صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / شورای شهر با هبه ساختمان اقبال به دولت موافقت نکرد/شهردار مشهد: نگویید که خواستیم دم سازمان مدیریت و برنامه را ببینیم
طراحی سایت در مشهد

شورای شهر با هبه ساختمان اقبال به دولت موافقت نکرد/شهردار مشهد: نگویید که خواستیم دم سازمان مدیریت و برنامه را ببینیم

گروه مدیریت شهری: صبح امروز  نود و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد در دوره چهارم در تالار شهر برگزار گردید.

یکی از دستورهای این جلسه موضوع هبه ساختمان اقبال لاهوری به سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی بود  که کمیسیون برنامه و بودجه در ماده واحده آن آورده بود:

با لایجه شهرداری با هبه ملک اقبال به متراژ 2300 متر مربع عرصه و 5300 متر مربع موافقت گردید. به شهرداری مشهد اجازه داده می شود به منظور تقویت همکاری دوجانبه و کمک به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در تامین فضای اداری مناسب، ساختمان واقع در نبش خیابان اقبال لاهوری را به سازمان یاد شده هبه نماید.

موضوع هبه در شورای چهارم پررنگ شده و بارها شهرداری در این خصوص لوایحی ارائه داده است که این لایحه با جنجال در صحن علنی مواجه شد.

سهیلی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در ابتدای جلسه گفت: پس از تشکیل مجدد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این سازمان به ساختمان نیاز دارد و چون استانداری نمی تواند مستقیما ساختمان خریداری نماید این لایحه ارائه گردیده و همچنین باید گفت که دولت در کمک به شهرداری مشهد اقدامات خوبی انجام داده است.

در ادامه جهانبخش یکی دیگر از اعضای شورای شهر بیان کرد: واگذاری ساختمان به دولت در مقابل کارهای انجام شده دولت یک بدعتی است که تاکنون در مشهد سابقه نداشته است، خدماتی که طبق قانون صورت گرفته یک اتفاق طبیعی بوده است، ما  تعاملات آقای مرتضوی را با دولت را ارج می نهیم اما اینکه چون دولت کاری کرد باید بهش پول بدهیم باعث می شود برای هر کاری دولت از ما توقع دهن شیرین داشته باشد، این اتاق بسیار نامبارک است.

وی افزود: تعاملات خوب شهردار با دولت را نباید اینگونه به هدر بدهیم، اسمش را باج بگذاریم یا هرچه دیگر دولت است که باید به شهرداری کمک کند نه برعکس، ما یک قرون یک قرون از مردم پول می گیریم و نباید اینگونه 20 میلیارد به دولت بدهیم.

قدیری طرقی عضو دیگر شورا در موافقت با این لایحه گفت:  تعامل بین شهرداری ها و شوراها یک امر بسیار لازمی است که این تعامل خوب و سازنده بین این دو عنصر باید وجود داشته باشد تا امورات شهرداری و شورا به نحو احسن انجام شود، ما هیچ موردی سراغ نداریم که دولت از شهرداری یا شورای تقاضا کمک کند و با توجه به اینکه در رابطه با خرید این ملک دولت اعتباری نمی تواند بگذارد لذا این در خواست را مطرح شده است.

وی ادامه داد: درست است که اسم این  کار را هبه گذاشته ایم اما رایگان نیست و دولت در جاهای دیگه  در پروژه های شهری جبران می کند و این باج سبیل نیست.

در ادامه حجت الاسلام لطفی ضمن ابراز مخالفت با این لایحه به دلیل مغایرت با قانون، تصریح کرد: دولت برای کمک به شهرداری ها یک بودجه ثابت دارد، لذا من با اصل آن مخالف هستم.

در ادامه سهیلی بیان کرد: برای کمک محدودیت قانونی نداریم، در سال 94 دولت 20 میلیارد تومان علاوه بر اعتبار سال 94 به شهرداری پرداخت کرده است، امسال در 6 ماه اول سال نهایتا 25 درصد بودجه دستگاه ها محقق شده اما برای شهرداری این رقم به 60 درصد رسیده است که نشان از تعاملات دولت و شهرداری دارد و اگر این ساختمان را ندهیم برای ما در آینده تبعات دارد.

در ادامه شهردار مشهد در خصوص این لایحه گفت: شاید صورت مسئله را بد تعریف کردیم، اساسا بودجه کل کشور یک تصویب، تبصره و جدول دارد که قدر السهم دستگاه ها و شهرداری ها مشخص است و محقق شدن این ردیف ها مشروط یه تحقق درآمد های دولت است.

مرتضوی اذعان داشت: هیچ گاه بودجه دولت مانند لایحه آن محقق نشده است و استانداری ها و دولت ابتدا هزینه های جاری را تخصیص می دهند و بعد به امور عمرانی می پردازند.

شهردار مشهد بیان کرد: در 6 ماهه اول سال 94 تحقق بودجه دستگاه ها زیر 25 درصد بوده است اما ما بالغ بر 50 درصد گرفتیم اما این موضوع تخصیص ها ربطی به این لایحه ندارد، این ساختمان مربوط به سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده است و بعد از ادغام این سازمان یکسری تعاملات بین شهرداری و استانداری صورت گرفته و تهاتر شده است.

مرتضوی افزود: بعد از این تهاتر دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات به آن اعتراض کردند و آن را مخدوش دانستند و حال پس از ایجاد مجدد این سازمان دولت این ساختمان را می خواهد.

وی ادامه داد: اینگونه نگویید که خواستیم دم سازمان مدیریت را ببینیم، ما تاکنون 25 میلیارد تومان بابت این تفاهم نامه گرفته ایم، دولت نمی تواند ساختمانی خریداری کند و آمده ایم شکلش را درست کریم در غیر این صورت مگر دولت صغیر است که ما بهش کمک کنیم؟ دولت به کمک ما نیاز ندارد.

در ادامه جهانبخش گفت: قرار بود دولت 15 میلیارد برای بلیت اتوبوس به شهرداری بدهد که نداد، دولت بیاید ابتدا وظایف خودش را انجام دهد.

همچنین اخلاقی اذعان داشت: اطلاعاتی که به اعضای شورا در خصوص مبالغ دریافتی داده اند باید یکسان باشد برخی می گویند بخشی پرداخت نشده است، شهرداری یک برگ از تفاهم با سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تصمیم گیری ابتدا در اختیار ما قرار دهد.

نخعی راد در ادامه بیان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه استفاده دولت از اعتبارات شهرداری ها ممنوع است و خلاف قانون است، برخی می گویند اینجا فرمانداری اعتراض نمی کند خب اینجا که معلوم است اعتراض نمی کند، استانداری تاکنون 3 مصوبه شورای شهر را بدون دعوت از ما در جلسات ابطال کرده است، دادگاه تشکیل می دهند و شورا را دعوت نمی کنند، دوستان می گویند تعامل، کدام تعامل؟

 

در پایان نیز خاکپور موافقت خود را با این لایحه اعلام کرد و گفت: باید دولت را از منابع ملت  یاری کنیم.

 

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. اقبال هبه شد رفت، کجایی مشهد تریبون؟؟؟؟؟!!!!!!!!!1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *