صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / سفره همدلی شبکه استانی با اشاره شهرداری مشهد همراه با گفت و گو
طراحی سایت در مشهد

سفره همدلی شبکه استانی با اشاره شهرداری مشهد همراه با گفت و گو

رسانه ملی متعلق به همه است، چه شبکه های کشوری و چه استانی همه متعلق به مردم و همه خادمان این مرز و بوم است.

در شبکه استانی خراسان رضوی هم زحمت می کشند و خیلی از برنامه هایش منصفانه است اما تا چه حد در توزیع آنتن این شبکه، عدالت رعایت می گردد؟

چندی است که شبکه استانی خراسان رضوی با شیبی تندتر اقدام به نمایش برنامه های مشارکتی و رپورتاژهای شهرداری مشهد می کند و این روال در طول هفته با دعوت از مسئولین این نهاد و پخش برنامه های مختلف ادامه دارد.

در فرمایشی بودن این برنامه ها از سوی تولید کننده ها هیچ شکی نیست اما به راستی سیستم توزیع آنتن شبکه استانی تا چه حد عدالت را بین نهادها و دستگاه های مختلف در نظر می گیرد؟

حضور پیاپی مدیران و معاونین شهرداری مشهد و نیز پخش برنامه های مشارکتی تا حدی زیاد شدکه موجب تعجب شده است. ضمن آنکه بسیاری از این برنامه ها مورد پسند مردم نیست و کاش این شبکه با یک انتظار سنجی دقیق و علمی به سمت ساختن برنامه های مخاطب محور و جذاب می رفت که عدم توجه به این مهم به زعم نگارنده باعث کم بیننده بودن این شبکه نسبت به شبکه های سراسری و حتی ماهواره ای شده است.

اگر در یک آزمایش ساده تعداد حضور مدیران شهرداری مشهد با سایر دستگاه ها در برنامه های زنده این شبکه را مقایسه کنید به احتمال فراوان به نتایجی می رسید که بیش از پیش با نگارنده هم عقیده خواهید بود.

قطعا ادامه چنین روندی نه تنها به نفع شبکه استانی نیست بلکه دامنه اعتراضات نسبت به آن فراوان تر خواهد شد و حتی این روند می تواند برای شهرداری مشهد به یک ضد تبلیغ بدل گردد.

حتی در خصوص حضور برخی از اعضای شورای شهر در شبکه استانی سوالی مطرح است. به طور مثال چرا از افرادی همچون دیمه کار که منتقد شهرداری کنونی است در این برنامه ها دعوت نمی شود و همواره افرادی میهمان این شبکه هستند که از اقدامات این نهاد تعریف و تمجید می کنند. چرا شبکه استانی به طور ویژه در خصوص فعالیت شهرداری مشهد آسیب شناسی نمی کند و از منتقدین دعوت به عمل نمی آورد؟

اصل اطلاع رسانی هیچ گاه زیر سوال نمی رود زیرا امری است ضروری اما چطور شده که همان طیفی که به مدیریت گذشته شهری انتقاد می کردند که چرا پول بیت المال خرج رسانه ها و به ویژه رسانه ملی می کنید حالا در قبال این سیاست سکوت کرده اند و حتی در برخی از مواقع همراهی می کنند.

جناب آقای شهردار که در اولین جلسه با مسئولین رسانه های استان به طور ناگهان از قرارداد میلیاردی صدا و سیما با شهردار گذشته تلویجا انتقاد کرد و درنهایت رئیس وقت سازمان صدا و سیما استان زودتر از بقیه جلسه را ترک کرد، حال با این روند همراهی می کند و حتی در قبال خرید آنتن از شبکه 2 سیما نیز همراهی  کرده و خود نیز حضور به هم می رساند.

این رویه تا حدی ناراحت کننده بوده که حتی برخی از مدافعان شهرداری و مدیران این سیستم نتوانستند بی توجه باشند و انتقاد کردند، سعید شعرباف تبریزی که در حال حاضر با روزنامه شهرآرا و معاونت فرهنگی شهرداری مشهد همکاری دارد چندی پیش در مناظره با علی حامد مقدم سخنگوی شهرداری زمان مهندس پژمان در هفته نامه مکتوب گفت: شاید به صلاح نباشد بنده انتقاد هم بکنم اما متاسفانه برخی از مدیران فقط عنوان و اسامی آنها تغییر کرده است و رویه همان رویه قبلی است. از ظرفیت شبکه استانی و گزارش ۵ برای حل مسائل شهری جه استفاده ای شده ؟ متاسفانه این برنامه به رپورتاژ تبدیل شده است.

در واقع در جلسه 21 تیر 94 شورای شهر مشهد قرار شد که سازمان صدا و سیما در مقابل ۷۵۰ میلیون تومان کمک شهرداری به این نهاد ارائه خدمت دهد. در واقع معنای غیر مستقیم این اتفاق این است که صدا و سیما خراسان رضوی در قبال پول به شهرداری آنتن بدهد.

البته این سوال همچنان زنده است که مردم مشهد تا چه حد از این نوع هزینه کرد شهرداری مشهد راضی هستند؟

در پایان خاطر نشان می شود بودجه شبکه استانی و شهرداری مشهد هر دو از بیت المال و جیب مردم است لذا شایسته است در نوع عملکرد، دقت بیشتری به خرج بدهند و هرگونه شائبه تبلیغاتی بودن را از رفتار خود به دور نمایند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *