صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / قابل توجه شورای شهر و مدیریت شهری مشهد: رهبری مخالف حقوق های گزاف و سفرهای خارجی غیر ضرور هستند
طراحی سایت در مشهد

قابل توجه شورای شهر و مدیریت شهری مشهد: رهبری مخالف حقوق های گزاف و سفرهای خارجی غیر ضرور هستند

گروه مدیریت شهری: سایت مشهد تریبون به مناسبت دو ساله شدن مدیریت جدید شهری مشهد و گذشتن حدودا 2 سال از عمر شورای چهارم بررسی عملکرد این دو نهاد به هم پیوسته را با عنایت به منویات مقام معظم رهبری و وعده هایی که خود مسئولین شهرداری و اعضای شورای شهر داده اند را در دستور کار قرار داده است.

یکی از سخنان رهبری در این زمینه مربوط به سفرهای خارجی غیرلازم و حقوق های گزاف است.

ایشان می فرمایند:

کارهایی‌ نظیر سفرهای‌ بیهوده‌، تجمل‌گرایی‌ و حقوق‌های‌ گزاف‌، خلاف‌ عدالت‌ است‌ و باید از آنها پرهیز کرد.

ایشان همچنین می فرمایند: ما در دوره ی گذشته ی شوراها شنیدیم بعضی از شهردارها به مناسبت این که مثلاً از فلان شورای شهر در فلان کشور بازدید کنند، به سفرهای خارجی ای می رفتند که در واقع هیچ معنا و مفهومی نداشت. این گونه سفرها جز این که برای بیت امال خرجی درست کند و افراد پولی صرف کنند،   فایده ی دیگری ندارد. البته من نمی خواهم این کار را عموماً نفی کنم؛ شاید یک وقت چنین چیزی لازم بشود، لیکن غالباً این سفرها و امثال این کارها و بعضی از پیرایه های تجملی و حقوقهای گزاف و درآمدهای آن چنانی، واقعاً خلاف عدل است.

سخنان در بین جمعی از اعضای شورای شهر در تاریخ 19/ 12 / 1381

همان طور که مشاهده کردید موضوع حقوق های گزاف و سفرهای غیر لازم خارج از کشور دو نکته مهمی است که معظم له بر روی آن تاکید دارند.

اما در خصوص ارزیابی این معیارها در مدیریت شهری مشهد می توان به مواردی اشاره کرد.

در خصوص حقوق شهردار مشهد چندی پیش علی اصغر لطفی رئیس کمیسیون امر به معروف، نهی از منکر و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد از حقوق 10 میلیون تومانی شهردار خبر داد که خبر آن در رسانه های مختلفی درج شده است. همچنین در محافل غیررسمی رقمی برای حقوق رئیس حوزه شهردار مشهد مطرح می شود که به دلیل عدم اطمینان از صحت  آن رقم نمی توانیم آن را مطرح نماییم اما خوب است شهرداری مشهد در این زمینه ها برای مردم شفاف سازی نماید.

اما در خصوص سفرهای خارجی اعضای شورای شهر مشهد، شهردار و سایر پرسنل این نهاد مردمی نکات زیادی مطرح است.

موضوع پرداخت حق سفر به اعضای شورای شهر که برای مرتبه نخست توسط علی اصغر لطفی مطرح شد که برای خیلی ها جالب بود.

همچنین در دوره شورای چهارم و مدیریت شهری جدید سفرهایی به عراق، اسپانیا، آرژانتین و … صورت گرفته است که شایسته است در خصوص خروجی این سفرها نسبت به هزینه صورت گرفته برای افکار عمومی توضیحاتی ارائه شود و شفاف سازی صورت پذیرد.

موضوع این سفرها آنقدر جای تاسف داشته که صدای خود اعضای شورای شهر در آمده است.

در همین زمینه در جلسه اخیر کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کمال سرویها نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: باید این نکته برای اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مشخص شود که انجام  سفر خارجی برای شهر مشهد و شهرداری مشهد اثرگذار بوده و در کمیسیون سفرهای خارجی مطرح و پس از بررسی مجوزهای لازم صادر گردد.

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر مشهد، جواد ستاری عضو جوان شورای شهر مشهد بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اجتناب از هزینه‌های اضافی و غیر ضروری است که یکی از مصداق‌های آن جلوگیری از سفرهای خارجی است که هیچ دستاوردی برای شهر مشهد ندارد.

همچنین اخیرا سایت مشهد تریبون آیین نامه ای را در اختیار 3 عضو شورای شهر مشهد قرار داد که ظاهرا برای اعضای شورای شهر تازگی و جالبی داشت.

طبق این آیین نامه که مصوبه سال 82 و ابلاغی از سمت وزارت کشور است، تمامی سفرهای خارجی اعضای شورای شهر باید در “کمیسیون مرکزی ماموریت اعضای شوراهای اسلامی محلی به خارج از کشور” که جلسات آن در وزارت کشور تشکیل می شود، تصویب شود و سپس گزارش سفرهای تصویب شده در کمیسیون مذکور قرائت شود.

گفتنی است رئیس کارگروه استانی این کمیسون معاون سیاسی و امنیتی استانداری است.

متاسفانه با پیگری های زیاد مشهد تریبون اعضای شورای شهر در این خصوص حاضر به مصاحبه نشده اند اما برخی از آنها به شکلی غیر رسمی به ما اعلام کردند که چنین روندی تاکنون برای سفرهای خارجی وجود نداشته است.

گفتنی است مشهد تریبون آمادگی دارد پاسخ های احتمالی مدیریت شهری و اعضای شورای شهر مشهد را درج نماید.

امیدواریم برای 2 سال پایانی دوره جدید سخنان رهبری بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *