صفحه اصلی / سینما / کارگردان “من ناصر حجازی هستم” در مشهد: با حذف 3 کلمه فیلم رفع توقیف شد
طراحی سایت در مشهد

کارگردان “من ناصر حجازی هستم” در مشهد: با حذف 3 کلمه فیلم رفع توقیف شد

سرویس سینما: عصر امروز 26 دی ماه 94 مستند ” من ناصر حجازی هستم” در سینما هویزه مشهد اکران و نقد و بررسی شد.

در جلسه نقد و بررسی این فیلم نیما طباطبایی گفت: ما این فیلم را از زاویه دید حجازی ساختیم پس اتفاقات باید از دید او روایت بشود البته هرچه در داخل فیلم آوردیم با سند و مدرک بوده است.

طباطبایی بیان کرد: پس از شکایت امیر قلعه نویی این فیلم را یک قاضی دیده و تنها با سه کلمه حذف شدن در فیلم مشکل رفع گردید و اثر رفع توقیف شد.

کارگردان این اثر افزود:طبق سلیقه ما ااز چند بازیگر مانند شهاب حسینی، مسعود رایگان و مهران مدیری برای نریشن این اثر دعوت شد زیرا این کار به صورت داستانی جلو می رفت و نیاز داشتیم که بازیگران با حس خودشان این کار را بازی کنند و نکته جالب اینجاست که خیلی از این بازیکران خودشان فوتبالی نبودند ولی ناصر حجازی را دوست داشتند.

طباطبایی اذعان داشت: ساخت این فیلم به من پیشنهاد شد و وقتی سوژه ای همچون ناصر حجازی وجود دارد انسان باید خیلی کج سلیقه باشد که آن پیشنهاد را رد کند.

وی بیان کرد: حدودا 2 ماه با روزنامه ها و سایر مواد تحقیقی به دنبال جمع آوری اطلاعات بودیم و بعد از آن به این نتیجه رسیدیم که کار به صورت قصه جلو برود.

طباطبایی در خصوص عدم نمایش بازی تیم های استقلال و پرسپولیس که استقلال 6 گل دریافت کرد، اذعان داشت: در آن بازی حجازی فقط 2 گل خورد پس خیلی در آن تاثیری نداشت لذا دلیلی برای آوردنش نداشتیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد نشان دادن مشکلات حجازی با قلعه نویی و پررنگ کردن آن در فیلم گفت: ما در داستان ها معمولا یک قهرمان و ضد قهرمان داریم پس نمی توانیم از آن بگذریم.

طباطبایی تصریح کرد: برخی از دوستان که در زندگی حجازی نقش داشتند را دعوت کردیم که نظرات آنها را داشته باشیم اما خیلی از آنها حاضر نشدند در مقابل دوربین قرار بگیرند.

طباطبایی در خصوص اعتراض یکی از حضار در مورد کنایه های مختلفی که به امیر قلعه نویی در این فیلم انداخته شد، گفت: ما در فیلم فقفط یک جا از ایشان صحبت کردیم و هرچه بوده با سند و مدرک بوده است.

خسرو نقیبی فیلم نامه نویس این اثر بیان کرد: کل متن خوانده شده بر روی فیلم یا از زبان حجازی است یا از سمت دوم شخص است لذا هیچ جمله ای از زبان دانای کل نبوده است.

وی افزود: ما در این فیلم برای شخصیت حجازی  پختگی  را درعین جوانی می بینیم به همین دلیل هم سخنان وی در خصوص مرگ را در دوران جوانی را قرار می دهیم.

نقیبی بیان کرد: قطعا این فیلم موضع دارد و نمی خواستیم به عمق بپردازیم و چون لحن ناصر حجازی صریح بوده ما هم باید این فیلم را با صراحت پیش می بردیم.

فیلم نامه نویس این اثر در خصوص اعتراضات فراوان حاضر به جانبدارانه بودن اثر و محکوم کردن قلعه نویی در این فیلم، بیان کرد: خدا رو شکر امیر قلعه نوعی این همه طرفدار دارد.

اما در کنارسخنان این دو فرد مخاطبین حاضر در جلسه نظرات خود را مطرح کردند که اکثر آنها انتقادی بود. در ادامه مهمترین جملات حضار را می آوریم.

–        با یک مستندی مواجه هستیم که فراتر از مستند ورزشی است و نگاه جانبدارانه دارد.

–        این فیلم اصلا در حد ناصر حجازی نیست و اگر این فیلم نگاتیو بود و سرمایه داشتم حتما آن را می سوزاندم و آن را نابود می کردم.

–        قضاوت شما منصفانه نبود، در این فیلم هرجا بردی وجود دارد برای ناصر حجازی است اما هرچه باختی هست حتی اگر ایشان مدیر فنی است مقصر بقیه هستند.

–        بخش حضورحجازی در منچستر و علت بازگشت وی از این تیم گنگ باقی ماند و در مستند به خوبی روشن نشد همچنین بازی که حجازی با استقلال رشت  از ابومسلم مشهد 8 گل خورد را مورد اشاره قرار ندادید.

 

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *