات را ترک نکنید

 عکس مطلب از محمد زائرنیا ( پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد)

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *