صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / حامد مقدم: مقدمات خط 2 قطار شهری توسط مهندس پژمان مهیا شده بود/ روحیه انتقادپذیری در مدیریت شهری بسیار ضعیف است
طراحی سایت در مشهد

حامد مقدم: مقدمات خط 2 قطار شهری توسط مهندس پژمان مهیا شده بود/ روحیه انتقادپذیری در مدیریت شهری بسیار ضعیف است

مدیریت شهری: علی حامد مقدم برای اهالی رسانه شهر مشهد نام آشنایی دارد. مدیر کل سابق روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد و  مدیر عامل سابق موسسه شهرآرا این روزها مشغول تدریس در دانشگاه ها و ارائه مشاوره به مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی است.

وی که در روز پایانی آذرماه 92 مسئولیت موسسه شهرآرا را به فرد دیگری واگذار کرد، پس از حدودا 20 ماه سکوvت خود را شکست و در گفت و گویی تفصیلی با سایت خبری مشهد تریبون به گفت و گو پرداخت.

بخش اول مصاحبه وی با واکنش های مختلفی مواجه شد و تاثیر بسزایی در افکار عمومی گذاشت. حال بخش دوم مصاحبه وی در ادامه :

حامد مقدم ضمن بیان اینکه مدیران کنونی مدیریت شهری مشهد در موج رسانه ای که ایجاد کرده اند، در مصاحبه های خود مدعی می شوند که به اندازه 10 سال گذشته کار شده است، افزود: مدام در گفته های خود می گویند ما سرانه فضای سبز را از 11 به 13 متر مربع برای هر نفر رساندیم، بعد از آنها می پرسند دیگر چه کرده اید؟ آقایان موضوع خط 2 قطار شهری را مطرح می کنند و با بی انصافی می گویند این پروژه به گل نشسته بود.

مقدمات خط 2 قطار شهری توسط مهندس پژمان مهیا شده بود

مشاور وزیر راه و شهرسازی کشور ادامه داد: در موضوع خط 2 قطار شهری قرارداد بسته شده بود، یکی از اولین کارهای شهردار سابق این بود که وی به چین رفت تا کارهای این قرارداد انجام شود، خب بسیاری از مقدمات کارها در زمان مهندس پژمان مهیا شد یعنی شهردار فعلی که به چین رفتند بسیاری از مقدمات کار توسط آقای پژمان برای ایشان فراهم شده بود در غیر اینصورت اینگونه نیست که ایشان در عرض چند هفته پس از شهردار شدن کار به این بزرگی را به مرحله انعقاد قرارداد برسانند و بعد بیایند مصاحبه کنند.

مقدم اذعان داشت: همین رفتار نشان میدهد که در دوره قبلی بسیاری از کارها انجام شده بوده و طبیعتا وقتی بودجه نیست ممکن است یک پروژه از زمان بندی پیش بینی شده عقب بیفتد، در حال حاضر هم بسیاری از پروژه ها چنین وضعیتی دارند و درست نیست که ما بیاییم و مصاحبه کنیم که اینها به گل نشسته است، به هر حال باید شرایط کشور را از لحاظ ارزی، تحریم و محدودیت ها در نظر گرفت چون این موارد به مدیریت شهری بر نمی گردد و تاثیرات خارجی بر کشور است.

این دکترای برنامه ریزی شهری ضمن بیان اینکه مفهوم انصاف این است که فرد خود را جای نفر قبلی بگذارد و ببیند اگر جای او بود می توانست این کار را بکند یا نه، اظهار داشت: مدیریت شهری سابق اگر کوتاهی کرده گردن ما از مو نازک تر است ولی اگر کوتاهی برای ایجاد تاخیر در این پروژه نکرده آقایان انصاف داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیریت فعلی شهر در انجام بسیاری از پروژه ها در حال حاضر به مشکل خورده و در تحقق بودجه مشکل دارد، اما خط 2 قطار شهری هم چند درصد عقب مانده بود ولی دوستان اگر انصاف دارند بنده به عنوان سخنگوی سابق شهرداری حاضرم در یک میزگرد با آقایان صحبت کنم و مردم قضاوت کنند.

مدیر سابق وابط عمومی شهرداری مشهد افزود: افرادی که گذشتگان را زیر سوال می برند بدانند که فردی هم در آینده آنها را زیر سوال خواهد برد.

وی ضمن بیان آنکه با توجه به مشکلاتی که در آن مقطع داشتیم در بخشی از قسمت های این پروژه عقب بودیم، بیان کرد: در خط 1 انتقال واگن ها دیر انجام شد اما بهترین و استانداردترین واگن ها وارد شد و در خط 2 هم مدیریت شهری دنبال همین بود .

مقدم ادامه داد: مدیریت شهری جدید بر خلاف اصول و رویه های اداری، قرارداد مجری خط 2 را افزایش داد و مبلغی میلیاردی به آن پرداخت کرد، حال من از مسئولین سوال می کنم که این مبلغ از چه محلی پرداخت شد؟ خواهشا به این سوال مهم پاسخ داده شود. 

آقایان بدون آنکه قوه قضائیه نظر بدهد به گذشتگان تهمت وارد کردند

وی افزود: رهبری فرموده اند وقتی مسئولیتی قبول می کنید مدام گذشتگان را نقد نکنید و آنها را شور ندهید و در قضاوت خود نسبت به آنها انصاف داشته باشید، ما هم خیلی سکوت کرده ایم که هیچی در پاسخ این آقایان نگفته ایم.

حامد مقدم ضمن اشاره به این نکته برخی از اعضای شورای کنونی و مدیریت فعلی شهری با بی انصافی و برخلاف فرمایش رهبری شروع به نقد گذشته کردند، اذعان داشت: اگر من روزی بخواهم با این آقایان که در این جریان موج آفرینی رسانه ای کردند بحث داشته باشم، اولین چیزی که از آنها خواهم پرسید این است که چرا به منویات رهبری عمل نکرده اید؟ شما چه قدر در قضاوت در خصوص گذشتگان انصاف داشته اید؟

مدیر سابق موسسه شهرآرا بیان کرد: ما در زمان ریاست محمد پژمان بر شهرداری مشهد هیچ گاه شروع به نقد گذشتگان نکرده ایم، حال که این آقایان چنین نقدهایی انجام میدهند باید بگذارند گذشتگان حرف خودشان را بزنند و از خود دفاع نمایند و در غیر این صورت بی انصافی کردند و به حرف رهبری عمل نکرده اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برخی از آقایان بدون آنکه قوه قضائیه نظر بدهد به خیلی از گذشتگان تهمت وارد کردند، لذا من فکر می کنم اطلاع رسانی کنونی سیاسی است زیرا به افراد مورد اتهام تریبون نمی دهند تا از خود دفاع نمایند.

روحیه انتقادپذیری در مدیریت شهری بسیار ضعیف است

مقدم ضمن اشاره به آنکه یکی از آسیب های بزرگ مدیریت شهری کنونی عدم انتقادپذیری است، خاطر نشان کرد: ما چندی پیش یک انتقاد منصفانه مطرح کردیم، گفتیم که پولی که از محل فروش اوراق مشارکت گرفته شده باید قانونا و شرعا در محل همان پروژه هزینه شود و مدیران نمی توانند زمانی که مردم استقبال خوبی از فروش اوراق مشارکت نداشته اند بروند از پول یک پروژه دیگر بردارند و بگویند ما اوراق خریدیم، لذا ما این را مطرح می کنیم چون دانستن حق مردم است.

مدیر سابق روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد ادامه داد: وقتی ما چنین مسئله ای را طرح کردیم، آقایان می روند پشت تریبون ها و شروع به تهدید می کنند، می گویند آنهایی که در ساختمان های فلان نشسته اند، فلان نکنند! آیا این تقوا است؟ ما انتقاد منصفانه کرده ایم اگر راست می گویند جواب بدهند و اگر دروغ گفتم من را به زندان بیندازند.

مقدم افزود: روحیه تهدید روحیه نامردی و پلشتی است اما ما اهل تهدید نیستیم اما دوستان به جای پاسخ به انتقاد تهدید می کنند و در آن زمان فضا غیراخلاقی و متشنج می شود که درآن فضا دیگر منطق وجود ندارد لذا ما هم وارد آن میدان نمی شویم.

وی اظهار داشت: بنابراین من معتقدم روحیه انتقادپذیری در مدیریت شهری بسیار ضعیف است و به این دلیل بسیاری از خبرنگاران و رسانه ها در مقابل نواقص موجود ساکت هستند.

گفتنی است بخش سوم و پایانی مصاحبه با حامد مقدم به زودی منتشر خواهد شد.

طراحی سایت در مشهد

4 نظرات

  1. خدا رو شکر یکی هم پیدا شد که جرات خرف زدن داشته باشه وانم حرف منطقی و دل مردم

  2. خیلی عالی بود.
    مسلماً وقتی مدیری بومی نباشه، تخصص این مسئولیت رو نداشته باشه و حتی تجربه چنین رو رو دارا نباشه، تصمیمات غیر اصولی پیاپی خواهد گرفت و اگر قرار بر انتقادپذیری باشه بایستی کل مدیریتش زیر سوال بره. در چنین شرایطی مدیر به خودرأیی روی میاره و هیچ نقدی رو قبول نمیکنه.

  3. نظر ایشان را در مورد ضعیف بودن روحیه نقد پذیری در مدیریت شهری قبول ندارم.
    به نظر من اصلا روحیه نقد پذیری در آقای شهردار و تیم اش وجود ندارد و هرکس آنها را نقد کند با خاک یکسان اش میکنند.

  4. سوال من این است که چرا سایر رسانه ها از روزنامه خراسان و قدس گرفته تا ایرنا و ایسنا و مهر وفارس و….این مطالب مهم و دقیق را منتشر نمیکنند؟
    شاید شهرداری آنها را خریده است؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *