صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بصیری پور: مجلس چشم دیدن شوراها را ندارد/ ابوترابی فرد: تصمیم مجلس قابل دفاع نیست و مورد نقد است
طراحی سایت در مشهد

بصیری پور: مجلس چشم دیدن شوراها را ندارد/ ابوترابی فرد: تصمیم مجلس قابل دفاع نیست و مورد نقد است

گروه مدیریت شهری: بعد از ظهر امروز اولین همایش روسای شوراهای اسلامی شهرستان های کشور پیگیری شد.

برنامه بعد از ظهر اولین روز این همایش حضور ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بود که تا قبل از حضور وی اعضای شوراهای شهرستان سراسر کشور به پشت تریبون رفتند و درد و دل های خود را با رییس شورای عالی استان ها مطرح کردند.

نمایندگان استان مازندران، لرستان، زنجان و خوزستان در این مدت نظرات خود را مطرح نمودند. نبود امکانات تشکیلاتی و مالی برای شوراهای شهرستان، نارضایتی از قوانین نصب شده در مجلس و نقص قوانین در امور شوراها از مهمترین مواردی بود که اعضای شوراهای سراسر کشور آنها را مطرح کردند.

پس از این اظهارات بصیری پور رییس شورای عالی استان های کشور به پشت تریبون رفت و گفت: خیلی از حرف هایی که من به آقایان وزیر، دادستان و هیات رئیسه مجلس زده ام را شما نمی دانید، من حرف های خیلی تند تری در جلسات زده ام. من گفته ام و معتقدم که مجلس چشم دیدن شوراها را ندارد و من به آنها گفتم پس بیایید شوراها را منحل کنید و ما کمکتان می کنیم و انقدر دنبال کاهش اختیارات شوراها نباشید.

وی افزود: طرح کنونی کاهش تعداد و اختیارات اعضای شوراهای کشور مربوط به 2 سال گذشته است و تازه به صحن علنی رسیده است.

بصیرپور بیان کرد: بنده با آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در خصوص این تصمیمات مجلس صحبت کرده ام، ایشان گفتند که ما اصل 100 قانون اساسی را قبول داریم و من گفتم ما اتفاقا اصل 7 قانون اساسی را قبول داریم که در آن از شوراها به عنوان یکی از ارکان نظام یاد کرده اند.

رییس شورای عالی استان هایی کشور افزود: من در این خصوص مصاحبه های تندی انجام دادم، تا به امروز به شوراهای شهرستان هیچ پولی داده نشده بود اما من 2 میلیون تومان برای کوتاه مدت دادم و موضوع بیمه را پیگیری کردم، برای تهیه 31 ماشین برای شوراهای شهرستان  کل کشور پیگیری کردیم که آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور هم دستور دادند و در حال حاضر در وزارت کشور در حال پیگیری موضوع هستیم.

وی همچنین در خصوص قانون مدیریت یکپارجه شهری گفت: فطعا هیچ گاه وزرا نمیخواهند اختیارات آنها در شهرها کم شود لذا این لایحه در دولت به نتیجه نمی رسد و ما باید این لایحه را از طریق شورای عالی استان ها به مجلس ببریم.

پس از این سخنان بصیری پور، ابوترابی فرد نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی مشهد به همراه آرین منش نماینده سابق مشهد در مجلس وارد سالن شدند.

بصیری پور خطاب به ابوترابی گفت : اعضای شوراها نسب به عدم اهمیت به آنها در سطح کشور ناراضی اند، به ویژه در خصوص این طرح اخیر کاهش تعداد اعضا و اختیارات آنها در مجلس نارضایتی زیادی وجود دارد.

پس از آن ابوترابی فرد به پشت تریبون رفت و ضمن تشریح سرمایه های اجتماعی برای کشور گفت: وظایف غیرحاکمیتی باید به ملت واگذار شوند و دولت باید برای این وظایف سیاست گزاری و نظارت درست داشته باشد، بسیاری از وظایف خدمات شهری در شهرها بهتر است توسط شهرداری ها و مدیریت شهری انجام شود اما نظر توری شاید همه این را قبول داشته باشند اما فالصه تئوری و عمل زیاد است.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی هم اکنون می گویند اختیاراتی که واگذار شده است باید برگردد و همه چیز متمرکز اداره شود.

در حین سخنرانی ابوترابی برخی از اعضای حاضر در جلسه نسبت به سخنان وی اعتراض کردند و اعلام کردند که مجلس اختیارات شوراها را کم کرده و برخلاف سخنان شما عمل کرده است.

یکی از معترضین در این بین گفت: کاهش اختیار شوراها در کمیته انطباق و هیات حل اختلاف از مهمترین تصمیمات مجلس بوده که به شوراها ضربه وارده کرده است.

پس از این اعتراضات، ابوترابی فرد در پایان سخنان خود گفت: گاهی در مجلس تصمیماتی گرفته می شود که هیات رئیسه و اکثریتی از روسای کمیسیون ها آن را قبول ندارند و این لایحه یکی از مصادیق آن است و نمی توان از این اقدام مجلس دفاع کرد و مورد نقد است.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *