صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / شهردار مشهد: برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین درآمد پایدار نداریم
طراحی سایت در مشهد

شهردار مشهد: برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین درآمد پایدار نداریم

گروه مدیریت شهری: شهردار مشهد گفت: در جهت تامین منابع برای اداره شهر مجبور به فروش بخشی از شهر هستیم.
سیدصولت مرتضوی امروز 20 آبان ماه در افتتاحیه هفتمین کنفرانس برنامه‌ریزی و مدیریت شهری که در آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، به دو عامل مهم که به خودکفایی، معماری، اقتصاد و امنیت اجتماعی آسیب می‌زند، اشاره کرد و افزود: اقتصاد تک محصولی یعنی اینکه متکی بر استخراج و صادرات نفت باشیم این مساله موجب فشارهای سنگین از جانب دیگر رقبای اقتصادی بر ایران می‌شود همچنین ساخت و سازهای غیر اصولی به نظام شهری آسیب می‌زند که یکی از این موارد بلندمرتبه‌سازی غیر منطقی است و باید توجه داشته باشیم توسعه عمودی و افقی شهر مکمل یکدیگر  هستند.
وی عنوان کرد: وقتی 120 هکتار پارک می‌سازیم، اما برای تامین منابع شهرداری مجبور به بلندمرتبه‌سازی در آن هستیم این مساله موجب اخلال در آسایش مردم می‌شود.
شهردار مشهد با بیان اینکه برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین درآمد پایدار نداریم، تصریح کرد: توجه به موضوع درآمدهای پایدار باید از دیگر محورهای این کنفرانس باشد و مردم باید در مدیریت شهری مشارکت داشته باشند.
مرتضوی با بیان اینکه موضوع این کنفرانس هم‌اندیشی و ارائه دیدگاه‌های مختلف پیرامون مدیریت شهری است، ‌عنوان کرد: مدیریت در معنای واقعی خود به معنای تدبیر است و در واقع حسن تدبیر مساله اصلی در مدیریت شهری است.
وی ادامه داد: اگر مجموعه‌ای از صاحب‌نظران گرد هم بیایند، با بهره‌گیری از علم، عقل و استفاده از امکانات قطعا می‌توانند به اطلاع مدیریت کمک کنند.
شهردار مشهد با اشاره به عناصری که در تدبیر صحیح مدیریت، کارساز هستند، افزود: دو عامل علم و فکر از عناصر مهم در مدیریت هستند و در پیرامون علم تعابیر و تدابیر متعددی آمده است منطقی‌ها بر این باورند که علم و عقل دو مولفه مکمل یکدیگر هستند نگاه به عالم طبیعت برداشت صحیح و تصویر مناسب به منظور تدبیر علم به تصدیق آن است.
مرتضوی با بیان اینکه این همایش پیرامون برنامه‌ریزی برای مدیریت شهری است، عنوان کرد: متاسفانه تعریف صحیحی از مدیریت شهری نداریم و اگر تعریفی شده است در مقام عمل با تحریف مواجه شده‌ایم.
وی با طرح این سوال که مدیریت شهری چیست، تصریح کرد: مدیریت نظافت، رفت و روب شهر، ‌توجه به فضای شهر و مدیریت خدمات تنها تعاریف مدیریت شهری نیستند و مدیریت شهری عبارت است از برنامه‌ریزی، به منظور تامین منابع برای برآورده کردن نیازهای اولیه، ثانویه و … مردم یک شهر است، مدیریت باید به  تمام نیازهایی که اساسا وظیفه یک حاکمیت است، فکر کند.
مرتضوی با اشاره به نام‌های مختلف مدیریت شهری، خاطرنشان کرد: مدیریت یکپارچه شهری، واحد و مدیریت هماهنگ شهری از جمله این نام‌ها هستند خروجی این کنفرانس باید تعریف صحیح از مدیریت شهری باشد و متناسب با این تعریف صحیح نیازهای شهری شهروندان بررسی شود براساس آن به اجتهاد عالمانه‌ای برسیم که به وسیله آن شهر را اداره کنیم.
وی با بیان اینکه مسائل مختلفی در مدیریت شهری مهم هستند، گفت: تامین منابع کافی برای اداره یک شهر اینکه منابع توسط چه کسانی تامین شود و بسیاری از سوالات مختلف در مدیریت شهری مطرح هستند، مدیریت شهری وظیفه دارد تا شهر را به هر نحوی اداره کند.
شهردار مشهد با اشاره به حاشیه‌نشینی به عنوان یکی از مسائل آسیب‌زننده به جامعه، ادامه داد: امیدواریم به این مساله به صورت جدی رسیدگی شود همچنین مساله محیط زیست و وجود آلاینده‌های زیاد در سطح شهر نیز از دیگر مسائل پیرامون مدیریت شهری هستند.
مرتضوی اضافه کرد: معماری مناسب اسلامی نیز یکی از مسائل مهم در این زمینه است که تعریف صحیحی از مدیریت و معماری اسلامی نداشته‌ایم.
ایسنا
طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *