صفحه اصلی / سینما / فرزاد موتمن در مشهد: فیلم سایه روشن مربوط به دنیای کابوس است/از فیلم های دیگر می دزدم!/مشهد شهر مهمی در سینمای کشور است
طراحی سایت در مشهد

فرزاد موتمن در مشهد: فیلم سایه روشن مربوط به دنیای کابوس است/از فیلم های دیگر می دزدم!/مشهد شهر مهمی در سینمای کشور است

سرویس سینما: امروز عصر 19 دی ماه 94 جلسه اکران و نقد و بررسی فیلم ” سایه روشن” به کارگردانی فرزاد موتمن در پردیس سینمایی هویزه مشهد برگزار گردید.

در این جلسه فرزاد موتمن گفت: فضای آموزشی بسیار خوبی در پردیس هویزه است که در تهران نیز چنین فضایی نیست.

وی بیان کرد: این فیلم سه سال پیش ساخته شده و تنها قیلم من است که در بخش مسایقه جشنواره فجر پذیرفته نشد و به ما اعلام کردند که  این فیلم بی معنی است و اساسا هم مدیران فارابی این را گفتند و توصیه نمودند که فیلم به سمت تجربی برود اما در نهایت هم اعتراف کردند که نمی توانند از این فیلم بگذرند.

وی افزود: متاسفانه به فیلم “سایه روش” مهر تجربی زدند اما این فیلم کلاسیک است و  متاسفانه هیچ سینما داری حاضر نشد این فیلم را اکران کند.

موتمن ضمن بیان اینکه مخاطب این فیلم عموم نیست و مخاطبین خاص سینما هستند، اذعان داشت: متوجه ام که این فیلم مخاطبان زیادی ندارد و شما علاقه مندان در اقلیت هستید.

این کارگردان سینما افزود: من اگر این قصه این فیلم را می نوشتم فیلمی متفاوت را شاهد بودید اما امیر افشار به عنوان فیلم نامه نویس این اثر یک مقدار اروپایی نوشته است به طوریکه خیلی از جاهای فیلم شما متوجه واقعیت نمی شوید.

موتمن تصریح کرد:  این فیلم به شکل قطعه های پازل در زمان های مختلف جلو می رود و در نهایت بیننده باید این پازل ها را کنار هم بگذارد و بفهمد یا نفهمد ، چون خود من هم بعضی چیزها را در این فیلم نمی فهمم.

کارگردان فیلم “خداحافظی طولانی” در خصوص این اثرش گفت: این فیلم از دنیای کابوس است و متعلق به دنیای حقیقی نیست و به همین دلیل ماسک روی دیوار ها است و گریم ها فلوه شده است، به طور کلی می توان گفت که سایه روشن های غلو شده داریم.

موتمن خاطر نشان کرد:  ما در این فیلم زمان رامنجمد کردیم، هیچ ساعتی در خونه نمی بینیم و حتی ساعت محمد رضا فروتن را در آوردیم و زمان و مکان فریز شده و حتی ارتباط مکان به بیرون قطع شده است.

وی ضمن بیان اینکه خود ما در هنگام ساخت فیلم کلافه شده بودیم، اذعان داشت: بعضی وقت ها زمان ها را گم می کردیم، ابتدای فیلم انتهای فیلم است و انتهای آن ابتدا است، اگر قصه این فیلم خطی شود یک فیلم سرگرم کننده بیرون می آید اما چیزی بیشتر از این به شما نمی دهد.

10

این کارگردان سینما ایران گفت: تحربیاتی همچون “سایه روشن” در سینمای ایران وجود نداشته و به ندرت در سینمای دنیا داریم.

وی ضمن بیان اینکه برای ساخت این فیلم از چند اثر خارجی استقاده شده است، افزود: من به صراحت می گویم از فیلم های دیگر می دزدم!

موتمن در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهر شما خیلی در سینما مهم است. اینجا فقط با امام رضا(ع) و زعفران شناخته نمی شود بلکه مشهد از شهرهای مهم در سینمای کشور است.

در بخش دیگری از جلسه خسرو دهقانی منتقد سینما بیان کرد: آینده سینمای ایران متعلق به فرزاد موتمن است زیرا آثار او مربوط به سینمای و نسل جدید می باشد.

وی افزود: اکر  همه در کادر بمانیم مکتب جلو نمی رود لذا باید قاعده شکنی ایجاد شود، مثلا زمان به هم ریخته شود. اگر قرار باشد در چهارچوب بمانیم پیشرفت نمی کنیم.

دهقانی افزود: یکی از وظایف گروه هنر و تجربه که به خوبی از پس آن برآمده است بازکردن فضا است تا فیلم هایی که قاعده ها را می شکنند دیده شوند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *