صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / عضو هيئت مديره انجمن برنامه ريزي شهري ايران:لايحه بهای خدمات شهروندی باعث بي اعتمادي مردم مي شود
طراحی سایت در مشهد

عضو هيئت مديره انجمن برنامه ريزي شهري ايران:لايحه بهای خدمات شهروندی باعث بي اعتمادي مردم مي شود

گروه مدیریت شهری: روز گذشته متن اظهارات مدعوین میزگرد چالشی روزنامه خراسان در خصو.ص لایحه بهای خدمات شهروندی منتشر شد.

یکی از مدعوین این جلسه دکتر محمد رحیم رهنما عضو هيئت مديره انجمن برنامه ريزي شهري ايران و استاد دانشگاه بود که متن سخنان وی در ادامه آمده است:

“محمد رحيم رهنما” کارشناس وعضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد: ما اطلاعات زيادي از عمق اين لايحه نداريم و از طريق رسانه ها اطلاعات جزئي را به دست آورده ايم اما حقيقت ماجرا اين است که قانون خوب است و ارسطو در همين باره مي گويد قانون بايد حاکم باشدو حاکم بايد سازمان قانون باشد وما معتقديم که قانون بايد انعطاف پذير باشدزيرا اگر خشک و قابل انعطاف نباشد، ساختار سازمان ها و حکومت ها را متزلزل مي کندبنا براين بايد قانون از يک انعطافي برخوردار باشد.

در بسياري از جاها عوارض را بر اساس مصرف مي گيرند؛ در خيلي از کشورها ارزش افزوده را وقتي خريد انجام مي دهيد مي گويند 10درصد متعلق به شهرداري است و اگر بيشتر خريد کنيد از همان محل بيشتر به شهرداري تعلق مي گيرد. فردي که کمتر خريد کند کمتر پرداخت مي کند بنا براين تقريبا برابر با سطح درآمدي و استفاده از خدمات هزينه پرداخت مي شود اما اينجا هنوز چندان شاهد چنين موضوعي نيستيم زيرا حدود درآمدها به خود شهر باز مي گردد مانند درآمد مشاغل ،درآمد برخريد وفروش املاک ودرآمد برحقوق که به صورت ماليات پرداخت مي شود بنابراين اين جا براي شهرداري ها گل و بلبل مي شود زيرا شهرداري ها به دنبال ساده ترين راه درآمدهستند. اگر دهه شصت شهرداري ها به دنبال تراکم فروشي رفته و اين وضع را براي شهر به وجود آورده اند اکنون هم به دنبال ساده ترين راه ها براي کسب درآمد هستند؛ يعني ببينند وسعت خانه شما چقدر است وبر اساس آن به طورمثال عوارض زباله دريافت کنند. شايد در يک خانه بزرگ 2نفر زندگي کنند و يک کيلو زباله توليد کنند اما در يک خانه کوچک ده نفر زندگي کنند و روزانه 5کيلو زباله توليد کنند.مبناي اين گونه محاسبه کردن ضعيف است درحالي که ما بايد به دنبال راهکارهاي مناسب تري باشيم که يکي از آن ها تفکيک و بازيافت زباله است که اکنون 10درصد هم بازيافت نمي شود ما روي اين قسمت ها کار نکرده ايم که آموزش دهيم و ترويج کنيم وهزينه هاي جانبي را با اين کار کاهش دهيم.
نکته بعدي درباره اين لايحه اين است که مبنا را بر اساس عوارض جاري و از درآمد پايدار بياييم حساب کرده و بعد تقسيم کنيم کار ساده اي است و راه درستي براي اين کار نيست مانند محاسباتي که دارايي انجام مي دهد که هرچه عرض معبربيشتر باشد مودي بايد پول بيشتري بدهدروش درستي نيست لذا بايددر نحوه و شاخص هاي محاسبه لايحه نيزملاحظاتي شود. زيرا اکنون در شرايط رکود قرارداريم وبا اين که ميانگين تورم در 20سال گذشته 20درصد و21درصد بوده است به نظرم نبايد هزينه هاي عوارض شهري مابيشتر از تورم کشورشود.

موضوع ديگراين که گفته مي شود اين لايحه براي اولين بار قرار است در مشهد اجرا شود سوال اينجاست چرا بايد ما در اين مسائل اولين باشيم در حالي که گفته اند بافت هاي فرسوده شهري در هرسال بايد10درصد نوسازي شود و ظرف 10سال هم تمام بافت هاي فرسوده کشور بازسازي شود، در برنامه چهارم و پنجم توسعه آيا اين اتفاق افتاد ه است ؟

نکته ديگر درباره لايحه بهاي خدمات شهروندي اين است که چون روي زندگي روزمره مردم تاثير مي گذارد، اولا باعث بي اعتمادي و کاهش مشارکت مردم مي شود و همين که يک يادو سال عوارض شهرداري را پرداخت نکنند مشکلاتي را به وجود مي آورد لذا براي برون رفت از اين موضوع بايد اعضاي شوراي شهر راهي پيدا کنند دوم اين که لايحه با راي 10به 11در دستور کار شورا مانده است به نظرم لايحه خوبي هم نبوده است و چون از بيرون نگاه مي کنيم، مي بينيم که حدود 50درصد از اعضايي که راي داده اند با اين لايحه موافق نبوده اند و نشان مي دهد که جنبه کارشناسي نداشته است لذا معتقدم که اين لايحه به کارشناسي بيشتري نياز دارد وکمتر بايد روي مردم تاثير بگذارد و شاخص هاي آن بايد تغيير کند زيرا شاخص شما وسعت است که به تنهايي شاخص خوبي نيست و اگر شاخص ها واقعي تر شود، بهتر است .

طراحی سایت در مشهد

2 نظرات

  1. بشود.فدای سره اعضای شورای شهرداری مشهد نه ببخشید شورای شهر مشهد

  2. شهردای فقط به دنبال مسایل جناحی وسیاسی است نه به فکر انجام خدمت به مردم .ورود شهرداری وشورای شهربه مسایل سیاسی بر خلاف عرف و منطق و قانون است .شهرداری را چه به مسایل سیاسی..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *