صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / یک واژه برای خلاصه عملکرد معاونت فرهنگی شهرداری مشهد: تدارکات!
طراحی سایت در مشهد

یک واژه برای خلاصه عملکرد معاونت فرهنگی شهرداری مشهد: تدارکات!

گروه مدیریت شهری: “تدارکات”؛ این واژه به زعم نگارنده چکیده فعالیت حدودا یک سال اخیر معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد است. مدیری که یک سال بعد از استقرار شورای شهر و فعالیت شهردار جدید مشهد، به مجموعه شهرداری اضافه شد. وحید جلیلی متولد مشهد است و تا پیش از این سال ها در تهران به سر می برده و طبیعتا تاثیر بسیاری از آن گرفته است. عمده سابقه فعالیت رسانه ای وی در زمینه فرهنگ و پیش از این بزرگترین اقدام عملیاتی اش برگزاری جشنواره فیلم عمار بود. جشنواره فیلم عمار توانست فضای جدیدی را در عرصه تولید و پخش فیلم های آماتور و نیمه حرفه ای با موضوعاتی که تا پیش از آن مغفول واقع شده بود، بگشاید و از این منظر حرکتی خلاقلانه و به جا بود.

فرهنگ عمومی در مشهد تا آنجا که به شهرداری مربوط می شد و در اختیار آن بود، سالهای نسبتا آرام و رو به رشدی را پشت سر گذاشته بود. مشخصا در معاونت فرهنگی و اجتماعی، راه اندازی شورای اجتماعی محلات، رشد و گسترش ورزش های همگانی، برنامه ها و مراسمات متنوع سازمان فرهنگی و تفریحی در قالب اقدامات فرهنگسراهای تخصصی و بارزترین آن ها استفاده موثر و مفید از هنرهای شهری به منظور کیفیت بخشی به سطح فرهنگ مردم، از مهمترین اقدامات صورت گرفته در دوره قبلی شهرداری بود. مشهد در طول این سالها کمتر دچار تنش های اجتماعی و سیاسی شد و یکی از دلایل رشد سرمایه گذاری در شهر نیز همین بود.

وحید جلیلی در چنین شرایطی سکان معاونت فرهنگی را بر عهده گرفت و بدیهی بود که ایده ها و برنامه هایی برای این مجموعه دارد. او که تا پیش از این در جایگاه رسانه شدیدا به نقد و نظر در عرصه های گوناگون فرهنگ، هنر و اجتماع پرداخته بود حالا می بایست آن گفته ها را به عمل در می آورد.سنجش میزان موفقیت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در دوره جدید امری است که اکنون با گذشت حدودا یک سال از مسئولیت ایشان در این سمت، می توان به بررسی آن پرداخت.

سال گذشته را می توان دوران پرداختن به خود در معاونت فرهنگی و اجتماعی نامید. دوران ریزشهای بی قاعده و رویشهای بی فایده در این معاونت شهرداری. آمار جابجایی وسیع نیروهای معاونت از ستاد به مناطق به منظور خالی کردن جایگاه سازمانی و از آن طرف اضافه کردن تعداد زیادی نیروی خارج از مجموعه شهرداری تحت عناوین مختلف همچون مشاور و پیمانکار، اقدامی است که با یک سرکشی ساده، پرس و جوی حضوری از کارکنان و استعلام از مدیریت کارگزینی و امور مالی شهرداری قابل دستیابی است.

تعویض تقریبا تمامی مدیران حوزه معاونت فرهنگی شامل مدیریت امور مناطق، مدیریت تربیت بدنی، مدیریت هنری، مدیریت امور اجتماعی و مشارکتهای همگانی و مدیریت امور گردشگری و زیارت به جز مدیریت برنامه ریزی(که احتمالا به دلیل نداشتن نیروی جایگزین تا به حال در همان پست سازمانی مشغول کار است) به طور رسمی در سایت شهرداری مشهد اعلام شده است. در آخرین مورد می توان به تودیع مدیر تربیت بدنی همگانی اشاره کرد که به جای ایشان مدیر امور مناطق همزمان سرپرستی این مدیریت را نیز عهده دار شد! حسین نخعی شریف از مدیران باسابقه شهرداری مشهد است که پیش از این مدیرکلی تربیت بدنی استان را نیز به اعتبار خدمت در شهرداری، نپذیرفته بود. مشخص نیست در عرصه تربیت بدنی همگانی با وجود توسعه زمینهای ورزشی و وسایل ورزش همگانی، چه فعالیتی با چه رویکردی می بایست صورت می گرفت که انجام نشده بود و منجر به تغییر مدیر شد.

تودیع درصد بالایی  از مدیران فرهنگسراهای سازمان فرهنگی و تفریحی و سپردن مدیریت آن به نیروهایی خارج از شهرداری و گاها کم تجربه یا بی تجربه با گرایشهای خاص از تغییرات دیگر است.جابجایی نیروهای سازمان فرهنگی به نحوی که از عملکرد و فعالیتهای این سازمان کمتر خبری به گوش می رسد. انتقال بخش اعظمی از نیروهای مدیریت امور هنری، مدیریت گردشگری و مدیریت امور اجتماعی به سطح مناطق شهری که مشخص نیست به چه دلیلی صورت گرفته است.

از آنجا که نگارنده دورادور چند سالی با معاونت فرهنگی در ارتباط بوده و از قضا سال گذشته به عنوان یکی از چند ده داور استقبال از بهار نیز دعوت شده ام، وسعت تغییرات رخ داده در مدیریت هنری را بزرگترین اتفاق این دوره می دانم. راه اندازی بخشهای جدید هنری اگر به منظور استفاده از ظرفیتهای بیشتر هنری باشند امری شایسته است اما آنچه با پرس و جو به دست آمده این است که کمتر اثری از تولیدات این بخشها در حافظه مردم مانده است(به عنوان مثال شنیده شده گروه های سرود، بصورت پلی بک(لب خوانی) به اجرا می پردازند!). در عوض بخشهایی همچون نقاشی های شهری و المان ها که این سالها نقطه برتری شهر مشهد نسبت به سایر شهرها بوده اند به کلی به فراموشی سپرده شده اند. آخرین بار به مناسبت بهار94 تعداد زیادی نقاشی دیواری در مدت زمان کم، اغلب بصورت کپی آثار قدیمی نقاشی و نه اثری تازه و با کمترین کیفیت اجرا شد که امروزه اگر از کنار آنها بگذرید چیزی جز نازیبایی نمی بینید. المان ها نیز نه تنها در بهار به موفقیت سال قبل خود نرسیدند که در مناسبتهای بعدی مثل نیمه شعبان و دهه کرامت هم که شهرداری با المان موقت به استقبال فضاسازی شهری می رفت، کاملا حذف شدند و جای آنها را پرده های شعار نویسی شده گرفت!

به هر حال آنچه که در سطح شهر می توان دید و از درون شهرداری با جستجو می توان به آن رسید این است که عمده اتفاقات این یکسال را تدارکات فرهنگی شکل داده است و نه عملیات و اقدامات اساسی و ماندگار. مشخص نیست تا چه اندازه این تغییرات بصورت قانونی و تحت اختیارات مجاز انجام گرفته و آیا مدیران اداری مالی و بازرسی شهرداری و اصلا شهردار مشهد در جریان تغییرات گسترده معاونت فرهنگی هستند یا نه! اما چشم بسته پیداست این حجم تغییرات در دوران اصلاحات نیزبی سابقه است!

اعضای شورای شهر که با شعار فرهنگی بر سرکار آمده اند قطعا نسبت به عملکرد درون و برون سازمانی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مسئولند و بایستی برای مردمی که چشم انتظار عمل اند پاسخ مناسب داشته باشند.هرچند از شورای شهر نیز کمتر صدایی برای سوال و بازخواست از مدیران شهرداری به طور عام بلند می شود و گویی شورای شهر که بایستی ناظر بر عملکرد شهرداری باشد به پیمانکار شهرداری بدل شده است! شاید هم صداهایی متفاوت درون شورای شهر هست اما به روزنامه شهرآرا نمی رسد تا نوای آن را بتوان در نشریه شهرداری که شعارش روزنامه مردم مشهد است نیز شنید.

برگزاری یک نظرسنجی علمی از مردم مشهد می تواند راهی برای آگاهی از نتیجه اقدامات صورت گرفته توسط معاونت فرهنگی باشد.اقدامی که در دوره جدید شهرداری متاسفانه شاهد آن نبوده ایم.

امید است از پس این آفتابه لگن آوردنها، شام و نهاری هم در کار باشد و در دوران باقی مانده از مسئولیت معاونت فرهنگی شاهد اقدامات عملی این بخش از شهرداری باشیم و مشهد را در خور نام و جایگاه آن بسازیم : پایتخت فرهنگ جهان اسلام.

نگارنده: ناشناس

طراحی سایت در مشهد

6 نظرات

 1. نگارنده کیست

 2. با این شرایطی که مدیریت‌های مختلف فرهنگی در شهر مشهد دارند، باید واقعا نگران میزبانی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 217 بود.

 3. جناب فیاضی از متن جامع و کامل شما ممنون

 4. شخصا معاون فرهنگی شهرداری رو بیشتر به عنوان یک مشاور ومنتقد قبول دارم تا یک مدیر اجرایی برای سازمانی همچون شهرداری

 5. مشهد تریبون جان حالا کسی هم پیگیری میکنه این حرفها را؟!!!

 6. سلام. متشکر
  بفرمایید نگارنده کدام بزرگوار است. به نظر می رسد ایشان در نگارش مطلب جانبدارانه عمل کرده اند. تأیید این مطلب را می توان از همان معرفی اول آقای جلیلی فهمید. اگر بحث بررسی عملکرد است چرا نگارنده محترم از همان اول صلاحیت ایشان برای تصدی گری این مسئولیت را با به اصطلاح کم سابقه بودن ایشان (به زعم نگارنده محترم) زیر سئوال برده اند. و …
  با اطلاعی نسبی که از نقل انتقالات و تفاوت آن با دوره های گذشته و اهداف این تغییرها، عرض شود که نگارنده محترم به حق سخن نرانده اند و به کار بردن عباراتی مانند “ریزشهای بی قاعده و رویشهای بی فایده” حق گویی نگارنده را زیر سئوال می برد.
  هر چند حقیر هم از منتقدین برخی عملکردهای معاونت فرهنگی هستم ولی اکثر موارد گفته شده در بالا را صحیح نمی دانم.
  به خصوص تیتر مطلب که کاملاً با عملکرد این دوره مغایر است.
  همچنین حداقل می دانم که علی رقم اینکه طبیعی به نظر می رسد که وقتی یک مدیر می آید می تواند و در مواردی که اختلاف مبانی دارد می بایست حلقه افراد موثر اطراف خود را همسو انتخاب کند ولی ایشان تا مدتها این کار را نکرد و دغدغه جدی داشت که با همان نیروهای قبلی کار را به پیش ببرد و این را تا جایی عمل کرد که دیگر به نتیجه رسید اگر بخواهد خدمات فرهنگی بهتری ارائه گردد می بایست دست به تغییراتی بزند.
  توضیح بند بند برخی اشکالات این متن وقت مفصلی می طلبد که از حوصله حقیر خارج است.
  فکر می کنم پاسخ در همین حد فعلاً کافیست که اتقان مطلب نگارنده محترم زیر سئوال برود و خوانندگان بزرگوار برای قضاوت، احساس نیاز به مطالعه بیشتر و شناخت کاملتر از عملکرد معاونت فرهنگی شهرداری مشهد نمایند.
  با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *