صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / دو تصویر جدید از وندالیسم و آنومی در مشهد
طراحی سایت در مشهد

دو تصویر جدید از وندالیسم و آنومی در مشهد

گروه مدیریت شهری: دو تصویر جدیدی که در ادامه می آید نشان دهنده نوعی وندالیسم و هنجارشکنی ضد قانون در فضای شهری مشهد می باشد.

در عکس اول یک گرافیتی توسط یک گرافیتیست با  نام مستعار DR HAPPY در پارک انتهای خیابان فکوری مشهد کشیده شده است.

این نوع گرافیتی ها در حوزه وندالیسم شهری قرار می گیرد زیرا آسیب به دیوارهای شهر را به همراه دارد.

در متون جامعه شناسي، ونداليسم به مفهوم داشتن نوعي روحيه بيمارگونه به كار رفته كه مبين تمايل به تخريب آگاهانه، ارادي و خودخواسته اموال، تأسيسات و متعلقات عمومي است.”وندالیسم” در لغت به معنای هرج و مرج طلبی ضد شهری و تخریب اموال عمومی است. وندالیسم به معنای تخریب کنترل نشده اشیای و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجار اجتماعی به حساب می‌آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می‌کنند.

78

اما در تصویر دوم دو شهروند با یک دستگاه موتور سیکلت در میدان احمد آباد مشهد در حال حمل یک دوچرخه بزرگ هستند که این امر در حوزه عملکردی به عنوان یک رفتار ” آنومی” محسوب می شود.

کلمه «آنومی» را امیل دورکیم به قلمرو جامعه شناسی وارد کرد و آن عبارت است از: حالت مبهمی بین فرد و جامعه که در آن، هنجارها یا از بین رفته یا ضعیف شده اند یا با هم در تضادند. هنگامی که حالت نابهنجاری و هنجارشکنانه افزایش یابد، ممکن است جامعه با خطر متلاشی شدن روبه رو شود؛ چون اعضای جامعه، دیگر، ارزش ها و هدف های مشترکی را قبول ندارند. ( بررسی مسائل اجتماعی در ایران ص 12)

Picture8

مشهد تریبون علاقه دارد در آینده تصاویر بیشتری از وندالیسم و آنومی در فضای شهری مشهد را جهت دیده شدن توسط نخبگان و مسئولین و جلوگیری از آنها منتشر نماید. لذا از مخاطبین عزیز درخواست می شود تصاویر خود را در این 2 حوزه به ایمیل ما ارسال نمایند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *