صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / آخرین سخنان مسئول دبیرخانه مشهد 2017 چه بود؟
طراحی سایت در مشهد

آخرین سخنان مسئول دبیرخانه مشهد 2017 چه بود؟

گروه مدیریت شهری: محمد کاظم دبیری مسئول دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد (2017م) در ارتباط با اقدامات انجام شده در این دبیرخانه اظهار داشت: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام یکی از مصوبات اجلاس سال 2010 سازمان آیسسکو در باکو بوده که در آن اجلاس اعضا برای تعیین پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سالهای 2015 تا 2024 میلادی تصمیم گیری کردند و به این ترتیب مقرر شد در سال 2017 میلادی (دی ماه 1395 تا دی ماه 1396) مشهد عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در میان کشورهای آسیایی غیر عرب داشته باشد.

وی ادامه داد : مشهد علاوه بر برخورداری از عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میزبان اجلاس جهانی آیسسکو نیز خواهد بود که این موضوع فرصت مناسبی را برای مطرح شدن بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام و ارائه فعالیت های فرهنگی فراهم می آورد.

معاون طرح و برنامه ریزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به شورای عالی سیاستگذاری پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد (2017م) گفت : این شورا از 17عضو تشکیل شده است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رییس شورا و معاون وزیر راه و شهرسازی ، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و…. از اعضا آن است .

وی ادامه داد : بر اساس آیین نامه شورای برنامه ریزی و هماهنگی به ریاست استاندار خراسان رضوی در استان تشکیل شد که این شورا مجری سیاست ها و تصمیمات شورای عالی سیاستگذاری است و هماهنگی دستگاه های اجرایی را برعهده دارد..

دبیری اعضاء این شورا را 28 عضو خواند و ادامه داد: این شورا شامل چهار ستاد با عناوین ستاد فعالیت های عمرانی با مسئولیت معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی ،ستاد فعالیت های شهری با مسئولیت شهردار مشهد مقدس،ستاد اجرایی فعالیت ها و رویدادها با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ستاد هماهنگی ارتباطات بین الملل با مسئولیت رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می باشد که در صورت لزوم هر ستاد می تواند کمیته های تخصصی تشکیل دهد.

مسئول دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد (2017م) درخصوص اقدامات این دبیرخانه اظهار داشت: پس از ارائه طرح مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام و تاکید بر اهمیت موضوع و نقش ویژه ایران و مشهد الرضا در اشاعه فرهنگ دینی، مقرر شد به منظور ایجاد تعامل سازنده و هماهنگی های لازم شورای سیاستگذاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل و شورای فرهنگ عمومی استان به ریاست استاندار به عنوان شورای هماهنگی و سیاستگذاری استان تعیین و ایفای نقش نمایند.

وی ادامه داد : همچنین مقرر شد با توجه به ضرورت ساماندهی و پیگیری امور اجرایی این رخداد، ستاد اجرایی به ریاست استاندار و جانشینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی و نیز عضویت اعضاء مرتبط تشکیل گردد و دراین راستا دبیرخانه ستاد اجرایی مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام ، با مسئولیت مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شود.

وی با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی سیاستگذاری ملی که  با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت ماه برگزار شد اظهار داشت: در این جلسه آیین نامه شورای ملی و استانی به تصویب رسید .

وی درخصوص جلسات شورای برنامه ریزی هماهنگی استان و مصوبات آن اظهار داشت : تاکنون جلسات متعددی در استان تشکیل شده است که ماحصل آن راه اندازی دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد 2017 در محل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ارائه گزارش ستادهای فرهنگی، عمرانی و شهری و طرح سابقه پژوهی و طراحی پرسشنامه برای دریافت نقطه نظرات، طرح ها، ایده ها از نخبگان و کارشناسان در حوزه شناخت وضعیت، هدفگذاری، تعیین فرآیندها و ساختارها، تعیین برنامه ها و اقدامات بوده است .

معاون طرح و برنامه ریزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: برگزاری همایش فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در افق 2017.م ،تشکیل کارگروه ویژه علمی و مشورتی با حضور نخبگان و کارشناسان برای ایده پردازی و تصمیم سازی ،انجام مطالعات آیسسکو و پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد (2017م ) و سابقه پژوهی شهرهای پایتخت فرهنگی اسلامی از دیگر اقدامات این دبیرخانه در ماه های اول سال بوده است .

وی اذعان داشت : طراحی کمیته های تخصصی و عملیاتی ذیل ستادهای عمرانی ، شهری،  فعالیت های فرهنگی و ارتباطات بین الملل  با تعامل با مسئولین ستادها ، برگزاری جلسات مختلف و تخصصی با موضوع کمیته های میراث و گردشگری، فرهنگ و هنر، رسانه های دیجیتال و فناوری اطلاعات و آموزش و تحقیقات و …  و دریافت دیدگاهها و ایده ها و برنامه های پیشنهادی و نیز تدوین طرح هویت بصری در مدیریت بصری شهری با موضوع پایتخت فرهنگ اسلامی، مشهد 2017.م و بررسی توسط اساتید و کارشناسان تبلیغات و گرافیک و آماده برای ارائه در شورای استانی و ملی برای تصویب آن از دیگر اقدامات در فصل بهار برای این دبیرخانه بوده است.

دبیری درخصوص فعالیت های انجام شده این دبیرخانه درحوزه محتوایی اظهار داشت: دفتر مطالعات راهبردی ذیل دبیرخانه شورا و استفاده از ظرفیت کارشناسی، صاحب نظران و مشاوران متخصص طی جلسات هسته مرکزی علمی و مشورتی و کارگروه های تخصصی برای تدوین برنامه های محتوایی و عملیاتی تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه با ارائه جدول مشخصات برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و هنری به کلیه دستگاهها، نهاد های دولتی، غیر دولتی و بخش خصوصی سعی کردیم از پیشنهادات کارشناسان بهره مند شویم اظهار داشت: پیشنهادها اخذ شده توسط دبیرخانه دسته بندی موضوعی شد و برای بهره برداری ستادهای چهارگانه در تصمیم گیری ها و تصویب برنامه های مرتبط در شورای ملی و استانی ارسال شد.

مسئول دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد (2017م) گفت: روزشمار و مکان نمای پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد 2017.م براساس اطلاعات روزهای ملی ایران و کشورهای عضو آیسسکو و همچنین اتفاقات و برنامه های شاخص فرهنگی و هنری و ورزشی کشورهای عضو آیسسکو به ویژه ایران اسلامی توسط دبیرخانه تهیه شده است.

وی در ادامه افزود: پایگاه اطلاع رسانی پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد 2017.م برای دریافت طرح و ایده ها، اطلاع رسانی از برنامه ها و اقدامات و اخبار رویدادها و فعالیت ها و معرفی ظرفیت ها و توانمندیهای فرهنگی مشهد طراحی و آماده رونمایی است .

وی تاکید کرد :کارگروه فعالیت های عمرانی با حضور وزیر راه و شهرسازی و مسئولین مرتبط تشکیل جلسه می دهد و تصمیمات مناسب در تقویت زیرساخت های عمرانی و راه سازی مشهد( 2017.م. ) را  اتخاذ خواهد کرد .

دبیری با اشاره به طرح موضوع پایتخت فرهنگی مشهد 2017.م در شورای ملی احیاء توس با حضور معاون رییس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور گفت : قراراست با حضور اعضاء ملی و استانی و تصمیمات لازم در خصوص آماده سازی مسیر طوس و محل آرامگاه فردوسی اتخاذ شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *