صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / نقدی بر هفته نامه مکتوب مردم مشهد؛ شهرآرا محله
طراحی سایت در مشهد

نقدی بر هفته نامه مکتوب مردم مشهد؛ شهرآرا محله

گروه مدیریت شهریدر دنیای جدید رسانه های مکتوب و بخصوص دیجیتال حرف اول را در انتقال مطلب و آگاه سازی شهروندان بر عهده دارند. وجود رسانه های محلی با توجه به رسالت و ضریب نفوذ بالایی که می توانند داشته باشند تاثیرات بسیار مهمی را بر مخاطبان خود می گذارند. ضمن اینکه لایه های تهیه مطلب به نحوی است که با نیازها، واقعیت های موجود و شیوه های سبک زندگی شهروندان نزدیک تر است و این خود باعث اقبال در جلب توجه آن نشریه می کند.

اینها بخشی از ابزاری است که غالبا نشریات و یا حتی رسانه های کشوری از آن بی بهره بوده و این نقطه قوت و مزیتی بسیار بالا محسوب می شود. در رده بندی نشریات محلی چنین آمده که این‌ نشریات‌ ۲ یا ۳ شماره‌ در هفته‌ منتشر می‌شوند و تیراژ اندکی‌ دارند، در عوض‌ از لحاظ‌ تیتر بسیار غنی‌ هستند. در حقیقت‌ این‌ نشریات‌ مکمل‌ روزنامه‌های‌ روزانه‌ هستند و می‌توان‌ به‌ آنها، روزنامه‌های‌ محلات‌ را هم‌ که‌ در شهرهای‌ بزرگ‌ انتشار می‌یابند و معمولاً رایگان‌ از جانب‌ شهرداری‌های‌ محل‌ برای‌ ساکنان‌ محله‌ ارسال‌ می‌شوند اضافه‌ کرد. ضمن اینکه بر انتشار هر نشریه چهار مولفه گروه‌ اجتماعی‌ – سن‌ – سواد و جنسیت‌ مخاطب‌ را باید مد نظر داشت.

با این توضیح اجمالی نگاهی خواهیم انداخت به هفته نامه مردم مشهد یعنی شهرآرا محله

ایده انتشار شهرآرا محله اواخر سال های ۱۳۸۹ باز می گردد که در مرحله اول بصورت ماهانه ویژه مناطق سیزده گانه شهرداری مشهد منتشر و پس از حدود یک سال بصورت هفتگی ویژه شهروندان محلات توزیع و منتشر گردید. در این سال ها همواره موضوع توزیع آن یکی از دغدغه های مهم مسئولان و متولیان امر بوده که مساجد، کتابخانه ها، قرائتخانه ها، مدارس، درمانگاه ها، کلانتری ها و … به عنوان مکان های جهت توزیع محلی این ویژه نامه اختصاص پیدا کرد که در حال حاضر این ایده هم حذف و انتشار شهری هفته نامه منطقه ای در دستور کار مدیران جدید موسسه شهرآرا قرار گرفته است !!! اینکه چطور هفته نامه مردم محلی یک منطقه  شهری می شود نکته ای قابل بحث می باشد. چرا آنکه با توجه به بانک دریافت کنندگان و اقبال بسیار کم مردم مشهد در مطالعه روزنامه شهرآرا به نظر تصمیم اشتباه و هدر دادن منابع مالی خواهد شد.

موضوع بعدی ضعف در ساختار موجود این ویژه نامه و تغییرات مکرر مسئولان و دبیران و همچنین عدم ثبات در ساختار و از همه مهمتر دانش و اطلاعات بسیار کم در حوزه محلی نویسی است. مردم یک محله یا منطقه دوست دارند بدانند چه مقدار از معابر آنها آسفالت شده  یا ساعات تردد اتوبوس ها یا قطار شهری و … به چه میزان است. یا آشنا شوند با اعضاء محلات خود شامل شهدا، ورزشکاران، دانش آموزان و دانشجویان موفق و ساعی تا اینکه بولتن و جایگاهی باشد برای مانور اخبار و اقدامات مدیران منطقه در آن!!! در حال حاضر بنا به دلایلی که گفته شود و از همه مهمتر ضعف ساختار این فضا در شهرآرا محله ایجاد شده بسیار اساسی و ملموس است.

در پایان نگارنده معتقد است با توجه به مشخص نبودن رویکرد شهرآرا محله – مشکلات تامین منابع مالی و از همه مهمتر سیاست پرکردن صفحات ولو با هر حربه ای جلوگیری از انتشار آن باعث عدم هدر رفت منابع و تضیع بیت المال می شود.

در گزارشات بعدی سعی با مصداق نسبت به بررسی این هفته نامه اقدام خواهیم کرد.

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. هفته نامه شهرآرا یکی از بهترین کارهای شهرداری است لطفا با استفاده از بهانه های واهی سعی نکنید جلوی آگاهی بخشی به مردم را بگیرید.
    درود بر شهرآرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *