صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / پرونده ویژه کشتی استان/ رضا خدایی: نداشتن لیگ کشتی در استان انگیزه را برای ورود نونهالان و نوجوانان به این ورزش از بین برده است
طراحی سایت در مشهد

پرونده ویژه کشتی استان/ رضا خدایی: نداشتن لیگ کشتی در استان انگیزه را برای ورود نونهالان و نوجوانان به این ورزش از بین برده است

سرویس ورزشی: مشهد تریبون چندی قبل، گزارشی مختصر از عملکرد کشتی خراسان در مسابقات نوجوانان کشور منتشر کرد که با بازخوردهای متفاوتی از سوی مخاطبان مواجه شد. هم اکنون که ورزش اول کشور در خراسان  جایگاه واقعی خود را از دست داده است بر آن شدیم پرونده مفصلی را تهیه کرده و حرف دل اهالی کشتی خراسان و نقطه نظرات آنها را جهت کمک به رفع مشکلات موجود به اطلاع  برسانیم.

گفتگو با پیشکسوتان و صاحب نظران این رشته  محبوب قطعا به دور از هر حاشیه ای فقط و فقط جهت آسیب شناسی افول کشتی خراسان در سالهای اخیر بوده که منتشر خواهد شد. امیدواریم گامی باشد برای حفظ ارزشهای معنوی کشتی و وفاق و یکدلی اهالی آن برای بازگشت به دوران طلایی خود.

رضا خدایی برادر بزرگتر دکتر مجیدخدایی قهرمان اسبق کشتی جهان که به اذعان بسیاری از اهالی کشتی نقش پررنگی در موفقیت های برادر کوچکترش داشته از جمله مربیانی است که با رده های سنی مختلف فعالیت آموزشی می کند و شناخت کافی نسبت به کاستی های این رشته دارد.

گفتگوی او با مشهد تریبون که به بهانه  نتایج ضعیف تیم های نوجوانان کشتی استان در مسابقات کشوری، انجام شد.

وی برخلاف ما معتقد است نتایج اخیرمثبت بوده، حداقل در مقایسه با سه سال گذشته که ما هیچ تحرک مثبتی در کشتی پایه نداشتیم این یک حرکت رو به جلوست البته با تمام کاستیهایی که درکشتی رده های سنی استان و مشهد وجود دارد.

وی به خبرنگار ما گفت: همدلی مربیان و وحدت فکری آنها که میباید از طریق هیات کشتی انجام شود یکی از مواردی است که کشتی شهر به شدت به آن نیاز دارد، آخرین کلاس آموزشی مربیان کشتی در سال 92 در مشهد برگزار شد و پس از آن هیچ فرآیند آموزشی مثبتی که اکثریت مربیان حضور داشته باشند در این زمینه برگزار نشده است.

خدایی افزود: نداشتن لیگ کشتی در استان خراسان رضوی انگیزش را برای ورود نونهالان و نوجوانان از بین برده است و ما هر از چندگاهی از تیمهای سایر شهرها برای انجام مسابقات دوستانه دعوت می کنیم و یا تورنمنت هایی در حد توانمان برگزار می کنیم.

خدایی اذعان داشت: بخش خصوصی نیز استقبال خوبی نمی کند حداقل اینکه برایشان توجیهی ندارد و مسئولان امرفکری برای حل این معضل نکرده اند و اکنون یکی از نیازهای اساسی برای گسترش کشتی ورود بخش خصوصی است.

این مربی کشتی بیان کرد: تبلیغات کم و عدم توجه رسانه های عمومی به ورزش اول کشور افت کیفی و کمی آن را در بردارد، مربیان کاربلد و قهرمانان شایسته  سالهای قبل مشهد اکنون بیرون گود هستند و کسی به سراغشان نمیرود، مربی باید کشتی گیرش را آموزش دهد و او را به آینده امیدوار سازد اما اکنون شاهد رفتارها و هنجارشکنی هایی از سوی برخی کشتی نابلدان هستیم که فضای معنوی این رشته را ملتهب ساخته است.

CIMG21009

وی تصریح کرد: درحال حاضر مدرسه کشتی مجیدخدایی در تمام رده های سنی علاقمندان را جذب می کند و حتی در کنار کشتی ورزشهای مکمل همچون ژیمناستیک را نیزفعال کرده ایم تا ورزشکاران آماده تری را مهیا کنیم.

خدایی افزود: درحال حاضر تمام هزینه های مربوط به تمرین ها بصورت شخصی پرداخت می شود و شهریه های دریافتی فقط بخش ناچیزی از نیازهای مجموعه را تامین میکند.

وی ضمن بیان اینکه اداره ورزش و جوانان میتواند حداقل از نظرسخت افزاری کمک های فراوانی به کشتی شهر داشته باشد و برای ترغیب بخش خصوصی تلاش کند، بیان کرد: قدر مربیان خوب و کارکشته  شهرمان را نمیدانیم، ناصرزینل نیا، رضا صفایی، حسین تاتاری، رضا رمضانزاده و … از مربیانی هستند که با بی مهری مسئولان از تشک کشتی دور شده اند.

این مربی کشتی استان خراسان رضوی ادامه داد: آسیب های زیادی کشتی پایه استان را تهدید میکند که در صورت عدم توجه ویژه و نظارت دقیق عواقب ناخوشایندی را در بردارد، برخی مربیان که البته بسیار معدودند با گرفتن مبالغ زیادی به خانواده ها و مراجعین وعده قهرمانی جهان میدهند، برخی دیگرنیز وعده ی انتخاب شدن در تیم ملی و … که اینها آسیب است.

خدایی در پایان خاطر نشان کرد: عده ای از مربیان نیز بدون کارنامه ی مثبت هم اینک افراد زیادی را جذب خود نموده اند حال آنکه خودشان تاکنون حتی یکبار هم در مسیر قهرمانی قرار نگرفته اند و چنین شرایطی را لمس نکرده اند.

یونس مسعودی

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. چرا برادران خادم به کشتی خراسان پشت کرده اند؟سوال ما علاقمندان از سایت شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *