صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / تملک بنای تاریخی داروغه توسط شهرداری مشهد با هزینه بیش از 3 میلیارد تومان
طراحی سایت در مشهد

تملک بنای تاریخی داروغه توسط شهرداری مشهد با هزینه بیش از 3 میلیارد تومان

گروه مدیریت شهری: مدیر روابط عمومی منطقه ثامن مشهد گفت: بنای تاریخی خانه داروغه که امروز به عنوان نمادی از معماری ایرانی اسلامی و مهندسی مطلوب از آن یاد می‌شود با مبلغ 3 میلیارد و 400 میلیون تومان مورد تملک و بهسازی قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا خسروی در جریان بازدید مدیران آستان قدس رضوی از مجموعه بنای تاریخی خانه داروغه افزود: این بنا در معماری بسیار بی‌نظیر عمل کرده به نوعی که در دو طرف حیاط بخش‌های زمستان‌نشین و تابستان‌نشین مورد احداث قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در بخش زمستان‌نشین تمامی وسایل گرماساز، مطبخ و… در طبقه زیرین قرار گرفته است تا به نوعی دمای خانه را مناسب بسازد همچنین وجود بخاری دیواری و پنجره‌های دو جداره از عجایب این معماری محسوب می‌شود که در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته است.
مدیر روابط عمومی منطقه ثامن مشهد ادامه داد: در بخش تابستان‌نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق‌های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی‌هایی نظیر آب، باد، آفتاب و… چگونه می‌توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.
خسروی خاطرنشان کرد: مساحت بنای تاریخی خانه داروغه حدود یک هزار و 100 متر است که شهرداری با تملک آن اقدام به بازسازی و نوسازی قسمت‌های تخریب شده آن کرده است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *