صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بررسی انحرافات احتمالی در ارجاع کار به پیمانکاران توسط شهرداری مشهد
طراحی سایت در مشهد

بررسی انحرافات احتمالی در ارجاع کار به پیمانکاران توسط شهرداری مشهد

گروه مدیریت شهری: این مطلب با هدف گوشزد به مدیران شهری در خصوص ارجاع صحیح کار به پیمانکاران و جلوگیری از انحرافات در واگذاری امور به بخش خصوصی به نگارش در آمده است و هدفی جزء یک یادآوری دوستانه ندارد.

واگذاری امور به بخش خصوصی همواره باعث چابک شدن نهادهای دولتی و نیمه دولتی شده است و موجب رونق کسب و کار فعالان اقتصادی و زحمت کشان عرصه خدمات رسانی خواهد شد اما در خصوص این واگذاری ها باید دقت لازم صورت گیرد تا انحرفات کاهش یابد.

در واقع نوع ارتباط مالی شهرداری با پیمانکاران و در نظر گرفتن ظرفیت کاری آنها جهت واگذاری امور به همان میزان دو اصلی است که در مناقصات یا ترک تشریفات باید رعایت گردد که متاسفانه در برخی از موارد رعایت نشده است.

بر اساس اطلاعاتی که برخی منابع آگاه به شکل کاملا مستند در اختیار ما قرار داده اند، متاسفانه با برخی از پیمانکاران بیش از ظرفیت کاری آنها قرارداد بسته شده است.

این موضوع حتی محل بحث غیر مستقیم دو تن از اعضای شورای شهر هم قرار گرفت. چندی پیش حسن پژمان عضو شورای شهر مشهد در جمع خبرنگاران بیان کرده بود که یکی از پیمانکاران به صورت همزمان 14 قرارداد بسته است و مانند این مثال چند مورد دیگری را بیان کرده بود.

این سخنان که باعث شکل گیری ذهنیت انحصار طلبی در واگذاری امور شده بود با واکنش سرویها نائب رئیس شورای شهر مشهد مواجه شد. به طوریکه وی در پاسخ به یک سایت خبری در این خصوص اعلام کرده بود که تاکنون چنین گزارشی به ما نشده است.

به هر حال جست و جوی خبرنگار ما و همکاری چند شخص آگاه و مسئول باعت شد تا به اطلاعات جدید و تازه ای برسیم.

یکی از نتایج تحقیق ما نشان دهنده عدم پیشرفت پروژه های پیمانکارانی بود که اصطلاحا بیش از توان پروژه برداشته اند که این امر طبیعی است.

مشهد تریبون به خاطر ملاحظاتی فعلا قصد انتشار سندی در این خصوص را ندارد اما برای روشن تر شدن اذهان و مسئولین چند مورد را مطرح می کند.

شرکت ص.ا.غ در سال گذشته 14 پیمان با شهرداری مشهد داشته است.

شرکت س.ت.ع در سال گذشته 11 پیمان با شهرداری داشته است.

شرکت ت. ش  در سال گذشته 11 پیمان با شهرداری مشهد داشته است.

نکته دیگر اینکه این پیمانکاران و امثالهم بر اساس رصد صورت گرفته به صورت کلی پروژه هایی آنها پیشرفت مناسبی را نداشته اند.

حال این سوال مطرح می شود که آیا این پیمانکاران که برخی از آنها در سالهای قبل نیز با شهرداری پیمانی نداشته اند، ظرفیت انجام این همه پیمان به شکل همزمان را دارند یا اینکه همچنان برخی از شرکت ها به عنوان پیمانکاران تعیین صلاحیت شده به دنبال بستن یک قرارداد با شهرداری باید پله های این نهاد را بالا و پایین بروند.

گفتنی است مردم مشهد به عنوان صاحبان سرمایه شهرداری مشهد حق دارند بدانند مبادلات مالی این نهاد با بخش خصوصی به چه شکلی است، لذا شفاف سازی در این زمینه لازم است.

مشهد تریبون آمادگی دارد در صورتی که مسئولان شهرداری پاسخی داشته باشند، آن را منتشر کند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *