صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / پاسخ سخنگوی کمیسیون امور شوراهای مجلس به اعتراض اعضای شورای شهر مشهد: به شرط تخصص؛ 3 نفر هم کفایت می کند!
طراحی سایت در مشهد

پاسخ سخنگوی کمیسیون امور شوراهای مجلس به اعتراض اعضای شورای شهر مشهد: به شرط تخصص؛ 3 نفر هم کفایت می کند!

گروه مدیریت شهری: هفته نامه مکتوب در آخرین شماره خود گزارشی در خصوص قانون کاهش تعداد اعضای شورای شهر را منتشر کرد که متن آن در ادامه آمده است:

چند روز پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شورای شهرها را به‌ تفکیک جمعیت تعیین کردند.

طبق این مصوبه برای شهرهای با جمعیت بیش از 2 میلیون نفرمانند شهر مشهد مقدس، 15 نفر عضو اصلی و 10 نفر عضو علی‌البدل درنظر گرفته شد.

بر این اساس پر واضح است که برای ورود به شورای پنجم شهر مشهد اعضای کنونی و سایر داوطلبان کار سختی خواهند داشت و شانس افراد برای ورود کم خواهد شد.

 پس از تصویب این مصوبه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در گفت و گوهایی در این خصوص به اظهار نظر پرداختند.

علی اصغر نخعی راد، حسن پژمان و مجید فاطمی ارفع سه عضوی بودند که در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد نظرات مخالف خود را نسبت به این مصوبه اعلام داشتند.

در این زمینه نخعی راد گفت: با مصوبه کاهش اعضای شورای شهر مخالف هستم اما به آن احترام می گذارم.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد اعضای شورای شهر در دوره های گذشته موثر بوده است گفت: با تصویب مجلس مبنی بر افزایش اعضای شورای شهر در دوره گذشته ما شاهد حضور کارشناسان خبره در شورای شهر بودیم .

عضو شورای اسلامی شهر مشهد فعالیت در شورای شهر را یک امر تخصصی عنوان کرد و افزود: شهر مشهد به سبب حجم فعالیت هایش نیاز مبرمی به کارشناسان فنی و دقیقی دارد تا در تمامی بخش ها به اظهار نظر بپردازند.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: با توجه به مخالفتم با این مصوبه بازهم به این مصوبه احترام میگذارم.

نخعی راد افزود: در این رابطه نمی توان به مجلس شورای اسلامی اعتراضی داشت زیرا این مصوبه به تصویب رسیده است و دیگران نیز اگر اعتراضی به این موضوع دارند باید از این مصوبه مجلس شورای اسلامی تبعیت کنند.

همچنین حسن پژمان عضو جوان شورای چهارم بیان کرد: تعداد اعضای شورای شهر در کلانشهر ها نباید به این شکل کاهش یابد.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس برای این کاهش دلایل متعددی را آورده اند گفت: ایجاد اختلاف نظر در بین اعضای شوراها یکی از دلالیل عنوان شده توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اختلاف نظر در میان پارلمان ها و شوراها یک امر طبیعی است اما این اختلاف در شورای شهر مشهد به شکلی نیست که بخواهند به یک باره تعداد اعضای شورای شهر را به 15 نفر برسانند.

پژمان تاکید کرد: در شهرهای بزرگی همانند مشهد و یا تهران به سبب جمعیت بسیار و حجم فعالیت ها قطعا اختلاف نظر هایی به وجود خواهد امد که امری کاملا طبیعی است.

وی تصریح کرد: چگونه می شود که در دوره قبل مجلس شورای اسلامی نمایندگان به افزایش تعداد اعضای شورای شهر رای بدهند اما در دوره بعد نظر افراد قبل غیر منطقی تلقی شود و لایحه ای بر خلاف مصوبه قبل به تصویب برسد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: این مصوبه در برخی از شهر ها قطعا کارساز است اما به عقیده بنده تعداد اعضای شورای شهر در کلانشهر ها باید ثابت بماند.

پژمان عنوان کرد: قطعا ما به این مصوبه اعتراضی کارشناسانه خواهیم کرد و این موضوع را یا از طریق شورای شورای شهر و یا شورای عالی استان ها پیگیری خواهیم کرد.

مجید فاطمی ارفع رییس کمیسیون فرهنگی شورای چهارم هم مخالفت خود را اینگونه ابراز داشت: به عنوان عضو شورای اسلامی شهر مشهد، مصوبه مجلس شورای اسلامی را خوب تلقی نمی کنم.

 وی با بیان اینکه کلانشهرها در تمامی زمانه ها به متخصص نیاز دارند گفت: با عنایت به حجم فعالیت ها و معضلات در شهر مشهد می طلبد تا شورای شهر به عنوان یک پارلمان شهری به ایفای نقش بپردازد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در صورت کاهش تعداد اعضای شورای شهر قطعا شورا در پیشبرد اهداف شهر با معضلاتی روبه رو خواهد شد.

فاطمی ارفع با تاکید بر اهیمت طرح ورود افراد به شورای شهر خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی می بایست بر روی طرح ورود به شورا تحقیق و بررسی زیادی انجام دهد و سوابق و تحصیلات خاصی را برای این امر مورد توجه قرار دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: کاهش تعداد اعضا مورد قبول ما نیست و بنا داریم تا در این باره اعتراضی را از جانب اعضای شورای شهر به اعضای هئیت رئیسه تحویل دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: این مصوبه هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است و امکان دارد تا با اعتراضات کارشناسی و دلایل کافی شورای نگهبان بر این مصوبه مهر تائید نزند.

اما پس از این اینکه این اعتراضات رسانه ای شد، خبرنگار هفته نامه مکتوب سعی کرد تا این موضوع را پیگیری کند و به عنوان اولین پیگیری به سراغ عباس شیرمحمدی رئیس شورای سوم شهر مشهد رفت تا نظر وی را در این خصوص جویا شود.

شیرمحمدی به خبرنگار ما گفت: مادامی که وظایفی شورا و شهرداری همین باشد باید گفت که این مصوبه مجلس مصوبه خوبی است.

وی ضمن رد این گفته که این اتفاق موجب کاهش مشارکت مردمی می شود، اذعان داشت: در حال حاضر شوراهای اسلامی شهرهای ایران شاید یک دهم وظایف شوراهای  شهر سایر نقاط دنیا را دارد، لذا بالا بردن تعداد افراد منجر به بالا بردن هزینه ها، طولانی شدن تصمیم گیری ها و ایجاد اختلاف نظرها می شود.

رییس شورای سوم شهر مشهد بیان کرد: من موافق کاهش تعداد اعضای شورای شهر مشهد هستم، البته اگر وظایف شورای شهر افزایش پیدا کند، بحث دیگری داریم.

شیرمحمدی خاطر نشان کرد: شورای شهر یک تشکیلات قانونگذاری و نظارتی برای شهرداری است و نباید وارد کارهای اجرایی شود و وظیفه آن تصویب اجمالی قوانین محلی و نظارت بر حسن انجام آن وظایف است که مصوبات اعضای شورای شهر روی سیستم ها عمل می شود.

برای پیگیری بیشتر موضوع با حجت‌الاسلام عباس زارع‌زاده مهریزی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی گفت و گویی داشتیم.

زارع زاده مهریزی به خبرنگار مکتوب گفت: کم کردن بار مالی شهرداری، چابک سازی شورای شهر، کم کردن اختلاف نظرها، تقویت بعد نظارتی و کاستن از دخالت در امور شهرداری از مهمترین دلایل ما برای تصویب این لایحه بوده است.

وی افزود: اگر خدا بخواهد در دوره بعد مدارک مرتبط را برای عضویت در شورای شهر را الزام قانونی می کنیم، یعنی داوطلبان قرار نیست با هر مدرکی بیایند و کاندیدا شوند و رای بیاورند، لذا باید مدرکی مرتبط با توجه به مسئولیتی که می پذیرند داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی افزود: اگر افراد متخصص وارد شورای شهر شوند اگر تعداد آنها سه نفر هم بشود کفایت می کند، در حال حاضر خیلی از افرادی که به شوراهای شهر رسیدند، مهندسی، شهرسازی و عمران بلد نیستند و فقط بلد هستند زور بگویند.

زارع زاده-1

وی خاطر نشان کرد: وقتی یک شهردار با لیسانس الهیات سر کار بیاید و فرد دیگری با روانشناسی یا کتابداری، شهر با سر زمین می خورد.

مهریزی ادامه داد: واقعا دليل ندارد ما با تعداد زيادي از اعضا يک شورا را بچينيم. اين موضوع اصلامنطقي نيست، چون شورا پارلمان نيست! شورا وظيفه مشخصي دارد و آن نظارت بر اجراست که در انجام اين وظيفه تعداد زياد و کم اعضا تاثير زيادي ندارد. براي مثال پنج نفر مي توانند همان کاري را بکنند که هفت نفر انجام مي دهند، پس وجود دو نفر ديگر ضرورتي ندارد. سخنگوي کميسيون شوراهاي مجلس ادامه مي دهد: هر تعداد عضوي که اضافه مي شود صاحب نظر است، صاحب سليقه است، صاحب راي است، صاحب خواسته است. شرايط و توقعات خودش را دارد؛ در نتيجه هر چه اين تعداد محدودتر باشد تصميم گيري راحت تر است.

گفتنی است در انتخابات شورای چهارم شهر مشهد، محمد آصفی یزدی، سید جلال فیاضی، علی اصغر نخعی راد، محمد سهیلی، محمو هراتی، محمود عامری فرد، برزو دبیریان، محسن انتظاری هروی، جواد ستاری و حسن پژمان به ترتیب در رتبه های 16 الی 25 ایستادند که اگر این قانون برای شورای چهارم نیز اجرایی می شد، این افراد امروز نمی توانستند عضو شورای اسلامی شهر مشهد باشند.

پر واضح است که بسیاری از اعتراضات در این خصوص از نگرانی برخی افراد برای رای آوردن در انتخابات شورای پنجم ناشی می شود.

گفتنی است از 202 نماينده حاضر در در جلسه مجلس 162 نفر راي موافق، 11 نفر راي مخالف و دو نفر راي ممتنع دادند و در نهایت این لایحه تصویب گردید.

    گزارش از محمد جواد موسوی زاده

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *