صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / جای خالی فضاسازی هنری شهر مشهد در ماه محرم
طراحی سایت در مشهد

جای خالی فضاسازی هنری شهر مشهد در ماه محرم

گروه مدیریت شهری: به قول آقای پاکزاد نویسنده خوب کشورمان فضای شهری چیزی نیست جز فضای زندگی روزمره ی شهروندان که هرروز به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه در طول راه، از منزل تا محل کار ادراک می شود. یا به قول جناب مدنی پور معنی که ابعاد اجتماعی و فیزیکی شهر رابطه ای پویا با یکدیگر دارند غیر قابل انکار است و در واقع فضای شهری مشتمل دو فضای اجتماعی و فیزیکی می شود.

با ذکر این مقدمه فضاسازی شهری مفهوم خود را پیدا می کند. همانطور که طبق تعاریف ملاحظه شد، بعد اجتماعی زندگی مردم درگیر با فضای شهری است و این فضا بخشی لاینفک از زندگی روزمره ما است. لذا آرایش، پیرایش، تطبیق مناسبتی و زیباسازی این فضا مانند فضای خصوص زندگی انسان ها اهمیت دارد.

بر کسی پوشیده نیست که شهر مشهد در سال های نه چندان دور در زمینه فضاسازی شهری نه تنها در کشور نمونه بود، بلکه در سطح جهان اسلام نیز دارای رتبه گردید.

اما مدتی است که فضاسازی شهری مشهد بر طبق میل صاحبان این فضا که همان مردم باشند صورت نمی گیرد که نمونه عیان آن در طرح استقبال از بهار سال 94 و تا حدی در سال 93 مشاهده گردید.

در کنار اصل فضاسازی شهری همواره مقوله ای به نام فضاسازی مناسبتی وجود دارد که شهرداری ها در کل دنیا به این امر اهمیت ویژه دارند.

با روی کارآمدن شورای چهارم و مدیریت شهری شاهد تغییر نگرش آنها به این مقوله بودیم. نظراتی که بر توجه به محتوا به ویژه محتوای مذهبی به عنوان اصل کار تکیه داشت. تا جایی که نظراتی همچون طرح استقبال از قرآن به جای استقبال از بهار توسط برخی از اعضای شورای شهر مطرح گردید. رویه ای که با رفتن حسین شادکام و روی کارآمدن وحید جلیلی به عنوان معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد قوت گرفت. به طوریکه شهرداری در طرح استقبال از بهار 94 توجه ویژه ای به این موضوع داشت تا جایی که خیلی از طرح های داوری شده دچار تغییر شدند و حواشی خاص خود را داشت.

اما همین تفکر مدیریت جدید شهری اگر در نوع اجرا بدون عیب باشد می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند اما عملا شاهد کم توجهی به حوزه فضاسازی مناسبتی هستیم.

چندی پیش بود که عدم فضاسازی شهری با استفاده از ابزار هنر در دهه کرامت صدای اعتراض افکار عمومی را بلند کرد. به هر حال مزایای انتقال پیام های ارزشی در قالب فضاسازی شهری بر کسی پوشیده نیست و  وقتی مفهومی در قالب هنری در گستره شهری به نمایش گذارده می شود، طبعا مخاطبان و گستره انتقال بیشتری پیدا می کند.حال هم که در محرم هستیم امسال شهرداری مشهد نه فراخوانی برای جذب آثار هنری با موضوع عاشورایی داشت نه اینکه فضاسازی شهری هنری در شهر دیده شد.

جای خالی تندیس های عاشورایی، عدم برگزاری جشنواره عکس های نو با موضوع محرم، نبود المان های موقت با موضوع عاشورا و … امسال به شدت در شهر مشهد حس شد. شهری که به واسطه حضور هنرمندان فراوان و داشتن ادعای اینکه قرار است در سال 2017 پایتخت فرهنگ جهان اسلام باشد ظرفیت بسیار بالایی برای فضاسازی های مناسبتی اینگونه دارد.به هر حال اکران پارچه های سیاه ساده یا مزین به اشعار عاشورایی یک کار سطحی بود که امسال انجام شد و در واقع کار هنری خاصی در شهر دیده نشد.در واقع فضای قالب در ایام محرم در سطح شهر مشهد برگرفته از پارچه نوشته های مردمی و صاحبان مغازه ها و مجتمع های تجاری بود که در جای خود شایسته تقدیر است اما قطعا ورود به تولید آثار هنری به ویژه آثار هنری فاخر کار عامه مردم نیست و متولی خاص خودش را می طلبد.

در این بین بررسی نقش خانه هنرمندان مشهد به عنوان مجری این امور در گذشته خالی از لطف نیست. خانه هنرمندان مشهد در حال حاضر در برزخ ایجاد سازمان زیباسازی شهرداری مشهد است. اما نکته ای که نباید مدیران شهری از آن غافل شوند این است که تا زمان تشکیل سازمان زیباسازی نباید خانه هنرمندان وظایف گذشته خود را انجام ندهد و حضوری کمرنگ داشته باشد زیرا ممکن است همچنان ایجاد این سازمان به درازا بکشد.

سازمانی که همچنان بر سر تصاحب آن بین برخی از معاونت های شهرداری اختلاف نظرهای جدی وجود دارد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *