صفحه اصلی / اقتصادی / رپورتاژ/ معرفی فروشگاه اینترنتی 301030
طراحی سایت در مشهد

رپورتاژ/ معرفی فروشگاه اینترنتی 301030

سرویس اقتصادی: فروشگاه اینترنتی 301030 (www.301030.ir) یکی از وبسایت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک در ایران می باشد که از سال 1393 با سرمایه گذاری قابل توجهی وارد بازار مجازی ایران گردید. مرکز اصلی فعالیت این فروشگاه در مشهد قرار دارد و اقدام به گسترش محدوده فعالیت خود در سطح ایران نموده است. در ادامه مصاحبه کوتاهی با مدیر بخش بازرگانی این شرکت آقای مهندس اردشیر کلالی خواهیم داشت.

 مشهد تریبون:  قبل از هر چیز معنای 301030 را توضیح دهید و بفرمائید چرا این نام را برای این مجموعه انتخاب گردیده است؟

یکی از دغدغه­های کلی این مجموعه انتخاب اسمی بین­المللی بوده است که هم در داخل و هم در خارج قابل درک باشد زیرا در تجارت امروز بیش از هر زمانی معنا و مفهوم علائم و نشانه­ها، برای افراد دارای اهمیت می­باشد و این نشانه­ها علاوه بر معنای ظاهری خود دارای معناهای نهان نیز می­باشد که سبب ماندگاری آن علامت و نشانه می­شود. با این توضیح و با توجه به نگرش فراقاره­ای مدیران مجموعه در فروش کالا، معنای سایت از معادل انگلیسی آدرس سایت (C10C) گرفته شده است کهC  اول به معنایComplete  و C دوم به معنای Connect می­باشد و به منظور ایجاد ارتباط کامل میان مشتریان و بازار هدف می­باشد. همچنین 1 و 0 بین این ارتباط نماد دنیای دیجیتال است. پس در حقیقت مفهوم 301030 ایجاد ارتباط کامل مشتری و بازار در دنیای دیجیتال است.

 مشهد تریبون: فعالیت مجموعه 301030 دقیقا از چه زمانی آغاز گردید؟

استارت اولیه کار از اوایل سال 93 با یک ایده شروع گردید و سپس با چیدمان دقیق تیم مهندسی بروی مارکتینگ بود که کار مطالعه و تحقیق در قالب یک Road Map 10 ساله برای این کار نوشته شد، به جرات می­توان گفت زمان بسیاری بروی این پروژه­ گذاشته­ شد تا نهایتا فرمت اولیه آن بصورت فعلی که ملاحظه می­کنید ایجاد گردد. البته 301030 هنوز در ابتدا راه قرار دارد ولی با حمایت خوبی که از سوی هم استانی های عزیز صورت گرفته است، گروه و تیمی که در این مجموعه مشغول فعالیت هستند، بسیار به کار امیدوار شده اند. البته باید قبول داشت که رسیدن به جایگاه برخی رقبا در این زمان مقدور نمی باشد ولی در نهایت ما رسالت خود را که کالای باکیفیت و اصل در کنار قیمت مناسب با خدمات پس از فروش منحصر به فرد می باشد را هرگز فراموش نخواهیم کرد.

 مشهد تریبون: لطفا در مورد کالاهایی که در سایت 301030 برای فروش ارائه میشود، توضیح دهید؟

دیدگاه تجارت الکترونیک برای ایجاد فروشگاه اینترنتی، شما را با اقیانوسی از کالاها و خدمات مواجه می­کند که تامین زنجیره­ای از کل این کالاها در کوتاه مدت عملا غیرممکن است در گام­های اول ما قصد جلب رضایت مشتریان را داشتیم و کالاهای با کیفیت و با خدمات رسانی بی­ نظیر ارائه نمودیم تا مشتریان که مانند نگین ارزشمندی برای ما می­باشد، حفظ کنیم. در گام­های بعد طیف کالاهای خود را گسترش دادیم و در حال حاضر طیف وسیعی از کالاها شامل لوازم منزل (کاربردی، تزئینات، خانه و آشپزخانه)، محصولات هنری (تابلو نقاشی، کارهای چوبی و تزئینات شیشه­ای)، سوپر مارکت (مواد غذایی، نوشیدنی­ها)، پوشاک، بدلیجات، کالاهای صوتی و تصویری و غیره در سایت قابل عرضه است. البته به مرور کیفیت اطلاعات ارائه شده و نوع کالا نیز بهبود خواهد یافت. برنامه مدیران 301030 این مجموعه بصورت بلندمدت طرح ریزی شده است.

 مشهد تریبون: نظر شما در مورد فروشگاه­های اینترنتی و سطح کیفی محصولات آن­ها چیست؟

فروشگاه­های متعددی در سطح کشور وجود دارند که در این زمینه فعالیت می­کنند، نمی­توان به طور قطع گفت عملکرد آن­ها مثبت یا منفی است، بلکه در هرکاری ضعف و کاستی­هایی وجود دارد. با این حال فروشگاه­هایی در کشور هستند که دارای خدمات بسیار مناسب می­باشند که اصول و استراتژی های تجارت الکترونیک را رعایت می­کنند. باید از این فروشگاه ها ممنون باشیم زیرا کاستی­های دیگر همکاران را جبران کرده و اعتماد مردم را به چنین تجارتی جلب می­کنند. در مورد سطح کیفی محصولات نمی­توان اظهار نظر دقیقی کرد زیرا برخی کالاهای ارائه شده از برندهای معتبر هستند و دارای کیفیت مطلوبی می­باشند که رضایتمندی مشتریان را به خود جلب خواهند نمود. برخی دیگر کالاها نیز با وجود اینکه از برندهای خاص و معتبر نمی باشند ولی کیفیتشان مناسب است که عمده این کالاها یا تولید داخل هستند که مجوزهای لازم را اخذ کرده­اند و یا کالاهای باکیفیت خارجی است. ولی متاسفانه برخی کالاها دارای کیفیت پائینی هستند که بیشتر اینگونه کالاها در سایت­های فروشی ارائه می­شوند که دارای پشتوانه قوی نمی­باشد و اصول مارکتینگ و مشتری مداری در آن­ها رعایت نمی­شود و این سایت ها یا عموما بدون اعتبار و اخذ نماد اعتماد می باشند و یا با هدف سوء استفاده از اعتماد مشتریان ایجاد شده اند.

 مشهد تریبون : جناب کلالی هدف نهایی سایت 301030 چیست؟ آیا برنامه مدونی برای آینده آن وجود دارد؟

آینده مجموعه 301030 چیزی فراتر از یک سایت فروشگاهی خواهد بود، این قول را بهتون می­دهم که روزی خواهد رسید که مرجع کنترل قیمت­ ها و خدمات در خیلی از زمینه ها سایت 30103 باشد. همچنین ارتباط گسترده تجاری مناسبی با کشورهای آسیایی و اروپایی برقرار خواهیم کرد و علاوه بر تامین کالا از خارج به داخل، کالاهای ایرانی که ناموس وطنم به شمار می آیند مانند فرش، زعفران و پسته را نیز می­توان بصورت بسته­بندی شده و همچنین بصورت عمده به فروش برسانیم. اینها فقط بخشی از ایده هایی است که مجموعه 301030 در برنامه مدون خویش دارد. با توجه به بهبود بسترهای لازم افق 10 ساله این مجموعه مطمئنا رضایت مشتریان و بخصوص اعضای سایت خویش را تامین خواهد کرد.

 مشهد تریبون: آیا تا به حال تبلیغاتی در زمینه سایت 301030 کرده اید؟

عملا شروع کار ما با معرفی مجموعه به صورت حضوری شروع شد، همچنین دوستان لطف داشتند و بعد از شنیدن ورود مدیران مجموعه به این حرفه، خودشان برای ما تبلیغات کردند و معرفی مجموعه را به اطرافیان شروع کردند. ولی همانطور که خدمتتان عرض کردم استراتژی ما بلندمدت است و برای اینکار تبلیغات نیز در سطح بیلبورد، تیزر تیلیغاتی و صدالبته در فضای مجازی نیز انجام خواهد شد.

  مشهد تریبون: روش­های بازاریابی 301030 به چه صورت بوده است؟

تیم بر اساس استراتژی Road Map از پیش تعیین شده کارهای خود را انجام می­دادند. بخش بازاریابی یکی از بخش های کلیدی کار است و اولین وظیفه بخش بازاریابی توانمند کردن یک تشکیلات برای جذب مشتری است، زیرا بدون مشتری، نه آینده ای وجود دارد و نه تجارتی. بازاریابی ابتدای کار فروش است، در این بخش ابتدا به مشتری آگاهی داده میشود و سعی بر آن است که توجه مشتری به مسئله مورد نظر معطوف شود. در حقیقت بخش اول بدست آوردن مشتری­های جدید از روش های سنتی است. بخش دوم سیستم بازاریابی ما حفظ مشتریان فعلی شرکت و افزایش و فعال کردن هر چه بیشتر آنهاست که این امر میسر نمیشود مگر با رعایت حقوق مشتریان. سومین استراتژی ورودی به بازار کسب­ و کارهای جدید برای جذب مشتریان با سلایق متفاوت مناسب است. البته استراتژی های زیادی دیگر نیز می باشند که در زمان مناسب بروی آنها متمرکز خواهیم شد.

 مشهد تریبون : مراحل خرید از 301030 به چه صورتی می باشد؟

اصل مشتری مداری و خدمات منحصر به فرد این فروشگاه مطمئنا هر فردی را مجذوب خود می کند. هر فردی بدون نیاز به عضویت تنها در سه گام می تواند خرید خود را انجام دهد. حتی در صورت هر خطایی در مراحل خرید و سفارش کافیست با شماره های واحد فروش فروشگاه (05138845961) تماس بگیرد یا منتظر بماند تا تیم پیگیری سفارشات (05138845962) با آنها تماس بگیرند که با راهنمایی کارشناسان مربوطه به راحتی خرید خود را انجام دهند. بنده توصیه می کنم دوستان به عضویت در سایت از خبرهای به روز دنیای دیجیتال و محصولات جدید ارائه شده مطلع گردند.

مشهد تریبون:  آقای کلالی به عنوان سخن آخر، به نظر شما شروع کسب و کار در قالب تجارت الکترونیک شرایط سنی خاصی دارد؟

خلاقیت و ریسک پذیری در کار موضوعی نیست که به سن ارتباط داشته باشد. درک این مطلب که در شرایط فعلی این کسب و کار پاسخگو نیاز جامعه می باشد، به خصوصیات فکری شخص و توانایی ایده پردازی او ارتباط دارد نه سن و سال آن چه جوان و چه میانسال. مثلا اسحاق نیوتن در سن 24 سالگی کتاب “اصول ریاضی فلسفه طبیعی” را به رشته تحریر درآورد. یا برعکس کلنل ساندرز در سن 61 سالگی رستوران های زنجیره ای کی اف سی را بنیاد نهاد. صحیح است که سن در تجربه و رشد فکری موثر است ولی همانطور که گفتم عامل سن اثرگذار اصلی نیست. به هر حال دنیای فعلی با فضای اینترنت و کامپیوتر عجین شده است و یکی از حضور در استارتاپ ها می تواند آغاز ایجاد جرغه در کسب و کارهای نو به شمار آید.

مصاحبه از پارسا پزشکان

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *