صفحه اصلی / سینما / محمد زاده تیتکانلو: مشهد به یک موزه سینما و عکاسی نیاز دارد
طراحی سایت در مشهد

محمد زاده تیتکانلو: مشهد به یک موزه سینما و عکاسی نیاز دارد

سرویس عکس: یک کارشناس آثار هنری با بیان اینکه در ایران تنها یک موزه سینما و عکاس‌خانه شهر در تهران وجود دارد گفت: مشهد به  یک موزه سینما و عکاسی  به طور مشترک نیاز دارد.
علیرضا محمدزاده تیتکانلو در نشست خبری تشریح برنامه‌های نمایشگاه‌ «داگر ئوتیپ مشاهیر ایران» که صبح امروز 16 آبان ماه، برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: برای وجود این گونه موزه‌ها در مشهد با نهادهای مختلف مانند اداره فرهنگ و ارشاد و سازمان میراث فرهنگی صحبت شد اما تا به حال به نتیجه‌ای نرسیدیم، چرا که معتقدند برای وجود این گونه موزه‌ها فضای کافی وجود ندارد و یا این جریان بایستی از نهادهای دیگر پیگیری شود.
وی ادامه داد: اما باید دانست که این مجموعه با همه هزینه‌هایی که می‌شود، می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد مورد استفاده قرار گیرد و در اینجا می‌توان به این نکته اشاره نمود که بخش خصوصی هم به دلیل بالا بودن هزینه‌ها و نیز نبود مکان مناسب نتوانست به این بخش ورود پیدا کند.
محمدزاده تیتکانلو با بیان اینکه در حدود 30 سال گذشته به تصویر، فیلم و سینما علاقه‌مند بودم و از همان سنین کودکی به جمع آوری این مجموعه پرداختم، عنوان کرد: که تمام مجموعه دوربین‌ها و پروژکتورهای موجود در این محل شناسنامه‌دار بوده و برای جمع‌آوری آنها چندین میلیارد تومان هزینه شد.
وی افزود: در این مجموعه در حدود 300 دوربین قطعه کوچک، 50 دوربین فانوسی و پایه‌دار، 80 تا 90 پروژکتور وجود دارد که قدیمی‌ترین این پروژکتورها به صد سال گذشته و جدیدترین آن به 30 سال قبل بر می‌گردد.
محمدزاده تیتکانلو عنوان کرد: تمامی این مجموعه‌ از کل ایران و در مزایده‌های مختلف خریداری و جمع‌آوری شده است که شامل عکس‌های قدیمی، آرشیو بزرگی از عکس‌های دوره پهلوی اول و قاجار و نیز مجموعه فیلم‌های قدیمی و نیز، کاشی‌های تخریب شده سردر خانه‌های مشهد نیز در کلکسیون وجود دارد.
وی در خصوص شیوه عکاسی به گونه داگرئوتیپ سخن گفت و افزود: داگرئوتیپ نخستین شیوه عکاسی در سال 1839 میلادی بود که توسط لویی داگر فرانسوی معرفی گردید که یک عکس داگ  توسط ذرات نقره و ید با وساطت بخار جیوه در سطح یک لوحه از سطح نقره که براق شده پس از نور دادن با دوربین به دست‌ می‌آید که برادرم، محمد محمدزاده تیتکانلو تصمیم گرفت این نوع شیوه عکاسی را بار دیگر احیاء کند و در حدود 3 الی 4 ماه به آزمایش پرداخت تا توانست اولین عکس را به این شیوه ایجاد نماید.
این کارشناس آثار هنری تصریح کرد: آغاز فعالیت ما برای عکس‌های داگرئوتیپ، از مجموعه نمایشگاهی «معماری باستان» شامل آثار تخت جمشید، هارونیه و حرم مطهر رضوی در موزه عکاس‌خانه شهر تهران در سال 90 بود.
وی ادامه داد: این فرایند بسیار دشوار بود و هزینه‌های بالایی را در بر داشت و این امکان وجود نداشت که از هر کس و یا هر چیزی عکس‌برداری نماییم، از سه سال گذشته عکاسی از پروژه مشاهیر آغاز شد و به این دلیل شیوه داگرئوتیپ آغاز شد که چاپ عکس بر روی کاغذ در طی سال‌های  متمادی از بین می‌رود اما استفاده از این گونه  شیوه باعث ماندگاری بالای عکس‌ها می‌شود.
این کارشناس آثار هنری با بیان اینکه 30 قطعه عکس از مشاهیر ایران گرفته شده گفت: تنها 15 قطعه عکس در ابعاد 9 در 11 در نمایشگاهی که قرار است برگزار گردد ارائه‌شود، چرا که هزینه و زحمت زیادی برای ایجاد این گونه عکس وجود دارد.
محمدزاده تیتکانلو خاطرنشان کرد: این 15 قطعه عکس شامل عکس‌های محمدعلی کشاورز، ‌داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، محمود دولت‌ابادی، بهمن فرمان‌آرا، شهرام ناظری، لوریس چکناواریان،‌ شمس لنگرودی،ایدین آغداشلو،  سیمین بهبهانی، ناصر ملک مطیعی، دکتر جلال خالقی مطلق و پروفسور امین است.

وی اضافه کرد: بعد از افتتاح این نمایش در مشهد قرار است در تهران نیز به برگزاری این نمایشگاه بپردازیم، چرا که به دلیل بعد مسافت امکان حضور این هنرمندان در مشهد وجود ندارد
نمایشگاه «داگرئوتیپ» مشاهیر ایران، نمایش آثار عکاسی فاخر از محمد محمدزاده تیتکانلو، جمعه 22 آبان ماه ساعت 17 با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به این آثار در مشهد افتتاح می‌شود.
 این نمایشگاه تا 26 آبان ماه سال جاری همه روزه در نوبت بعدازظهر، ساعت 17 تا 20:30 برای بازدید علاقه‌مندان به این آثار در نگارخانه آذر نور برپا خواهد بود.
نگارخانه آذرنور در خیابان راهنمایی، راهنمایی 10، پلاک 20 واقع شده است.
ایسنا
طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *