صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / معاون فرهنگی شهردار مشهد: به دنبال ابتهاج معنوی و شادکامی مومنانه هستیم
طراحی سایت در مشهد

معاون فرهنگی شهردار مشهد: به دنبال ابتهاج معنوی و شادکامی مومنانه هستیم

 گروه مدیریت شهری: معاون فرهنگی شهردار مشهد که ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های معاونت فرهنگی شهرداری مشهد در محل این مجموعه سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: نباید رویای مشهد هتل چند ستاره و زمین گلف باشد.

به گزارش ایسنا وی ادامه داد: مشهد امروز در نقطه عطفی قرار گرفته است که باید انتخاب کنیم که می‌خواهیم شهر معنوی پیشرفته باشیم و یا شهر مدرن ریاکار مذهبی‌نما.
معاون فرهنگی شهردار مشهد تصریح کرد: متاسفانه رویکردی وجود دارد که مشهد را بفروشیم و تلاش کنیم در حاشیه دنیای مدرن ساکن شویم و ما امروز این مشکل را داریم که عده‌ای می‌خواهند مشهد را از خاستگاه تمدنی آن دور کنند.
جلیلی خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌خواهند رویای مشهدی‌ها  را به شارجه و دبی تبدیل کنند و اگر به این موضوع توجه نکنیم در آینده با چالش بزرگی روبرو می‌شویم.
وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی در خصوص مشهد 2017 گفت: این اتفاق بهانه خوبی است اما اصل بسیار مهمی در این حوزه وجود دارد اما برخی در نگاه به این حوزه دچار نگاه نادرستی هستند.
معاون فرهنگی شهردار مشهد ادامه داد: دستپاچگی در این حوزه ممکن است مشهد را دچار نوکیسگی فرهنگی کند ولی ما باید دو اولویت معرفی جهان اسلام به مشهد و معرفی مشهد به جهان اسلام را در این حوزه مد نظر قرار دهیم.
جلیلی اظهار کرد:برادرخواندگی مساجد، جایزه بین‌المللی گوهرشاد، اعطای نشان تقدیر از خادمان تقریب در جهان اسلام و… از جمله طرح‌هایی است که ما در این حوزه طراحی کرده‌ایم و البته بسیار فراتر از این موارد هستند که انشاالله در فرصت مقتضی در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا مدرن بودن شهر با معنویت آن در تضاد است، خاطرنشان کرد: مشکل ما در این حوزه‌ها معمولا به نحوه تعریف موارد برمی‌گردد ولی باید بگویم که ما مخالف پیشرفت نیستیم بلکه این همه پیشرفت در سایه انقلاب اسلامی ایجاد شده است و انقلاب منادی پیشرفت است و ما در دهه پیشرفت قرار داریم.
معاون فرهنگی شهردار مشهد اضافه کرد: اما آنچه ما به دنبال آن هستیم ابتهاج معنوی و شادکامی مومنانه است البته ما معتقدیم مدیریت فرهنگی شهر باید تعریف دقیقی از مفاهیمی مثل شادی داشته باشد البته اینکه در شهری که 9 هزار شهید برای انقلاب اسلامی داده است، فضای هنری را در اختیار گروه‌های معاند انقلاب و یا غیرانقلابی قرار بدهیم افتخاری ندارد.
جلیلی گفت: من چندی پیش به دولتی‌ها گفتم همانقدر که به ضد انقلاب‌ها کمک می‌کنید به جشنواره عمار هم کمک کنید ولی آن‌ها بودجه ما را قطع کردند و متاسفانه چنین فضایی وجود دارد.
وی تصریح کرد: ما برای کسانی که عناد می‌ورزند فضا ایجاد نمی‌کنیم اما جلوی کسانی که در چارچوب فعالیت می‌کنند را نمی‌گیریم.
معاون فرهنگی شهردار مشهد در خصوص حفظ آثار تاریخی مشهد عنوان کرد: خواهش ما این است که رسانه‌ها در زمینه حفظ آثار تاریخی بکوشند. مثلا در منطقه ثامن ما حسینیه‌هایی را داریم با تاریخ بسیار کهن و باید آن‌ها را حفظ کنیم و این مستلزم کمک و همراهی رسانه‌هاست.
وی اظهار کرد: ازنظر ما باید خانه‌ای که سه شهید داده‌است را حفظ کنیم تا برای آینده به انتظار مردم پاسخ داده باشیم.
جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد کمک شهرداری به نیروی انتظامی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر اظهار کرد: مبلغ 4 میلیارد تومانی که ما برای جمع‌آوری معتادان هزینه کرده‌ایم در نتیجه تفاهم‌نامه شهرداری با نیروی انتظامی است، ولی ما می‌دانیم که این حوزه نیازمند رسیدگی فرهنگی و زیرساختی است.
وی افزود: بعید می‌دانم که با این حد از امکانات بتوانیم معضل اعتیاد را حل کنیم و یا التیام جدی ببخشیم. البته این موضوع در خصوص برخورد با معلول است ولی ما در حوزه برخورد با علت نیز از طریق معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی تفریحی از طریق ایجاد مرکز کارآفرینی و… در حال انجام اقداماتی هستیم.
معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: ما در حوزه فرهنگ شهروندی اقداماتی را شروع کرده‌ایم و تلاش کرده‌ایم فرهنگ دوچرخه‌سواری را جا بیندازیم اما در این حوزه نیازمند عزم ملی هستیم.
جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت حاشیه شهر مشهد تصریح کرد: من بزرگ‌شده حاشیه شهر مشهد هستم و تحلیل‌های من با تحلیل‌های رایج در این زمینه متفاوت است، اینجا فقط محلی برای آسیب نیست و بلکه اتفاقا ظرفیت‌های مثبت بسیار پررنگی دارد و ما باید در این زمینه نگاه فرصت‌محور داشته باشم.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که ما در کشور داریم این است که فعالان فرهنگی ما تهدید محور هستند و به فرصت‌ها توجه نمی‌کنند.
معاون فرهنگی شهردار مشهد اظهار کرد: 2 هزار و 130 نفر را در 6 ماهه اول امسال تحت عنوان متکدی جمع‌آوری کردیم وهزار و 150 معتاد را نیز در مهرماه جمع‌آوری کرده‌ایم.
جلیلی در بخش پایانی سخنانش اظها کرد: نیاز یک شهر فرهیخته این است که به متن بپردازیم و از حواشی پرهیز کنیم و مسلما رسانه‌ها در این زمینه بسیار تاثیرگذار هستند.
طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *