صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / اندر حکایت تیترهای کنترل نشده شهرآرا/دل مردم را خالی نکنیم
طراحی سایت در مشهد

اندر حکایت تیترهای کنترل نشده شهرآرا/دل مردم را خالی نکنیم

سرویس رسانه: روزنامه نگاری و کار خبری یکی از فعالیت هایی است که به شدت با افکار و روان مردم مرتبط است. یک خبر می تواند جامعه ای را آشفته و خبر دیگری می تواند همان جامعه را آرام نماید.

به راستی که رسانه در راستای تنویر افکار عمومی و برقراری نظم و امنیت می‌تواند نقش بسزایی ایفا ‌کند و از آن طرف هم می تواند ویرانگر اعصاب و آرامش جامعه شود.

اما متاسفانه در جامعه امروز ما موضوع مهم سلامت روان از سوی برخی از رسانه ها مورد غفلت قرار گرفته که این امر خواسته یا ناخواسته موجب تخریب آرامش روانی جامعه می گردد.

نقش مخرب اینگونه رسانه ها زمانی بیشتر می شود که تیترهای آنها به خصوص در صفحه یک به عنوان پیشانی مطلب و اولین نقطه درگیری ذهن مخاطب با آن صفحه روزنامه، به شکلی کنترل نشده، غلط، خشونت آمیز و به عنوان قلابی بی رحم برای جذب و ترغیب مخاطبان جهت خرید روزنامه استفاده شود.

اما بهانه نگارش این مطلب، نیم صفحه اصلی روزنامه شهرآرا مورخ 19 اردیبهشت ماه 94 بود که آن را مشاهده می کنید.

ssssss

همان طور که می بینید، در سمت چپ این نیم صفحه عبارت ” جنگ است” به عنوان تیتر دوم و با فونتی درشت نگاشته شده که برای مخاطب عموم که از کنار کیوسک روزنامه می گذارد ناخودگاه استرس زا است و فشار روانی بر آن ایجاد می کند.

این تیتر که از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضاى ستاد کنگره‌ى بزرگداشت سه هزار شهید استان سمنان گرفته شده است بدون در نظر گرفتن جملات قبل و پس از خود بدین شکل بر روی صفحه روزنامه ای آمده که بارها شاهد بودیم اصول حرفه ای روزنامه نگاری در آن رعایت نشده است.

برای تعمیق بحث، آن بخش از سخنان رهبر انقلاب را در این دیدار می آوریم:

کشور امروز خوشبختانه درگیر جنگ نظامى نیست امّا درگیر جنگ سیاسی است، درگیر جنگ اقتصادى است، درگیر جنگ امنیّتى است و بالاتر از همه درگیر جنگ فرهنگى است؛ یعنی یک جنگ است. یعنى این را اگر کسى نداند، آن‌وقت خواب خواهد ماند؛ اگر کسى نداند خواب خواهد ماند. همین‌قدر که ندانید دشمن در صدد حمله است و این حمله از کجا است و چگونه است، باید مطمئن باشید شکست میخورید؛ باید بدانید که دشمن چه‌کار میکند. امروز صحنه‌ى کشور این است.

همان طور که مشاهده می کنید رهبر انقلاب در ابتدای این بخش از بیانات خود به جنگ اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی اشاره می کنند و سپس در تکمیل حرف خود می گویند: یعنی یک جنگ است.

محتوایی که خواننده از این جملات می گیرد را مقایسه کنید با تیتر ” جنگ است” که به شکل درشت به عنوان تیتر دوم بر روی روزنامه شهری قرار می گیرد که این روزها در آن اعتراض، تجمع، خودکشی و ورشکستگی مالی کاملا نمایان است و آدم های آن با سکوت خود فریاد می زنند که نیازمند آرامش و ثبات هستند.

البته رهبری هم در ادامه این جملات به موضوع آرامش در جامعه هم اشاره کرده اند:

اینکه ما میگوییم «جنگ فرهنگى»، «جنگ اقتصادى»، این هیچ منافات ندارد با اینکه احساس آرامش هم در کشور بشود. ما طرف‌دار احساس امنیّتیم، ما میخواهیم احساس امنیّت بشود؛ یعنى بگیر و ببند و بزن و بکوبى وجود نداشته باشد؛ همه احساس امنیّت بکنند؛ ما این را دوست میداریم؛ این منافات ندارد با آن حرفى که گفتیم که دشمن دارد به شکل ویژه‌ى ممکن با ما مبارزه میکند.

در واقع رهبری با بیان این سخنان بر لزوم وجود آرامش در جامعه تاکید کردند و اعلام داشتند که طرح چنین مسائلی نباید منافاتی با احساس آرامش در کشور داشته باشد اما روزنامه شهرآرا به شکلی تیتر می زند که سخنان رهبری به شکل یک تیتر ناقص، غیر روشن و مبهم در مقابل چشمان مردم قرار می گیرد و  تیتری که انقدر بد حال است که  روتیتر آنهم نمی تواند کمکی به حال وخیم آن بکند.

شاید مدیران این رسانه نمی دانند که یک تیتر درشت این چنینی می تواند ذهن مردم را به شکل نامناسبی تحت تاثیر قرار دهد و به تبع آن  بازارهم تاثیر خواهد پذیرفت.

به راستی مردم ما دنبال چه رسانه هایی هستند؟ رسانه هایی که توی دلشان را خالی کند یا اینکه مسائل مهم کشور را به همراه امیدبخشی و طرح خوبی ها بیان نماید؟

البته که قطعا عاملان نگارش چنین تیتری قصد خیر داشته اند، شاید آنها به دنبال زدن تلنگری بودند که با خواندن آن، اصل موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد اما آنها با انتخاب چنین تیتر ناشیانه ای که حاکی از عدم تجربه بی واسطه آنها نسبت به اصول حرفه ای روزنامه نگری و عدم درک احساس عمومی در جامعه است باعث دریافت نتیجه ای هستند که حاصل نبود هیچگونه تصوری بر روی شیوه تاثیر گزاری خودشان می باشد.

اما در ادامه نگاهی خواهیم داشت به تیترزنی برخی از روزنامه های کشور که ضمن پرداختن به اصل موضوع مطرح شده توسط مقام معظم رهبری، اصول حرفه ای تیترزنی را با رعایت مصالح عمومی جامعه رعایت کرده اند:

1

2

3

4

5

6

در پایان ضمن تکرار این نکته که نقد رسانه شهرداری مشهد از باب دغدغه بابت بیت المال و بودجه آن می باشد، امیدواریم که همواره مدیران چنین رسانه هایی متوجه این موضوع باشند که خریدار داشتن یک روزنامه بستگی به این دارد که چه محتوای مردم پسندی از دل آن بیرون بیاید.

محمد جواد موسوی زاده

طراحی سایت در مشهد

4 نظرات

 1. نکته‌سنجی خوبی بود.
  حدود یک سال است که مشترک شهرآرا هستم و این روزنامه را در کنار روزنامه‌های دیگر شهرمان ورق می‌زنم و می‌خوانم.
  تیتر زدن نامتعارف، الزاما به معنای ژورنالیسم جسورانه و خلاقانه نیست. فاکتورهای زیادی باید لحاظ شود تا یک تیتر را به تیتری خواندنی و تأثیرگذار تبدیل کند.
  به نظر می‌رسد سردبیری و تحریریه روزنامه شهرآرا گاهی اوقات جایگاه خود را به عنوان یک روزنامه شهری و روزنامه‌ای برای مردم مشهد فراموش می‌کنند.

 2. اینکه شما حرف و سحن رهبر انقلاب را تیتر “تو دل خالی کن” می دانید، از آن جنس حرفهایی است که به سایت شما می خورد.

 3. این جمله عالی بود
  به راستی مردم ما دنبال چه رسانه هایی هستند؟ رسانه هایی که توی دلشان را خالی کند یا اینکه مسائل مهم کشور را به همراه امیدبخشی و طرح خوبی ها بیان نماید؟

 4. ما به اندازه کافی روزنامه های سیاسی تو ایران داریم
  شهرارا قرار بود روزنامه ای مخصوص شهر مشهد باشد و به مشکلات اقتصادی فرهنگی و عمرانی شهر مشهد بپردازد
  اما متاسافانه تغییر رویه داده و تنها چیزی که در شهرارا مشاهده نمیشود مشهد و مشکلات و اخبار شهر مشهد است
  اگر هم خبری باشد درحد پاراگراف و خلاصه میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *