صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / آمار غلط و غیر واقعی شهرداری مشهد در خصوص سرانه فضای سبز مشهد
طراحی سایت در مشهد

آمار غلط و غیر واقعی شهرداری مشهد در خصوص سرانه فضای سبز مشهد

گروه مدیریت شهری: همان طور که می دانید یکی از مهمترین وظایف شهرداری ها رسیدگی به فضای سبز و افزایش سرانه آن به ازای هر شهروند می باشد.

از مهر ماه 92 تاکنون که مدیریت جدید شهری با ریاست صولت مرتضوی بر شهرداری مشهد آغاز شده، همواره یکی از اقداماتی که شهردار به آن افتخار کرده است و در نشست های خبری گوناگون و مصاحبه ها از آن سخن می گوید، موضوع افزایش سرانه فضای سبز می باشد که در این زمینه مدیران شهری ما به مردم آماری میدهند که می توان آنها را نادرست خواند.

همان طور که میدانید جمعیت شهر مشهد از 3 میلیون نفر گذشته است اما اگر به صورت تقریبی جمعیت شهر را همین 3 میلیون در نظر بگیریم، سرانه هر متر مربع فضای سبز به معنای وجود 3 میلیون متر مربع فضای سبز در شهر می باشد که این مقدار به معنای  300 هکتار فضای سبز می باشد. شهردار جدید معتقد است که آمار فضای سبز دوره قبلی مدیریت شهری را بسیار افزایش داده است اما در این زمینه سوالات زیادی مطرح می شود.

در اینجا تصاویر منتشر شده از چند خبر مربوط به سرانه فضای سبز مشهد را می آوریم.

1

5

4

 

3

اگر به دقت خبرهای بالا را خوانده باشید، قطعا متوجه خواهید شد که تناقضات بسیار فراوانی بین سخنان مدیران شهری مشهد وجود دارد.

صولت مرتضوی در مصاحبه بهمن ماه خود با خبرگزاری مهر اعلام کرده است که در سال 93 سرانه فضای سبز به ازای هر شهروند به 13/3 متر مربع می رسد! این عدد یعنی تولید بیش از 600 هکتار فضای سبز در دوره جدید مدیریت شهری که به هیچ وجه درست نمی باشد . زیرا اکنون در سال 94 هستیم و هنوز سرانه فضای سبز مشهد به 12/5 متر نرسیده است چه برسد به آنکه عدد 13/3 را بخواهیم قبول کنیم .حتی این عدد برای سال 94 که هیچ شاید تا 96 هم محقق نشود.

همچنین شهردار مشهد در 14 اسفند ماه 93 اعلام می کند که سرانه فضای سبز تا پایان سال 92 به 12/03 رسیده است! این در حالی است که طبق آمار رسمی سرانه فضای سبز در ابتدای سال 94 در شهر مشهد 12/12 می باشد . طبق این گفته یعنی مدیریت شهری مشهد از پایان سال 92 تا ابتدای سال 94 سرانه فضای سبز مشهد را تنها 0.09 یعنی کمتر از 30 هکتار افزایش داده است.

در ادامه شهردار مشهد در 23 تیر ماه 94 به طور رسمی اعلام می کند که سرانه فضای سبز مشهد به 12/5 متر مربع رسیده است و این  در حالی است که سلامی مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز مشهد در فروردین ماه 94 گفته است که تا پایان سال 94 سرانه فضای سبز مشهد به 12/5 متر مربع می رسد. یعنی صولت مرتضوی هر آنچه قرار است تا پایان سال ایجاد شود که آن هم محتمل است را در تیرماه به عنوان کار تمام شده معرفی کرده است.

همه اینها در حالی است که طبق آمار رسمی سازمان پارک ها و فضای سبز  این سرانه تا ابتدای سال 94 به 12/12 متر مربع رسیده و به گفته سلامی تا پایان امسال 12/5 خواهد رسید.

2

اینکه شهرداری مشهد می گوید ما سرانه فضای سبز را نسبت به مدیریت قبلی شهر یک و نیم متر افزایش دادیم به معنای ایجاد 450 هکتار فضای جدید است که هیچ آدم مطلعی که سرش در عدد و رقم باشد قطعا آن را قبول نمی کند. کاش آدرس این 450 هکتاری که اخیرا در مشهد به فضای سبز تبدیل شده است را به شهروندان مشهدی بدهند تا از آنها بازدید نمایند.

اما در پایان باید نوشت که ارائه آمار نادرست و اشتباه به مردم به هیچ وجه کار خوبی نیست. حتی اگر این اقدام غیرعمدی بوده باشد باز هم مورد پذیرش نخواهد بود. نکته حائز اهمیت اینجاست که این مصاحبه ها و جدولی که در نهایت ارائه شد ضعف شدید روابط عمومی شهرداری مشهد را می رساند. زیرا این وظیفه روابط عمومی شهرداری است که آماری که قرار است توسط شهردار رسانه ای شود را بررسی نماید و از تناقض گویی ها بین مدیران شهری در رسانه ها جلوگیری نماید. به هر حال مردم مشهد نیازی به آمارهای اشتباه و نادرست ندارند. مردم خودشان بدون این آمارها مدیر متخصص و پرکار را از سایر مدیران تشخیص می دهند.

 

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. آمار ترافیک رو هم بدین که چقدر اضافه شده هم چنین سرانه هوای آلوده که روز بروز بیشتر میشود وهم اکنون بنری در سطح شهر نصب است که روی آن نوشته شده سهم مشهدیها از هوای سالم در سال 1393 رو که فقط 43 روز ذکر کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *