صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / چند قدم تا هوای پاک/خودنمایی خودروهای برقی در ششمین نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد
طراحی سایت در مشهد

چند قدم تا هوای پاک/خودنمایی خودروهای برقی در ششمین نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد

گروه مدیریت شهری: یکی از عوارض و پیامدهای منفی حرکت به سمت مدرنیته و صنعتی شدن در جوامع، معضل آلودگی هواست، برای درک و عینیت‌بخشی به این معضل کافی است چندقدمی در خیابان‌های یک کلان‌‍شهر مانند تهران، مشهد، اصفهان و … راه بروی تا آنقدر نفس کشیدنت سنگین شود که با سرفه‌های پی‌در‌پی غافلگیر شوی…

به گزارش ستاد خبری ششمین نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد  شاید بتوان گفت همه جوامع به نوعی درگیر معضل آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن هستند اما شاید به این دلیل که عوارض آلودگی هوا معمولا در درازمدت بروز می‌یابد در گذشته چندان موردتوجه قرار نگرفته است.

در سال‌های اخیر و در ایران اقدامات خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا از جمله توزیع سوخت یورو چهار، افزایش وسایل حمل و نقل عمومی، افزایش سرانه فضای سبز، تولید و استفاده از خودروها و موتورهای برقی و … صورت گرفته است.

در واقع خودروهای برقی به خودروهایی گفته می‌شود که از باتری جهت نیروی محرکه به ‌جای موتور درون‌سوز استفاده می‌کنند و این خودروها هیچ‌گونه آلودگی تولید نمی‌کنند.

با این تفاسیر شاید ششمین نمایشگاه تخصصی خدمات و محیط زیست شهری و حمل و نقل ترافیک، جایگاه خوبی برای عرضه‌ی محصولاتی از این دست باشد.

غرفه رخانجات آریا، غرقه‌ای که در در گوشه و کنار آن خودروها و موتورهای برقی خودنمایی می‌کنند؛ حمید مقدم، مدیر فروش این کارخانه، اظهار می‌کند: در سیستم‌های جدید خودروهای برقی فقط گاز و ترمز وجود داشته و کاملا اتوماتیک است همچنین این خودروها هیچ‌گونه آلودگی در هوا ایجاد نمی‌کند و تنها استهلاک آن باتری و لاستیک ماشین است.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر این خودروها در حرم مطهر رضوی، بهشت رضا، بازار تهران، بهشت زهرا و … استفاده می‌شود و در واقع موارد استفاده از خودروهای برقیدر مارکز هسته‌ای مانند حرم‌ها یا بازارها است

مقدم با اشاره به اینکه عملکرد و کیفیت این خودروها تضمین می‌شود، خاطرنشان می‌کند: با توجه به اینکه امروز موضوع هوای پاک مدنظر بسیاری از شهرها قرار گرفته، ار طرف استانداری‌ها و شهرداری‌ها برای دریافت خوردوهای برقی استقبال شده است و امیدواریم با فرهنگ‌سازی استفاده از این خودروها به تمام کشور تعمیم یابد.

وی عنوان می‌کند: این شرکت در پنج دوره قبلی این نمایشگاه نیز شرکت داشته است و نتیجه‌ی خوب دوره‌های قبلی سبب حضور مجدد این غرفه در نمایشگاه خدمات شهری و حمل و نقل ترافیک است؛ نمایشگاه صنعت که چندی پیش برگزار شد چندان خروجی نداشت اما این نمایشگاه خروجی بهتری برای ما داشته است و انتظار این مقدار استقبال را در روز اول نمایشگاه نداشتیم.

مقدم اظهار می‌کند: مزیت موتورهای برقی این است که با استفاده از برق 220 ولت یعنی برق شهری کار می‌کند و. در صورتی که این موتورها به تولید انبوه برسد در سطح شهرها ایستگاه‌هایی برای شارژ این وسایل در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موتورهای برقی با سرعت پایین پلاک نمی‌شوند، اضافه می‌کند: اما موتورهای برقی با سرعت و قدرت بیشتر پلاک‌گذاری می‌شوند و راننده این موتورها نیاز به گواهینامه دارد.

ضرورت اول شهرها، ترافیک است

احمد افضلی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار کرج در حاشیه بازدید از ششمین نمایشگاه خدمات و محیط زیست شهری و حمل و نقل ترافیک در گفت‌وگو با ستاد خبری ششمین نمایشگاه خدمات شهری و حمل و نقل مشهد عنوان می‌کند: ترافیک یک مشکل زنده در شهرها است و مردم هر روز با آن مواجه می‌شوند.

وی تصریح می‌کند: تقریبا تمام کلان‌شهرهای کشور از نظر آلودگی هوا دچار مشکل هستند، برای رفع معضل آلودگی هوا اقداماتی در زمینه خدمات شهری تاثیرگذار است اما بخش اعظم مشکل آلودگی هوا به حمل و نقل و ترافیک برمی‌گردد.

افضلی خاطرنشان می‌کند: خیلی از وسایل و تجهیزاتی که در این نمایشگاه عرضه شده از جمله خودروها و موتورهای برقی می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار کرج با اشاره به اینکه باید با فرهنگ‌سازی مردم را به استفاده از موتورهای برقی و دوچرخه ترغیب کرد، بیان می‌کند: با توجه به سیاست‌گذار و پایه‌ی بحث آلودگی هوا، ترافیک است باید مشخص کینم که به چه دلیل مردم کمتر از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند؟

وی اظهار می‌کند: ششمین نمایشگاه خدمات و محیط زیست شهری و حمل و نقل ترافیک، نمایشگاه خوبی است اما به نظر می‌رسد مباحث ترافیکی در این نمایشگاه کمرنگ است زیرا امکان ارائه برنامه‌ها و اقدامات بهتری نیز در این زمینه بود.

افضلی خاطرنشان می‌کند: بیشتر شهرداری‌ها به سمت خدمات شهری تمایل پیدا کرده‌اند چراکه مردم بیشتر به خدمات شهری توجه می‌کنند در صورتی که ترافیک، ضرورت اول شهرها محسوب می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار کرج ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه در بحث ترافیک در مجموع کشور فرهنگ ضعیفی وجود دارد، به نظر می‌رسد برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی موثر بوده و موجب ورود تکنولوژی‌های بهتری به بازار می‌شود.

وی عنوان می‌کند: یکی از موفقیت‌ها حضور بخش خصوصی در این نمایشگاه است زیرا ورود بخش خصوصی به حوزه‌های مختلف با ایجاد رقابت می‌تواند منجر به اشتغال جوانان و در نهایت تعدیل قیمت‌ها شود.

غلامرضا بصیری‌پور، رییس شورای عالی استان‌ها نیز چندی پیش اعلام کرده بود که مشهد هنوز با شاخص شهر سبز، پاک و زنده هنوز خیلی فاصله دارد و ما انتظارات بالاتری از این شهر داریم؛ در صورتی که موضوعات حمل و نقل و خدمات شهری فعال باشند می‌توان شهری پاک و سبز داشت.

به نظر می‌رسد برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای فرهنگ‌سازی هرچه بیشتر در حوزه کاهش آلودگی هوا به ویژه در کلان‌شهرها تاثیرات مثبتی برجای می‌گذارد، چراکه شهرداری‌ها به خصوص در حوزه معاونت خدمات شهری و حمل و نقل از جمله تصمیم‌گیرنده‌ها برای انجام اقدامات در حوزه آلودگی هوا هستند و جمع‌آوری شهرداری‌های سراسر کشور علاوه بر فراهم شدن امکانی جهت تبادل نظرات و تجربیات شهرها با یکدیگر فرصت خوبی برای شرکت‌ها در خصوص عرضه‌ی محصولات با کیفیت خود فراهم می‌کند که در نهایت امیدواریم تمام این تلاش‌ها و اقدامات هوای پاک را به کودکان آینده این سرزمین هدیه کند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *