صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نوید فلاحت: از پروژه استقبال از بهار 95 بی خبرم/جناب شهردار بدانند روزهای بدی برای هنر شهری مشهد ساخته شده است
طراحی سایت در مشهد

نوید فلاحت: از پروژه استقبال از بهار 95 بی خبرم/جناب شهردار بدانند روزهای بدی برای هنر شهری مشهد ساخته شده است

نوید فلاحت از هنرمندان شهر مشهد و خالق چند اثر از آثار پروزه های استقبال از بهار در خصوص وضعیت استقبال از بهار 95 به خبرنگار مشهد تریبون گفت: در خصوص عدم انتشار فراخوان استقبال از بهار تا این لحظه از دو منظر می توان به این قضیه نگاه کرد، اول آنکه باور به این رویداد در شهرداری مشهد کمرنگ شده است و یا اهمیت موضوع به حاشیه رفته است، که لاجرم منجر به تاخیر در انتشار فراخوان می شود، نبودن یک اراده  جمعی یا فردی شاید باعث تاخیر است که می بایست با حذف یک ایده و یا رویداد برایش جایگزینی طراحی و اجرا شود که به مراتب خلاقانه تر و یا عملیاتی تر باشد.

وی ادامه داد: حالت دوم این است که باور به شادی مردم شهر وجود دارد و شهرداری متوجه اهمیت موضوع در برگزاری رویدادهای مردمی هست اما تالیف نکردن یک تقویم مدون و برنامه ریزی و تعیین چشم انداز باعث از هم گسیختگی و تاخیر می شودکه این مهم را تا جایی می توان با نیروی مضاعف، کار سخت و شبانه روزی پیش برد اما در نهایت ممکن است برونداد با کیفیتی را شاهد نباشیم و هدر رفت منابع مالی هم از معضلات این نوع دیدگاه به مساله هنر مردمی و شهری است.

فلاحت تصریح کرد: من به عنوان طراح چند اثر شهری و برگزارکننده چند رویداد با مشارکت خانه هنرمندان از هر فعالیتی در خصوص پروژه استقبال از بهار 95 بی خبرم، دوستانی هم که میشناسم خبری ندارند و دوستانی هم که خبری دارند گویی بایستی بی خبر باشند! ما خیلی به شعر “ای بی خبر بکوش تا صاحب خبر شوی!” اعتقادی نداریم!

این هنرمند شهر مشهد اذعان داشت: نمی توان گفت که شهرداری از عموم هنرمندان استفاده نمی کند … داستان برابر و برابر تر است!در واقع من خودم به آقای وحید جلیلی معاون فرهنگی شهرداری رو در رو پیشنهاد کردم که هنر مردمی می بایست در رگ و ریشه و جان شهر شریان داشته باشد، بایستی مسبب پیشرفت و تغییر دیدگاه ها شود، باید بسازد و در نهایت پس از اتمام هر رویدای رسوبات آن به جامعه حظ بدهد و  مشارکت عمومی بسیار مهم است، آن هم برای شهری مثل مشهد که استعداد های زیادی دارد.

این گرافیست شهر مشهد خاطر نشان کرد: عدم مشارکت هنرمندان در رویداد هایی اینچنینی غیر از لطمه زدن به کیفیت آثار اثر مخرب تری دارد و آن منفک شدن مردم از هنرمند و در نهایت خشک شدن ریشه های چشمی یک جامعه است و اینکه بین هنرمند و مردم فاصله ایجاد شود و این یعنی که ما کار فرهنگی نمی کنیم.
فلاحت در پایان خاطر نشان کرد: چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است!ما این روزها سرگرم کاریم اما نه برای شهرمان مشهد که عشق ماست و جان ما در کوچه ها و خیابان هایش ریشه دوانده است، آقای صولت شهردار محترم مشهد بدانند که روزهای بدی داریم، روزهای بدی برای هنر شهری مشهد ساخته شده و این باعث می شود جامعه هنرمندان در انتخاب هایشان دقت بیشتری به خرج دهند اما باز هم امیدوارم ایشان ماهی را زودتر از آب بگیرند که هر وقت ماهی را از آب بگیری تازه است.

گفتنی است مدیریت امور هنری شهرداری مشهد هرساله تا پیش از دی ماه فراخوان عمومی استقبال از بهار را منتشر می کرد اما امسال تاکنون نه تنها این فراخوان منتشر نشده است، بلکه در تماس برخی از هنرمندان برجسته شهر با مشهد تریبون زمزمه های کارهای سفارشی و عدم به کارگیری عموم هنرمندان به گوش رسیده است.

در این زمینه سید جلال فیاضی عضو شورای شهر مشهد به مشهد تریبون گفت: با یک شیب ملایم میخواهد استقبال از بهار را تعطیل نمایند. (اینجا)

لازم به ذکر است چند روز پیش یکی از معاونین شهردار سابق مشهد در مطلبی با تیتر” هنر سفارشی، فراخوان فرمایشی” در سایت هنر مشهد و شبکه های اجتماعی از وضع موجود انتقاد کرده بود.

همچنین محراب اسدخانی بهترین پیمانکار پروژه استقبال از بهار 93 و از اساتید دانشگاه اعلام کرده که مشغول همکاری با شهرداری های شهرهای دیگر است. (اینجا)

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *