صفحه اصلی / فرهنگی / شمس لنگرودی؛ شخصیت فرهیخته ای که پس از 40 سال به مشهد آمد
طراحی سایت در مشهد

شمس لنگرودی؛ شخصیت فرهیخته ای که پس از 40 سال به مشهد آمد

سرویس فرهنگی: محمدتقی جواهری گیلانی معروف به محمد شمس لنگرودی (زادهٔ 26 آبان 1329 در لنگرود) شاعر، پژوهشگر و مورخ ادبی معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران است.

به روایتی او پس از 40 سال پای به مشهد می گذارد،  نمایشگاه عکس ‘ داگر ئوتیپ’ که نمایش 15 اثر فاخر عکاسی مشاهیر ایران است بهانه ای می شود تا او به این بهانه به مشهد پای بگذارد.

11200636_10204825083607473_2998191779226271242_n

گفتنی است گزيده‌اي از شعرهاي محمد شمس لنگرودي به كوشش غلامرضا بروسانمنتشر شد. اين گزيده با عنوان «مرا ببخش خيابان بلندم» در 105 صفحه توسط انتشارات شاملو در مشهد به چاپ رسيده است.

 شمس لنگرودی کیست:

 محمد شمس لنگرودی در ابتدای راه شاعری تحت تأثیر زبان و نگاه فریدون توللی، فریدون مشیری و به ویژه نادر نادرپور بود. با وارد شدن به جریانات سیاسی و تحت تأثیر شرایط زمانه به شعر سیاوش کسرایی و در نهایت احمد شاملو متمایل می‌شود و می‌توان بخش بزرگی از اشعار او را متاثر از زبان شاملو دانست. پس از کتاب قصیده لبخند چاک چاک بود که به تدریج توانست از تحت تأثیر بودن دیگران فاصله بگیرد و با سادگی و روانی کلام و مفاهیم به زبان محاوره نزدیک شودو در کتاب «نت‌هایی برای بلبل چوبی» با آرمان‌خواهی و نگاه ایدئولوژیک خداحافظی و سعی در ساختن جهان جدیدی در شعرش می‌کند. زبان‌ساده، کوتاه نویسی، طنز، پرداختن به زندگی روزمره و پر رنگ بودن عشق از ویژگی‌های اصلی شعرهای اخیر شمس لنگرودی است. وی در سال ۱۳۸۱ جایزه بنیاد بیژن جلالی در عرصهٔ تحقیق را از آن خود کرد. شمس لنگرودی در سال ۱۳۸۹ در فیلم فلامینگو شماره ۱۳ به کارگردانی حمیدرضا علیقلیان در نقش یک شاعر ظاهر شد و پس از آن در سال ۱۳۹۳ در فیلم سینمایی احتمال باران اسیدی به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها مجدداً به ایفای نقش پرداخت.

روایت محمد جواد عبدی از حضور وی در مشهد نشان می دهد که حضور چنین شخصیت فرهیخته در شهر مشهد می توانست بسیار باشکوه تر باشد و نیازمند توجه بیشتری بود.

  صبح 22 آبان 1394 پس از نزدیک به 40 سال به مشهد می آید، اما شهر من خواب است. (کم کم) ممنون از اهالی رسانه، ممنون از هنرمندان، ممنون از شاعران، ممنون از اساتید ادب و هنر، ممنون از کتابخانه ها، ممنون از خودکارها و کاغذها، ممنون از خیابان های زیبا، ممنون از نویسنده  خوش دست و ممنون از دانشگاه!

شمس لنگرودی
شاعر، پژوهشگر و مورخ ادبی معاصر ایرانی

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *