صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / امیر شهلا: مجلس نیاز به هوای تازه دارد/به دنبال تشکیل فراکسیون جوانان در مجلس دهم هستم
طراحی سایت در مشهد

امیر شهلا: مجلس نیاز به هوای تازه دارد/به دنبال تشکیل فراکسیون جوانان در مجلس دهم هستم

انتخابات دهم:  امیر شهلا از جوانان اصلاح طلبی است که مدیر روابط عمومی شرکت ایران خودرو می باشد.

شهلا در گفت و گو با مشهد تریبون  بیان کرد: مجلس نیاز به هوای تازه دارد، فصل جدیدی از حیات اجتماعی مردم ایران آغاز شده است. پس از هشت سال انزوا در فضای دیپلماسی خارجی که به دلیل سوء مدیریت در مناسبات دیپلماتیک ایجاد شده بود، دوباره جامعه جهانی در برابر منطق گفتگو و صلح طلبی ملت بزرگ ایران، کرنش کرده است. دولت تدبیر و امید با عقلانیت رفتاری اش نشان داده قطعنامه های شورای امنیت را ورق پاره نمی داند، اما براساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت، اجازه تحت فشار قرارگرفتن کیان جمهوری اسلامی را نمی دهد. تصویب برجام و مختومه اعلام شدن «پی. ام. دی»، آغاز فصل جدیدی از مناسبات خارجی کشور است. ما با اعتمادسازی در جامعه جهانی نشان دادیم همچنان قائل به فتوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرمت داشتن دستیابی و استفاده از بمب اتم هستیم، اما با همه توان، برای دستیابی به استفاده های صلح آمیز از انرژی پاک هسته ای ادامه می دهیم. جهان این پیام مردم ایران را شنیده و گشایش فضای دیپلماسی خارجی و رفع تحریم های اقتصادی، کشور را در مسیر جدیدی قرار داده است. برای استفاده درست از این موقعیت، دولت به همکاری مجلسی کارشناس، دلسوز و معتقد به منافع ملی نیاز دارد. مجلسی که به جای فعل و عمل سیاسی، همه توان اش را به کار گیرد تا عقب ماندگی های هشت سال گذشته را در کوتاه ترین زمان پشت سر بگذارد.

photo_2015-12-28_09-52-21

از سوی دیگر هرم مدیریتی کشور چه در بخش اجرایی و چه در حوزه تقنینی به دوره کهنسالی رسیده است. این نگرانی به صورت جدی وجود دارد که سیستم مدیریتی کشور در طول سال هایی که از پیروزی انقلاب می گذرد، نوسازی نشده و کشور همچنان سرگرم استفاده از ذخایر مدیریتی گذشته خویش است. در این میان نهاد مجلس، به عنوان عصاره فضایل ملت بایستی دست به جوانگرایی بزند. نمایندگان جوان و خوش فکر با استفاده از سرمایه جوانی و گوهر انگیزه و عقلانیت، به تزریق ایده های نوین در سیستم تصمیم سازی کشور بپردازند. آن چه امروز در کشور می بینیم، چه خوب و چه بد، محصول سه دهه حضور مدیران دهه اول انقلاب است. نمی توانیم این انتظار را داشته باشیم که با همان متد و روش های قبلی، نتایج جدید به دست آوریم. باید به جوانان کشور بها داد و پروژه کادرسازی نسل دوم و سوم انقلاب را کلید زد. من به عنوان نماینده نسل دوم انقلاب، به دنبال تشکیل فراکسیون جوانان در مجلس دهم هستم. نسل من، دوران کودکی اش را با جنگ تحمیلی سپری کرده است. دوران نوجوانی اش، با آواربرداری از خرابه های همان جنگ نابرابر گذشته و جوانی اش را زیر تیغ تحریم پشت سر گذاشته است. حالا در آستانه دهه چهارم زندگی، می خواهیم وارد فضای تصمیم سازی کشور بشویم. می خواهیم خودمان در ترسیم سرنوشت اجتماعی خودمان نقش داشته باشیم. می خواهیم هزینه های هنگفتی را که نظام برای تربیت و پرورش ما صرف کرده، در همین کشور و برای همین مردم خرج کنیم. می خواهیم بگوییم بیش از همه نسل ها، به آینده امیدواریم و برای آن برنامه داریم. ما البته در این مسیر به راهنمایی، مشاورت و معاضدت بزرگان مان نیازمندیم. معتقدیم اگر آن تجربه پربهای بزرگان در کنار این انرژی و انگیزه سرشار جوانی قرار گیرد، معجون اش بی شک، توسعه و پیشرفت کشور است. ما برای آینده، حرف های تازه ای داریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مرود ارزیابی فضای انتخابی مجلس در مشهد اذعان داشت:

خوشبختانه بعد از دو دوره رکود و کم رغبتی در فضای انتخابات مجلس، امسال شاهد ثبت نام گسترده همه طیف ها و طبقات اجتماعی در این تورنمنت ملی هستیم. استقبال فراگیر مردم از کاندیداتوری برای مجلس شورای اسلامی، چند پیام واضح دارد. اول این که نشان می دهد جامعه ایرانی، مجلس را یکی از مهم ترین کانون های تاثیرگذار بر فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور می داند و دریافته است برای اثرگذاری بر سیاست ها و برنامه های کلان کشور، باید در مجلس حضور پیدا کرد. دوم این که مکانیزم انتخابات و نتیجه به دست آمده از صندوق های رای را به عنوان کم هزینه ترین، کم خطرترین و کم ریسک ترین مکانیسم برای اِعمال سلیقه خود به رسمیت شناخته است. سوم آن که مردم معتقدند در یک فرایند دموکراتیک می توانند بر سرشت و سرنوشت خود حاکم شوند. گروه ها و جریان های مختلف سیاسی- اجتماعی در تلاش هستند تا گفتمان خود را وارد قوه قانونگذاری کشور کنند و آن را در قواره یک مانیفست قانونی درآورند. این ها نتایج روشن و امیدوارکننده ای است که در سی و هشتمین سال پیروزی انقلاب، نشان می دهد مردم همچنان علاقه مند به نظام و کشورشان هستند و در میدان حساس و تعیین کننده ای همچون انتخابات، مشارکتی حداکثری دارند. در حوزه انتخابیه مشهد و کلات، همین نشاط و پویایی سیاسی به چشم می خورد. تقریبا همه جناح ها و گروه های مرجع در شهر مشهد، فرد یا افرادی را برای ثبت نام به فرمانداری گسیل داده اند. به نظرم اگر روند تعیین و تایید صلاحیت ها عادی پیش برود، امسال، یکی از فراگیرترین و رقابت خیزترین انتخابات سال های پس از انقلاب را تجربه خواهیم کرد. انتخاباتی که همه احزاب و گروه های مقید به قانون اساسی و ملتزم به جمهوری اسلامی در آن کاندیدا دارند و به رقابت با هم می پردازند.

sokhandan

شهلا در پاسخ به سوال اخر ما در مورد برنامه هایش در خصوص توسعه شهر مشهد تصریح کرد:

مشهد یک شهر فراملی است، اما هیچ وقت نتوانسته ایم این ادعا را ثابت کنیم. متاسفانه قرار بود سال2017، مشهد از سوی آیسسکو، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود، اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت های این شهر، این افتخار را از ما گرفتند و به سودان دادند! آقایان کلاه شان را بالاتر بگذارند که به این راحتی، چوب حراج به عنوان و اعتبار شهر حضرت رضا زده اند. آیا کارِ دومین کلانشهر مذهبی دنیا باید به جایی برسد که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی کنفرانس اسلامی اعلام کند شما شایسته میزبانی وزرای فرهنگ جهان اسلام نیستید؟ آقایان نماینده این شهر که در کمیسیون فرهنگی و کمیسیون اجتماعی مجلس نشسته اند، چه کاره هستند؟

ما به شدت از فقدان صنایع مادر در استان رنج می بریم. پروژه های عمرانی مان، به دلیل تاخیری که در ساخت و بهره برداری از آن ها پیش آمده، بعضا صرفه اقتصادی شان را از دست داده اند. ما نتوانسته ایم از مزیت همجواری استان با کشورهای همسایه، استفاده بهینه را ببریم. آستان قدس به عنوان یک بنگاه مولد و عظیم اقتصادی، می تواند نقش بیشتری در تولید ناخالص استان داشته باشد. صنعت استان در طول هشت سال گذشته آسیب های اساسی دیده است. اگر به داد این بخش نرسیم، چیزی به ورشکستگی کامل صنعتگران بخش خصوصی استان نمانده است. باید با اصلاح نظام پولی کشور، بانک ها را در خدمت بخش صنعت قرار دهیم. فعلا این موازنه معکوس است. همه صنعت و معدن و بازگانی و تجارت استان دارد برای شبکه بانکی بیگاری می کند. صاحبان صنایع ما شده اند کارگران بی جیره و مواجب بانک ها. هرچه کار می کنند و آن چه تولید می کنند را باید به بانک ها بپردازند تا شاید بخشی از سود و بهره های مرکب و جرایم تاخیرشان را پرداخت کرده باشند. تولیدکنندگان بعضا تا دوبرابر تسهیلاتی که از نظام بانکی استان دریافت کرده اند را پس داده اند، اما هنوز سه برابر آن را به سیستم بدهکارند! مگر در خواب شب ببینیم چنین صنعت و تولید و بخش خصوصی بتواند روی پای خودش بایستد و ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی بکند. مجلس دهم باید به کمک دولت بیاید و با شجاعت و شهامت دست به جراحی سیستم بانکی کشور بزند. مراجع عظام متعددی بر حرام بودن بهره هایی که بانک ها از صنعتگران دریافت می کنند فتوی داده اند. چرا کسی شهامت ندارد یک بار برای همیشه این نبش قبر را انجام دهد و پول حرام را از سیستم مالی کشور حذف کند؟

متاسفانه مشهد در حوزه آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، زنان خیابانی، دختران فراری، سرقت و انواع تبهکاری ها، جزء شهرهای سرلیست کشور است. متولی حوزه فرهنگ در شهر مشخص نیست. اداره ارشاد که علی القاعده مسوول این بخش است، کم ترین اعتبارات بودجه ای را دراختیار دارد. شهرداری برای خودش کار فرهنگی می کند و بعضی دستگاه های دیگر هم برای خودشان. نتیجه آن می شود که کسی پاسخگوی ناهنجاری های فرهنگی شهر نیست. باید برای این مشکلات فکر چاره کرد. در حوزه اشتغال برای نسل جوان تحصیل کرده به معضل مواجهیم. استان باید به فکر سرمایه گذاری های بزرگ داخلی و خارجی باشد. باید بتوانیم خوب تولید کنیم و تولیدات مان را به کشورهای همسایه صادر نماییم. اگر این چرخه راه بیافتد، فضا و فرصت کارآفرینی برای جوانان استان فراهم می شود. در سفارتخانه ها، رایزن فرهنگی داریم، اما رایزن اقتصادی یا مشاور در امر جذب سرمایه گذار خارجی نداریم. شاید هم داریم، اما از آن، خروجی ملموس و موثری به دست نیامده است. کارداران سفارتخانه های ما باید برای سرمایه گذاران خارجی که پس از توافق برجام، مایل و متقاضی به سرمایه گذاری در کشور هستند، پروپزال های شسته رفته و آماده داشته باشند. باید جلوی پای سرمایه گذاران، فرش قرمز پهن کنیم و همه مراحل اداری و تشریفات قانونی امر سرمایه گذاری را در همان سفارتخانه انجام بدهیم تا رغبت و تمایل برای سرمایه گذاری در کشور ایجاد شود. خراسان باید سهم اش را از این سرمایه گذاری های خارجی بگیرد. تا اقتصاد استان تقویت نشود، حل مشکل بیکاریف سرابی بیش نخواهد بود.

گفتنی است این مصاحبه در هنگام ثبت نام کاندیدا گرفته شده است.

لطفا پیشنهادات و نظرات خود را به  mashhadtribune@gmail.com بفرستید.       

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. ای بابا بس کنید دیگه این شعارهایه تو خالی رو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *