صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / جلیلی مطرح کرد/لزوم بازنگري در استانداردهاي ميراث فرهنگي مبتني بر مباني انقلاب اسلامي
طراحی سایت در مشهد

جلیلی مطرح کرد/لزوم بازنگري در استانداردهاي ميراث فرهنگي مبتني بر مباني انقلاب اسلامي

گروه مدیریت شهری: يازدهمين جلسه «شوراي راهبري پيوست فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد» پنج شنبه گذشته در خانه هنرمندان برگزار شد.

وحيد جليلي، معاون فرهنگي اجتماعي  شهرداري مشهد در رابطه با تخريب اولين مهديه شهر مشهد گفت: متاسفانه بناي مرحوم عابدزاده که  داراي ويژگي هاي علمي، ديني و سياسي بوده است، در آستانه تخريب قرار گرفت.

وي افزود: جاي تاسف است که ميراث فرهنگي هنوز اين مکان با سابقه را که اولين مهديه در شهر مشهد در زمان طاغوت محسوب ميشود، به عنوان يک اثر تاريخي ثبت نکرده است. اين مسئله لزوم بازنگري در استانداردهاي ميراث فرهنگي مبتني بر مباني انقلاب اسلامي را روشن ميکند.

رئيس شوراي راهبري پيوست فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد تاکيد کرد: خوشبختانه  نخبگان و رسانه  ها عملکرد به هنگام و مناسبي در قبال اين تخريب صورت دادند و اميدواريم اين حساسيت ها فروکش نکند، اين ماجرا را پيگيري کنند تا هرچه بيشتر بتوانيم ابنيه تاريخي شهرمان را حفظ کنيم.

وحيد جليلي با اشاره به اينکه شهرداري نبايد صرفا يک سازمان عمراني ديده شود گفت: به نظرم فضايي که در جمع نخبگان نسبت به موضوع مهديه شکل گرفته فرصت خوبي است تا بتوان يک چنين مسائلي را تبديل به دغدغه هاي شهرداري کرد و آن را به شکل يک مطالبه درآورد.

در ادامه دکتر هادي وکيلي عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي و عضو حقيقي شوراي راهبري پيوست  با ابراز نگراني از تخريب بناي مهديه اظهار داشت: بايد در شوراي شهر طرحي را بررسي کرد مبني بر اينکه در هرگونه تصميم گيري درباره بناهاي شهر مشهد که ارزش تاريخي و اسلامي دارند علاوه بر نظر ميراث فرهنگي، نظر شهرداري نيز جلب شود تا به سادگي ابنيه تاريخي شهر اسير ساخت و سازها نشوند.

ابراهيم فياض، جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران  و عضو حقيقي ديگر اين شورا هم در همين زمينه گفت: بايد ديد که رويکرد ارزشي ما نسبت به ابنيه تاريخي چه مي خواهد باشد تا بتوان براي حفظ، تخريب و يا بازسازي آنها به يک ساز و کار مشخص رسيد.

مسعودي، مدير طراحي و مطالعات پروژههاي شهري شهرداري مشهد نيز با اشاره به اينکه بايد براي حفظ بناهاي تاريخي شهر به فکر ساز و کار قوي تري بود، گفت: بناهايي مانند مهديه در شهر مشهد فراوان است. اگر ما ميخواهيم از اين بنا ها صرفا به عنوان يک اثر باستاني استفاده کنيم ، ساز و کار خودش را دارد  اما اگر ميخواهيم از اين بناها مجددا استفاده کنيم و آنها را کارآمد کنيم بايد به فکر تعمير و نوسازي آنها باشيم.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *