صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / جوادی: شهرداری مشهد روزانه 700 میلیون تومان بابت اوراق مشارکت به بانک‌ها سود می‌دهد
طراحی سایت در مشهد

جوادی: شهرداری مشهد روزانه 700 میلیون تومان بابت اوراق مشارکت به بانک‌ها سود می‌دهد

گروه مدیریت شهری: عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد روزانه 700 میلیون تومان بابت اوراق مشارکت به بانک‌ها سود می‌دهد.

سیدعبدالکریم جوادی امروز 28 شهریور ماه در نشست خبری رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت شهری باید همراه با مشارکت مردم باشد و علاوه بر 25 عضو شورا و 10 هزار نفر نیروی شهرداری اگر بازهم این تعداد به 500 نفر نیز برسد بازهم از عهده فعالیت‌های آن نمی‌توان برآمد.

وی با بیان اینکه در سال دوم شورا خواستیم در اجرای مدیریت‌ها شایسته‌سالاری را لحاظ کنیم، ادامه داد: در این سال به دلیل اینکه شهرداری رقم زیادی از محل اوراق مشارکت به بانک‌ها بدهکار بود به همین دلیل نتوانستیم آنچنان که باید و شاید در رفع بودجه شهرداری توانا حاضر شویم.

جوادی اضافه کرد: شهرداری از محل اوراق مشارکت‌ها باید روزانه 700 میلیون تومان سود به بانک‌های مختلف ارائه دهد؛ اصل و سود دریافتی این اوراق مشارکت به مبلغ دو هزار و پنج میلیارد تومان است و شهرداری باید 34 درصد از این بابت سود بدهد.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل برای رفع مشکلات مالی و تامین منابع به پروژه‌های مشارکتی در سطح شهر رو آورده‌ایم که از همین طریق میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها تا پایان تابستان سال گذشته، 30.68 درصد بود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه باید کمیسیون‌های تخصصی شورا جایگاه خود را در فعالیت‌های شهرداری داشته باشند، عنوان کرد: به طور مثال در یکی از پروژه‌ها که سه کارشناس میزان قیمت آن را 95 میلیون تومان ارزیابی کردند با آنالیزها و مشاوره‌های تخصصی که انجام شد این قیمت به 127 میلیون تومان رسید که موضوع بسیار خوبی است.

وی با انتقاد از اینکه عوارض دریافت شده در خصوص ساختمان‌های مسکونی از مردم بسیار زیاد است، افزود: در بعضی از موارد می‌بینیم که از مردم بیش از آنچه که قیمت منزل مسکونی‌ آنان ارزش دارد از طرف شهرداری دریافت می‌شود و از آن طرف میلیارد، میلیارد در شهرداری به هدر می‌رود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با تقدیر از معاونت اقتصادی شهرداری، گفت: در سال دوم فعالیت شورا با سرمایه‌گذاران متعددی مشارکت خوبی را برای اجرای پروژه‌ها انجام داده‌ایم؛ پروژه‌هایی از قبیل پارک جنگلی طرق، برج آرمیتاژ، ملل، آبان‌ و … از این دست پروژه‌ها هستند که می‌توانند به بودجه اقتصادی شهرداری کمک کنند.

جوادی عنوان کرد: ماندگاری زائر در مشهد 1.5 روز است و زمانی که می‌بینیم ماندگاری 25 میلیون زائری که به مشهد می‌آیند روز به روز کمتر می‌شود شاهد افزایش هزینه‌ها در شهر هستیم؛ متاسفانه دولت‌ها در این زمینه تا کنون نتوانسته‌اند ساختارهای شهر را برای افزایش ماندگاری زائران آماده کنند.

وی در خصوص پروژه کمپ طرق، تصریح کرد: سرمایه‌گذار این پروژه سرمایه‌گذار پروژه‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران است که تا کنون در فاز اول پروژه کمپ طرق 1000 میلیارد تومان در اختیار این سرمایه‌گذار قرار داده شده و در مجموع قرارداد این سرمایه‌گذاری به مبلغ 5000 میلیارد تومان بسته شده است.

1.5 برابر بیشتر از بودجه تعیین شده محقق خواهد شد

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: با این روند فعالیت‌های اقتصادی در سال دوم، شاهد تحقق بودجه‌ای بیش از بودجه تعیین شده خواهیم بود؛ تا کنون 50 درصد از بودجه تعیین شده تحقق یافته است و پیش‌بینی می‌کنیم بودجه شهرداری 1.5 برابر بیشتر از بودجه تعیین شده تحقق یابد؛ این نوید خوبی برای مردم مشهد است و سعی داریم به این وسیله فاصله طبقاتی را در بین مردم کاهش دهیم.

جوادی در خصوص حضور سرمایه‌گذاری‌های خارجی در مشهد، اظهار کرد: از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس متقاضی‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در مشهد وجود دارند اما به دلیل اینکه بسترها و زیرساخت‌ها کامل نیست نمی‌توانیم این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهیم و از شهرداری خواهان بسترسازی بیشتری هستیم تا در آینده بتوان جایگاه بالاتری برای مشهد تعریف کنیم.

هنوز بر سر تصمیم استیضاح شهردار هستم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، در خصوص موضوع استیضاح شهردار توسط اعضای شورای شهر، عنوان کرد: فیاضی از طرح استیضاح عقب‌نشینی کرد زیرا پاسخ سوال خود را از شهردار دریافت کرد و به همین دلیل دیگر موضوع استیضاح را مطرح نمی‌کند اما نسبت به موضوع عملکرد روزنامه شهرآرا هنوز برایم سوال از شهردار باقی‌مانده است و به عنوان وکیل مردم هنوز خواهان پاسخ شهردار هستم؛ روزنامه شهرآرا نباید ابزاری برای تلافی نقدهای من نسبت به حوزه شهرداری باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: سوال من از شهردار هنوز پا برجاست و تا جایی که بتوانم  از ظرفیت‌‌های موجود استفاده می‌کنم.

جوادی اظهار کرد: جرائم کمیسیون ماده 100 اعداد بسیار بالایی است که موجب رکود صنعت ساخت و ساز شده و این رکود به مراتب تبعات بیشتری از تورم در شهر را خواهد داشت و همچنان که شاهدیم به مراتب رکورد صنعت ساخت و ساز در مشهد نسبت به دیگر کلان‌شهرها بیشتر است.

در 6 ماهه اول سال، تنها 100 پروانه ثبت شد

وی افزود: متاسفانه جرائم کمیسیون ماده 100 مشکلات عدیده‌ای برای مشهد به وجود آورده و موجب شده در 6 ماه اول سال، تنها 100 پروانه ثبت شود که این عدد ناچیزی است؛ رکود صنعت ساخت و ساز، موجب شده افراد زیادی که مشغول به کار در این صنعت هستند، بیکار شوند و صنایع وابسته به این صنعت از جمله کارخانجات، چرخ‌شان دیگر نچرخد.

جوادی در خصوص پروژه‌های در حال فعالیت موجود در شهر، عنوان کرد: بافت فرسوده حرعاملی، تا کنون 400 میلیون تومان اوراق مشارکت فروخته و بیش از 850 درصد از تملکات آن انجام شده است همچنین ‌پارک چهل‌بازه، کمپ طرق و … از دیگر پروژه‌های موجود در شهر هستند؛ تاکنون 19 پروژه تعریف شده که از شهریور سال گذشته تا شهریور ماه سال جاری در حال فعالیت هستند و تا کنون به میزان چهار هزار میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه این پروژه‌ها شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه معماری اسلامی- ایرانی تاکنون ارائه نشده است، گفت: همین پیوست‌هایی که تا کنون ارائه نشده روز به روز سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را کندتر می‌کند؛ پیوست فرهنگی صرفا ساخت یک مسجد یا یک کتابخانه در کنار یک پروژه نیست و باید اول یک پیوست فرهنگی کامل ارائه شود.

در انتخابات، تقسیم قدرت حاکم بود

وی در خصوص انتخابات کمیسیون‌های فرهنگی، عنوان کرد: تمام ما به شایسته‌سالاری اعتقاد داریم اما در سال سوم این تقسیم قدرت بود که در انتخابات اتفاق افتاد و موجب شد افرادی که در حوزه‌ خود تخصصی ندارند وارد کمیسیون آن حوزه شوند که این موضوع موجب ضعف شورا خواهد شد.

جوادی در خصوص استعفای خود از کمیسیون اقتصادی شورای شهر، خاطرنشان کرد: اگر از توان من در جایی استفاده نشود حضورم فایده‌ای ندارد؛ باید به حزب دامن نزده بلکه به توانایی‌ها دامن بزنیم امیدواریم در انتخابات کمیسیون‌ها تدبیری انجام شود و شعار خدمت به مردم تحقق یابد.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. ((جوادی در خصوص حضور سرمایه‌گذاری‌های خارجی در مشهد، اظهار کرد: از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس متقاضی‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در مشهد وجود دارند ))

    خواهشا مدلی را پیاده کنید که بعدها دردسرساز نشود یا امروز به اسم سرمایه گذاری ومشارکت بیایند یک دهه بعد ببینیم تبلیغات دینی خودشان را انجام میدهند اگه تا جایی که امکان داره از سیستم اجاره بلند مدت ومشارکتی استفاده بشه بهتره مثه اماراتی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *