صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / رهنما: مشهد با چالش های جدی برای توسعه مواجه است/پیگیری ویژه از تصویب قانون مهمتر است
طراحی سایت در مشهد

رهنما: مشهد با چالش های جدی برای توسعه مواجه است/پیگیری ویژه از تصویب قانون مهمتر است

 محمد رحیم رهنما از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد و دارای دکتری برنامه ریزی شهری است.

وی که سابقه عضویت در شورای اسلامی شهر مشهد را نیز در کارنامه دارد در گفت و گویی با مشهد تریبون شرکت می کند.

وی به خبرنگار ما گفت: امروزه دانشگاه نقش کارآفرینی دارد و باید وارد عرصه جامعه بشود و تنها وظیفه آموزشی و پژوهشی ندارد.

رهنما اذعان داشت :دانشگاه باید برای آینده فارغ التحصیلان ایجاد شغل کند و حلقه دانشگاه و صنعت قوی تر پیوند بخورد که این نیازمند حضور فعال تر افرادی است که در این حوزه کار کرده اند و درگیر بوده اند لذا آینده دانشجویان برای ما بسیار مهم است.

وی ضمن بیان اینکه عصر کنونی عصر دانش بنیانی است و اقتصاد جامعه باید دانش بنیان شود، گفت: تفکرات دانش بنیان بر تمام امور جامعه باید حاکم شود و بنده با توجه به تخصصم تشویق شده ام که برای این امر تلاش نمایم که لازمه این امر حضور دانشمندان و اساتید آکادمیک است و اگر به این سمت نرویم به سمت توسعه نخواهیم رفت.

رهنما ضمن بین اینکه عامل انتقال توسعه کند به توسعه تند حضور دانشمندان و اساتید دانشگاه در راس امور است، اذعان داشت: مجلس شورای اسلامی برای حرکت چرخ توسعه نیازمند حضور دانشمندان است.

این عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد: مشهد دومین کلانشهر ایران و نماد شیعی است و باید در عرصه بین المللی جایگاه خود را پیدا کند ولی معتقدم مشهد با چالش های جدی برای توسعه مواجه است، مشهد از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک نماد شیعی برخوردار است اما تهدیدهایی هم این شهر را تحت تاثیر قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: عشق آیاد، کابل، تهران و … شهرهایی هستند که در سطح منطقه رقیب های مشهد محسوب می شوند و در جذب سرمایه و نخبگان تلاش می کنند لذا مشهد باید یک ساختار مناسب برای رقابت در عرصه بین المللی باید داشته باشد و ساختار سنتی خود را تغییر دهد.

رهنما تصریح کرد: حاشیه نشینی مشهد یکی از مشکلات ما است و مشهد به عنوان یک نماد شیعی نمی تواند 30 درصد حاشیه نشین داشته باشد و باید سیاست هایی داشته باشیم تا مناطق حاشیه نشین کنونی ارتقا پیدا کند و یک سری قانون تصویب شود و از مهمتر از تصویب قانون پیگیری ویژه صورت بگیرد.

عضو هیات مدیره انجمن برنامه ریزی شهری ایران در پایان بیان کرد: پروژه مرکز مشهد بیش از 20 سال است که طول کشیده و باید روند تکمیل و احیای پروژه هایی از این دست تسریع شود زیرا اگر این پروژه ها به نتیجه برسد بخشی از مشکلات شهر حل خواهد شد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *