صفحه اصلی / اجتماعی / فرمانده نیروی انتظامی مشهد بیان کرد: فرصت گیری از مجرمین توسط مردم؛ برخورد با آنها توسط پلیس
طراحی سایت در مشهد

فرمانده نیروی انتظامی مشهد بیان کرد: فرصت گیری از مجرمین توسط مردم؛ برخورد با آنها توسط پلیس

 سرویس اجتماعی: در ایام هفته نیروی انتظامی به سراغ سرهنگ حجت نیک مرام فرمانده نیروی انتظامی مشهد مقدس رفتیم تا در خصوص اهم فعالیت های ناجا در مشهد مقدس سوالاتی را طرح نماییم. متن گفت و گوی خبرنگار ما فرمانده نیروی انتظامی مشهد را در ادامه می خوانید:

لطفا در خصوص شعار امسال هفته نیروی انتظامی نظر خود را بیان کنید.

ضمن تشکر از رسانه های مختلف استان خراسان رضوی که همواره همراه پلیس بوده اند. شعار امسال هفته نیروی انتظامی اقتدار پلیس، همدلی و همزبانی، امنیت و آرامش است. اقتدار توسط یک پلیس هوشمند، آماده به کار و دارای اخلاق اسلامی تجلی می یابد اما موضوع همدلی و همزبانی موضوعی است که باید در سال آینده جهت تحقق هرچه بیشتر آن تلاش نماییم به طوریکه بین مردم، پلیس و سایر دستگاه ها همدلی و همزبانی خوبی ایجاد شود تا در نهایت امنیت و آرامش بیش از گذشته محقق گردد.

جناب سرهنگ لطفا ارزیابی خود را در خصوص همکاری مردم با پلیس در خصوص کشف جرائم در شهر مشهد بفرمایید.

شاخص مهم در ارزیابی میزان ارتباط مردم با پلیس میزان تماس های مردمی با مرکز فوریت های پلیسی 110 است. در 6 ماه ابتدایی سال 94 میزان تماس ها با این مرکز نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده که نشان از افزایش اعتماد مردمی به پلیس در شهر مشهد است. ما در 6 ماهه اول امسال 34 درصد افزایش تماس با 110 را داشتیم که در مجموع حدود یک میلیون تماس مردمی با ما گرفته شده که خوشبختانه بخش عمده ای از این تماس ها منجر به کشفیات و دستگیری مجرمین شده است. از ابتدای سال 94 تاکنون 2500 کیلوگرم کشف مواد مخدر داشتیم که نشان از افزایش 130 درصدی کشفیات ما در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. البته این میزان به غیر از کشفیات پلیس تخصصی مبارزه با مواد مخدر استان است. خب بسیاری از این کشفیات را مدیون اطلاع رسانی مردم هستیم و به همین میزان هم دستگیری قاچاقچیان و مجرمین را داشته ایم که این امر نشان از درک بسیار بالای مردم از وقایع اجتماعی است که آنها را به پلیس منعکس می کنند.

لطفا در خصوص میزان کشف جرائم سرقتی توضیح دهید.

جرایم سرقت در مشهد نسبت به سال گذشته در مدت مشابه کاهش پیدا کرده است. با توجه به آمار بیکاری و وضع موجود اقتصادی در جامعه خیلی ها پیامد افزایش سرقت ها را پیش بینی می کردند اما از آنجایی که یکی از اولویت های ما برخورد با سارقین، باندهای سرقت و پیشگیری در این زمینه بوده است، با همراهی مردم و تماس هایی که آنها با ما داشته اند توانستیم جرائم سرقت را کاهش دهیم.اما در خصوص کاهش سرقت ما همواره از طرق مختلف نکاتی را جهت آگاهی بخشی به مردم اطلاع میدهیم که اگر آنها را رعایت کنند میزان سرقت ها باز هم کاهش می یابد. اما متاسفانه بسیاری از مالباختگان به این نکات توجه نکردند.به طور مثال یکی از نکات این است که خودرو حتما در پارکینگ های مجاز پارک شود. هیچ خودرویی از پارکینگ مجاز دزدیده نمی شود. مصاحبه ما با سارقین نشان می دهد که آنها به سراغ خودروهایی می روند که در محل های خلوت و تاریک پارک شده اند و فاقد قفل و زنجیر، دزدگیر و پدال بند می باشند. لذا اگر صاحبین خودرو این موارد را رعایت کنند سارقین به سمت ماشین آنها نمی روند.

در خصوص سرقت ها یکی از موضوعات مهم سرقت از بانک ها است. در این زمینه چه اقدامی انجام داده اید؟

در این زمینه خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده است. بسته مراقبتی و امنیتی بانک ها توسط پلیس پیشگیری فرماندهی نیروی انتظامی استان خراسان رضوی آماده شد که آن بسته با تایید دادستان به بانک ها نیز ابلاغ گردید. بسیاری از سرقت هایی که در گذشته انجام شد نشان می داد که به موضوعات این بسته اهمیت داده نشده اما حال مدیران بانک ها متوجه شده اند که اگر این بسته را رعایت کنند بسیاری از تهدیدها علیه آنها به خصوص سرقت های مسلحانه کاهش می یابد. اخیرا سارقی وارد یکی از موسسات مالی و اعتباری می شود اما رییس بانک با آموزش هایی که دیده بود، درب کرکره ای بانک را می بندد و سارق در بانک گیر می کند. در این مورد آموزش خوب، نتیجه خوب را به همراه داشت. در مورد دیگری یکی از بانک هایی که پرسنل آن توسط پلیس پیشگیری نیروی انتظامی آموزش دیده بودند، مورد سرقت قرار می گیرد اما رییس بانک و کارکنانش با به موقع فشار دادن پدال و آژیر خطر موجب جلوگیری از خروج آسان سارق می شوند که در نهایت سارق تمامی تجهیزات و وسایل خود را جا می گذارد و بدون برداشت پول از بانک با حالت مضطرب فرار می کند و فقط می تواند خودش را نجات دهد. البته بانک ها باید یگان حفاظتی خود را تشکیل دهند که در این زمینه مشکلاتی دارند. اگر این اتفاق رخ دهد می توانیم شاهد کاهش سرقت از بانک ها حتی تا 100 درصد باشیم.

یکی از سیاست های جدید ناجا در کشور مردمی شدن است، در این زمینه چه اقداماتی را انجام داده اید؟

پلیس باید به سمت جامعه محوری حرکت کند تا با همدلی و همزبانی با کمک مردم امنیت را تامین نماید. یکی از مهمترین نکات در اجرای ماموریت ها استفاده از ظرفیت های مردمی است. پلیس افتخاری و نگهبان محله دو نمونه از عملکرد ما در این رویکرد است. پلیس افتخاری علی رقم اینکه نوپا است اما خیلی خوب شروع کرده و حتی در راستای دستگیری مجرمین خطرناک توفیقاتی داشته است. اما به غیر از این موارد حضور فرماندهان نیروی انتظامی و مسئولین کلانتری ها در مجامع عمومی محلات جهت شناسایی مشکلات و انجام اقدام پیشگیرانه خیلی مهم است. حضور در شورای محلات، مساجد و مدارس محله های مختلف باعث افزایش آگاهی پلیس نسبت به مشکلات می شود.

نوع رفتار پلیس و بازخوردهای آن در جامعه همیشه یکی از موضوعات مورد توجه بوده است. در زمینه بهبود رفتاری پلیس چه اقداماتی صورت گرفته است؟

تماس های مردمی با سامانه 197 برای ما خیلی اهمیت دارد. مردم در این تماس ها شکایت، انتقاد، پیشنهاد یا درخواست تقدیر خود را از پلیس اعلام می کنند که خوشبختانه در تماس های سال 94 نسبت به سال قبل درصد چشمگیری درخواست تشویق و تقدیر از کارکنان افزایش پیدا کرده است. این امر نشان دهنده استاندارد سازی رفتار پلیس است. ما در طول سال دوره هایی را با عنوان “استاندارد سازی و تعالی رفتار” برگزار می کنیم تا ظرفیت های پرسنل به ویژه آستانه تحمل آنها را بالا ببریم تا مامورین از این آموزش ها در حین ماموریت استفاده کنند. لذا میزان تماس های مردمی که خواستار تقدیر از کارکنان می شود، افزایش یافته است.

جناب سرهنگ نیک مرام، یکی از موضوعات مهم تامین امنیت در حاشیه شهر مشهد است. برای آن مناطق چه کرده اید؟

در خصوص افزایش امنیت حاشیه شهر امسال سه کلانتری جدید رسالت، مهرگان و التیمور راه اندازی شد و به دنبال راه اندازی کلانتری سپاد هستیم که مصوبه آن را داریم اما در مجموعه سپاد به دنبال ساختمانی هستیم که برای این منظور اجاره نماییم. قطعا افزایش کلانتری ها در حاشیه شهر باعث کاهش دغدغه های مردم در آن مناطق خواهد شد و مطالبات آنها در حوزه امنیت بیش از گذشته پاسخ داده می شود.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. حرف آخر شما را می شنویم.

به هر حال در جامعه عده ای به دنبال جرم اند اما منتظر فرصت مناسب هستند لذا شهروندان باید فرصت را ازآنها بگیرند. برخورد با مجرمین هم بر عهده پلیس است. اگر اینگونه باشد مردم با کمک پلیس در کنار یکدیگر می توانند امنیت جامعه را افزایش دهند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *