صفحه اصلی / مدیریت شهری / سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی مشهد / مدیر عامل سازمان تاکسیرانی مشهد خبر داد: جولان 10هزار مسافربر شخصی غیرمجاز در مشهد
طراحی سایت در مشهد

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی مشهد خبر داد: جولان 10هزار مسافربر شخصی غیرمجاز در مشهد

گروه مدیریت شهرِی: مسافربرنماهای شخصی همه جا هستند. در خیابان‌ها، شهرک‌های دور افتاده اطراف شهر، ورودی پایانه‌های راه‌آهن، اتوبوس، فرودگاه و … .

خیلی‌هایشان به قصد کار آمده‌اند و می‌خواهند تنها با پول مسافرکشی یک لقمه نان حلال سر سفره خانواده‌شان بگذارند یا قسط عقب افتاده ماشین و کرایه خانه خود را بپردازند. اما شاید ندانند که با این کارشان، نان تاکسیرانانی را که از هزار و یک فیلتر رد شده‌اند تا مهر تایید فعالیت بگیرند، آجر می‌کنند. تاکسیرانانی که دار و ندار زندگی‌شان را برای خریدن یک دستگاه تاکسی هزینه می‌کنند، صبح تا شب در صف می‌ایستند و منتظر رسیدن مسافر در گرما و سرما چشم به راهند. اما مسافربرهای شخصی غیرمجاز از راه نرسیده مسافری را که حوصله صبر کردن ندارد، در چشم برهم‌زدنی سوار می‌کنند و می‌برند.
بماند که مسافرکشی به شیوه غیرمجازش برای عده‌ای دیگر تنها بهانه‌ای شده برایشان تا در این پوشش، خیلی کارها را راحت‌تر انجام دهند. همان‌ها که در صفحه حوادث روزنامه‌ها ستون ویژه‌ای دارند و هرزگاهی نیز با ریز و درشت شدن تیترهای حوادث، سایه ترس را بر سرشهر می‌گسترند.
مسایلی که به وقوع پیوستن آن، پای پلیس را به میان می‌کشد و بر ضرورت نظارت قانونی بیشتر در صحبت‌ها، گزارش‌ها و حرف و حدیث‌های مردم تاکید می‌کند. گرچه تا همین چندی پیش -وقتی مسافربرهای شخصی پا در کفش تاکسیرانان می‌کردند- قانون برای برخورد با آنان تعریف خاصی نداشت و در این میان سکوتی محض از سوی قانون و مجریانش شاهد بودیم.
پای درد دل تاکسیرانان
یکی از تاکسیرانانی که در مسیر بولوار امامت فعالیت می‌کند، در این رابطه به خبرنگار ما می‌گوید: «خطی که در آن کار می‌کنم در بسیاری از ساعات روز مسافر ندارد و ناچاریم مدت زیادی را صبر کنیم تا 4 نفر سوار ماشین شوند. در این بین مسافربرهای شخصی که از این مسیر می‌گذرند، همان تعداد مسافر محدود را هم سوار می‌کنند. یکی دو نفری که در این وانفسا سوار تاکسی ما می‌شوند هم از انتظار خسته شده، پس از مدتی پیاده می‌شوند و با مسافربرهای شخصی می‌روند تا سریع‌تر به مقصد برسند.»
تاکسیران دیگری که 15 سال است در این حوزه فعالیت دارد، ضمن گلایه از حمایت نشدن و برخی مشکلات فراروی تاکسیرانان در ادامه بیان می‌کند: « درست است که بعضی از رانندگان و دارندگان خودروهای مسافرکش شخصی بیکارند و به مسافرکشی روی می‌آورند، ولی مگر برایشان این سوال پیش نمی‌آید که تشکیلات تاکسیرانی در هر شهری به چه منظور تاسیس و تشکیل شده است و تاکسی‌های درون شهری با آرم و شماره‌های ویژه و رنگ‌های مشخص بر چه اساسی تردد دارند و فعالیت می‌کنند؟»
وی می‌افزاید: «ظاهرا سازمان تاکسیرانی اختیاری برای برخورد قانونی با خودروهای مسافربر شخصی غیرمجاز ندارد. اما وقتی قانون دست پلیس راهنمایی و رانندگی را در این مورد باز گذاشته، چرا پلیس به طور جدی وارد معرکه نمی‌شود؟»

 

سکوتی که نصفه نیمه شکسته شد
اما خوشبختانه خبر رسیده مسئولان امر سکوت خود را به تازگی شکسته‌اند و قرار است با مسافربرهای شخصی غیرمجاز به شیوه کاملا مجاز برخورد کنند. اقدامی که سبب شد بار دیگر به سراغ مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد برویم و چگونگی اجرای آن را از وی بیشتر جویا شویم.
سید مهدی علوی‌مقدم با اشاره به جولان 10هزار مسافربر شخصی غیرمجاز در مشهد، می‌گوید: البته در ساعات غیراداری که بخشی از کارمندان هم به جرگه مسافربرهای شخصی اضافه می‌شوند، این رقم به 20هزار مسافربر شخصی افزایش می‌یابد. این درحالی است که 13هزار و 250 تاکسی با مجوز این سازمان در سطح شهر فعالیت می‌کنند.
وی به ارسال نامه‌ای از سوی پلیس راهور مبنی بر جلوگیری از تردد مسافربرها و موتورهای شخصی غیرمجاز اشاره کرده و ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه بیشترین تردد در مبادی اطراف حرم مطهر به ویژه میدان بیت‌المقدس صورت می‌گیرد، طرح برخورد با این مسافربرهای غیرمجاز که مجوز و نرخ‌نامه ندارند، صورت می‌گیرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد اضافه می‌کند: تاکنون پلیس راهور اقدام به برخورد موردی با متخلفان می‌کرد. گرچه اعمال قانون بازدارنده است اما باید پلیس راهور در کنار دادگستری و استانداری اقدامات قاطع‌تری انجام دهد.
علوی‌مقدم خاطرنشان می‌کند: منظور از برخورد قاطع اعمال قانون، انتقال به پارکینگ، اخذ تعهدات و توقف خودرو است تا بازدارندگی لازم را داشته باشد.
وی با اشاره به اجرای طرح نوبت‌دهی برای استفاده آسان‌تر مسافران از تاکسی‌ها، می‌گوید: در حال حاضر اقدام به نصب ایستگاه‌هایی در میدان بیت‌المقدس کردیم و تجهیزات و نرم‌افزارهای مورد نیاز را فراهم آوردیم تا برای اجرا ی سیستم نوبت‌دهی آماده شود و تاکسی‌ها با سهولت بیشتری در اختیار مسافران قرار گیرد و مانع از سوء استفاده مسافربرهای شخصی شود.
تشدید برخوردها با مسافربرهای شخصی از ابتدای هفته جاری
رییس اداره فرهنگ و ترافیک پلیس راهور خراسان‌رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار ما به ارائه آماری در خصوص اعمال قانون مسافربرهای شخصی می‌پردازد و می‌گوید: 11 هزار و 256 مورد اعمال قانون مسافربرهای شخصی غیرمجاز توسط پلیس راهور در 9 ماهه نخست سال جاری به ثبت رسیده است.
سرهنگ ایزدی با بیان اینکه طرح برخورد با مسافربرهای شخصی غیرمجاز با نصب دوربین‌‌های ترافیکی از ابتدای هفته جاری وارد مرحله جدیدی شده، می‌گوید: دوربین‌هایی در میدان حافظ، جاده قوچان و میدان بیت‌المقدس نصب شده که خودروهای برون‌شهری را که سد معبر کرده و اقدام به مسافرکشی می‌نمایند، اعمال قانون و به پارکینگ منتقل می‌کند.
وی در ادامه بیان می‌کند: این اقدام با دستور معاونت پیشگیری دادگستری خراسان رضوی صورت می‌گیرد و از روز گذشته پنجم دی‌ماه جاری نسبت به اعمال قانون این مسافربرها اقدام شده است. گرچه سازمان تاکسیرانی نیز نامه‌ای برای برخورد با مسافربرهای شخصی از استانداری خراسان رضوی پیگیری می‌کند که البته هنوز به نتیجه نرسیده است.
رییس اداره فرهنگ و ترافیک پلیس راهور خراسان‌رضوی بیان می‌کند: همچنین دستور مشابه برای مسافربرهای شخصی غیرمجاز که داخل شهر فعالیت می‌کنند، از معاونت پیشگیری دادگستری خراسان رضوی اخذ شده که با استفاده از دوربین‌های ترافیکی که در اختیار پلیس قرار دارد، با خودروهای سد معبرکننده در محورهای یاد شده برخورد می‌شود و آن‌ها نیز به پارکینگ منتقل می‌گردند.
ایزدی می‌افزاید: در حال حاضر 2 دوربین ترافیکی در میدان بیت‌المقدس، یک دوربین در محور جاده قوچان و یک دوربین نیز در میدان حافظ اقدام به برداشت پلاک‌ مسافربرهای شخصی غیرمجاز می‌نماید.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *