صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / گفت و گو با شهردار سابق منطقه 9 مشهد/ آیا مشهد شهری سرسبز و تمیز خواهد شد؟
طراحی سایت در مشهد

گفت و گو با شهردار سابق منطقه 9 مشهد/ آیا مشهد شهری سرسبز و تمیز خواهد شد؟

 گروه مدیریت شهری: طرح ” شهر سرسبز و تميز ”  كه براي اولين بار در ايران و در مشهد مقدس، توسط شهردار سابق منطقه ي 9 مشهد، پيشنهاد و بتصويب كميسيون خدمات،  بهداشت، محيط زيست شهري شوراي اسلامي شهر مشهد رسيده، طرحي كاملا زيست محيطي و همسو با وظايف اصلي شهرداري بوده است. به نظر می رسد چنین ایده هایی جدیدی با توجه به رویکرد دولت در حوزه محیط زیست  به تدريج جاي اصلي خود را در جامعه  باز کنند. اینها مقدمه ای بود برای اینکه بگوییم به سراغ مجید محمدی فر شهردار سابق منطقه 9 مشهد رفتیم تا بیشتر در خصوص این ایده در  شهر مشهد اطلاعات کسب نماییم.

مشهد تریبون: جناب آقاي مهندس محمدي فر، براي علاقمندان محيط زيست شهري، توضيحاتي را پيرامون طرح شهر سرسبز و تميز بفرماييد :

شهر سرسبز و تميز (Clean & Green City)، طرحي جهان شمول است كه در كشورهاي مترقي و پيشرفته به مرحله ي اجرا در آمده  است و ماهيت اين طرح، در يك كلام و بصورت مختصر، واگذاري امور شهر به شهروندان است و اعتماد و باور اينكه شهروندان، صاحبان واقعي شهرها هستند و بايستي در امور مربوط به محيط زيست شهر خود تصميم ساز، تصميم گير، و مجري واقعي آن باشند. همچنین ساكنين و گردشگراني كه پاي به اين شهر ميگذارند، از حضور خود احساس رضايت و شادابي نمايند .

مشهد تریبون: اين طرح چه مزايايي  را براي شهر و شهروندان به ارمغان خواهد آورد و شما چه فعاليت هايي را در دوران تصدي شهرداري منطقه ي 9 مشهد ، انجام داده ايد ؟

به لطف خداوند متعال و عشق به مردم شريف و نجيب و همكاران خدوم در طول 13 ماه مسئوليت، ابتدا اين طرح را با كمك متخصصين  و گروه هاي زيست محيطي فعال در شهر، بومي سازي كرده و منطبق با آداب و رفتار و اخلاق و منش شهرمان، آن را در موقعيت جغرافيايي شمال غربي مشهد اقدام به  پياده سازي نموديم كه در اين راستا اتفاقاتي افتاد كه دور از انتظار نبود.به طور مثال مقاومت و ناباوري و بي اعتمادي مردم و ساكنين در مواجهه با اين طرح، اما در ميانه ي راه به این دلیل که همشهريان متوجه بي ادعا بودن مجريان و بدون هزينه بودن و ثمر بخش بودن طرح گرديدند، ادامه راه توام با نشاط و رضايت نسبي آنان بود و براي بهره مندي و پشتيباني  منتخبين مردم در شوراي اسلامي شهر، موضوع در كميسيون  خدمات، بهداشت، محيط زيست شهري شوراي شهر، طرح و پس از 200 روز مطالعه، بررسي و نظارت از سوي اعضاي فهيم اين كميسيون، مورد تصويب قرار گرفت و مقرر گرديد معاونت محترم خدمات شهري شهرداري مشهد، آن را براي 12 منطقه ي ديگر شهر پياده سازي نمايد.

مشهد تریبون: اين طرح برچه اصولي استوار است ؟

اين طرح بر اساس 3 ركن اصلي محيط زيست شهري، مديريت شهري و مشاركت مردم استوار است . به عبارت ديگر اين طرح اگر درست به آن پرداخته شود در برگيرنده بخش اعظمي از وظايف شهرداري درحوزه ي محيط زيست مي باشد و شهرداري در صورت اجراي كامل و دقيق آن، علاوه بر اينكه به حفظ و حراست و صيانت از محيط زيست شهري و پيشگيري از تخريب آن خواهد پرداخت، در جهت توسعه پايدار فضاي سبز وكاهش قابل ملاحظه ي هزينه هاي شهر به كمك مردم و حضور علاقمندان، گام هاي موثر و ماندگاري برخواهد داشت. اگرمديريت شهری به اين حد از باور برسد كه حفظ منافع نسل آينده اين شهر، اولويت اصلي رفتار شغلي و عملكرد آنان درحوزه زيست محيطي شهر مي باشد، اين طرح تضمين كننده نشاط و سلامت جامعه شهري خواهد بود.

مشهد تریبون: ارتباط اين طرح با محيط زيست چگونه است؟

طرح شهرسرسبز و تميز، ارتباط مستقيم و تنگاتنگي با محيط زيست دارد به طوريكه جوامع پيشرفته و مترقي عصر حاضر،  اولين ركن رسيدگي و توجه خود را در حوزه ي ايجاد و كسب رضايت شهروندان، در زمينه حفظ محيط زيست بر مي شمارند در واقع بودجه كلاني را در سرفصل هاي بودجه ريزي كشور را به اين مهم اختصاص ميدهند كه متاسفانه بايد بگويم ما با اين فضاي فكري  فاصله بسيار داشته  و داريم و به عنوان مثال، اگر شاخص محيط زيستي  بودن  يك دولت را، انطابق طرحهاي توسعه اي كشور  با مقررات محيط زيستي  و ارتقاء جايگاه و بودجه ي تشكيلاتي سازمان محيط زيست هم بدانيم، بايد گفت حتي دولت يازدهم هم با وجود همه ي شعار ها و وعده هاي داده شده، دولت چندان سبزي محسوب نميشود . وقتي بودجه ي سازمان محيط زيست كشور  فقط  14/0  كل بودجه دولت است چگونه ميتوان ادعا كرد محيط زيست در فهرست اولويت دولت قرار دارد؟

مشهد تریبون: جناب آقاي مهندس مجيد محمدي فر ، وضعيت طرح را باتوجه به عدم مسئوليت شما در شهرداري منطقه ي 9  چگونه ارزيابي ميكنيد؟

با احترامي كه براي تصميم گيران مديريت شهري قائل مي باشم، مدت دو ماه است که هيچگونه فعاليتي براي پيشبرد اين طرح صورت نگرفته است اما انتظار دارم نه بعنوان محمدي فر، بلكه بعنوان يك شهروند عاشق محيط زيست شهري، مسئولين اين طرح را متعلق به خود بدانند و نسبت به ادامه راه همت گمارند .

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *