صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / معاون فنی و عمران شهرداری مشهد: پروژه تالار شهر با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید
طراحی سایت در مشهد

معاون فنی و عمران شهرداری مشهد: پروژه تالار شهر با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

گروه مدیریت شهری: معاون فنی و عمران شهردار مشهد از بهره‌برداری از خیابان دو سطحی شهید شوشتری به عنوان اولین خیابان دو سطحی مشهد تا پایان سال جاری خبر داد.
حمیدرضا نخعی ظهر امروز 6 آبان ماه در نشست خبری ارائه گزارش عملکرد دو ساله معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد که در سالن شهدای شهرداری برگزار شد، اظهار کرد: قرارداد ساخت و احداث خیابان دو سطحی شهید شوشتری از سه سال گذشته منعقد شده است، اما به‌ دلیل برخی از دل‌نگرانی‌ها و مشکلات به وجود آمده، مدتی این پروژه متوقف شده بود، اما در حال حاضر نسبت به احیای مجدد این پروژه اقدام کرده‌ایم و خوشبختانه اکنون مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: در حال حاضر کارگاه این پروژه فعال بوده و به صورت تمام وقت در حال انجام فعالیت است و تا پایان سال جاری این خیابان دو سطحی به خیابان شیرازی متصل می‌شود و قسمت بالایی خیابان مورد بهره‌برداری و استفاده قرار خواهد گرفت.
معاون فنی و عمران شهرداری مشهد اضافه کرد: بخش پایینی این خیابان بازارخیابان است و زمانی بهره‌برداری از آن صورت می‌گیرد که مجتمع‌های تجاری ضلع جنوبی و شمالی آن ساخته شود اما مسیر پیاده‌روی جالبی دارد که قابل استفاده خواهد بود.
به گزارش ایسنا نخعی با اشاره به پروژه عظیم میدان شهدای مشهد و با بیان اینکه طرح میدان شهدا یک کارگاه ساختمانی بسیار بزرگ است که اکنون توسعه و ساماندهی بسیار خوبی را در آن شاهد هستیم به تالار شهر به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این پروژه عظیم اشاره کرد و گفت: اگر مدیریت و بهره‌برداری از تالار شهر به درستی صورت گیرد، می‌تواند این مجموعه منبع درآمدی خوبی برای تامین هزینه‌های جاری، جانبی و نگهداری خود باشد زیرا از سالن‌های کنفرانس خوبی بهره‌مند است و در بهترین نقطه شهر واقع شده است.
وی با بیان اینکه پروژه تالار شهر با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: همچنین پروژه مدرسه علمیه آیت‌الله واحدی با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 800 میلیون تومان و تونل انرژی نیز با اعتبار هشت میلیارد و 900 میلیون تومان به بهره‌برداری رسیده است.
معاون فنی و عمران شهردار مشهد از پایانه اتوبوسرانی و پارکینگ ابتدای خیابان شهید هاشمی‌نژاد، پارک هشت‌آباد و 20 مجتمع تجاری مسکونی در محور خیابان صاحب‌الزمان تحت عنوان پروژه‌هایی که به زودی افتتاح خواهند شد یاد کرد و گفت: همچنین پروژه‌های مینو و هدایت پروژه‌های مشارکتی هستند که اکنون در حال شروع کار در قسمت های ابتدایی هستند.
نخعی با اشاره به اینکه در مجموع در این معاونت در طی دو سال گذشته 25 پروژه با اعتباری بالغ بر 250 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: 10 پروژه نیز اکنون در حال بهره‌برداری است و تعداد پروژه‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد برخوردار هستند حدود 15 پروژه است که در زمان مقرر شده، افتتاح خواهند شد.
وی تصریح کرد: پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند در اولویت کاری این معاونت قراردارند زیرا ما در تلاش هستیم تا شهر را از حالت کارگاهی خارج کنیم.
معاون فنی عمران و شهردار از پروژه‌های پارک خورشید، کوهسنگی، پارک چهل‌بازه و پارک بهار نیز تحت عنوان پروژه‌های سنواتی این معاونت یاد کرد و گفت: این پروژه‌ها، پروژه‌های سنواتی با مساحتی بین 50 تا 100 هکتار هستند که در صورت بهره‌برداری از آن‌ها مردم از فضای سبز بسیار خوبی بهره‌مند خواهند شد و تاکنون عملیات اجرایی هیچ‌کدام از آن‌ها متوقف نشده است.
نخعی افزود: تکمیل ساختمان‌های اداری موردنیاز شهرداری و فرهنگسراها نیز جزو برنامه‌های کاری ما است و فرهنگسرای ولایت تا پایان سال جاری با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان در منطقه کوی رضاییه به بهره‌برداری خواهد رسید و در حال حاضر از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
وی به کمربند جنوبی مشهد با طول 12 کیلومتر اشاره کرد و افزود: این پروژه در حال حاضر با مشارکت نقدی و غیر نقدی با بنیاد مسکن در حال انجام است و به جهت جلوگیری از توقف آن، مقرر شده که یک بخش نقدی به پیمانکار پرداخت کنیم تا بتواند از شرایط فعلی خارج شود و خوشبختانه اکنون پروژه فعال و در حال انجام عملیات است.
وی خاطر نشان کرد: درمجموع پیمانکارانی که با معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد کار می‌کنند هیچ کدام مطالبه قابل توجهی ندارند و ما نیز در حد توان عمده مطالبات را پرداخت کرده‌ایم.
نخعی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر مشهد اهمیت ویژه خطوط قطارشهری را برای این کلان‌شهر قبول دارند، تصریح کرد: بخش اعظمی از توسعه خط یک متروی مشهد به طول 4.5 کیلومتر به اتمام رسیده و در این راستا ریل‌گذاری و شبکه‌های بالاتری انجام شده است و تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی اضافه کرد: خط دو قطارشهری مشهد نیز با قوت در حال فعالیت است و قسمت شمالی آن شامل بخشی از دپو تا چهارراه برق به انجام رسیده است و ریل هم تا چند روز آینده وارد خط خواهد شد که خریداری ریل‌ها از کشور ایتالیا صورت گرفته است.
نخعی به خط سوم قطارشهری مشهد نیز اشاره کرد و گفت: خط سه قطار شهری مشهد دارای 28 کیلومتر طول است و مقدمات واگذاری از ترک تشریفات قرارگاه خاتم‌الانبیاء در حال بررسی است و طی بازدیدی که روز گذشته از این پروژه داشتیم امیدواریم هرچه زودتر مجوز ترک تشریفات به خاتم‌الانبیاء داده شود.
وی گفت: ورود فاضلاب‌های خانگی به کانال‌های آب‌های سطحی شهر یکی از موضوعات کلان‌شهر مشهد است زیر کانال‌های روبسته موجب خردگی بتن‌ها و تخریب آن‌ها می‌شود و سازمان آب و فاضلاب باید نهایت همکاری خود را در زمینه جلوگیری از ورود فاضلاب‌های خانگی به کانال‌های آب‌های سطحی داشته باشد و می‌تواند جهت برخورد با متخلفان از راه‌های قانونی وارد شود.
خروجی کارخانه آسفالت به مشهد از لیست سیاه محیط زیست
وی از فعالیت‌های موثر و مفید سازمان عمران شهرداری مشهد یاد کرد و گفت: بسیاری از امور را که نه پیمانکار شخصی مقدور به انجام آن است و نه امکان واگذاری آن‌ها وجود دارد، توسط این سازمان انجام می‌شود و یکی از فعالیت‌های مهم آن در زمینه بهبود آسفالت معابر سطح شهر است.
نخعی اضافه کرد: در گذشته کارخانه آسفالت مشهد جز لیست سیاه محیط زیست بود و بابت این موضوع هزینه‌های زیادی به عنوان جریمه توسط این معاونت پرداخت می‌شد اما خوشبختانه با سازماندهی و باز‌سازی‌ که سازمان عمران شهرداری در زمینه کارخانجات نظیر نصب فیلترهای ویژه برای کاهش ورود آلاینده‌ها به محیط انجام داده است این کارخانه از لیست سیاه خارج شده است و هزینه‌ای به عنوان جریمه پرداخت نمی‌شود.
وی در خصوص فعالیت شهرداری مشهد در زمینه سیل نیز، گفت: شهرداری فعلا کار خاصی نمی‌تواند در این زمینه داشته باشد زیرا متولی این برنامه سازمان نظام مهندسی است، اما در زمینه طراحی و اجرای شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و سیلاب از سال 68 مشاوری به صورت فنی و مهندسی به کار گرفته شده است و طرح جامع جمع‌آوری آب‌های سطحی نیز تدوین شده که تاکنون این طرح دو بار مورد بازنگری قرار گرفته و 80 درصد آن به مرحله اجرا رسیده است.
طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *