صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / یک گرافیتیست مشهدی:وندالیست نیستم/شهرداری فقط پاک می کند
طراحی سایت در مشهد

یک گرافیتیست مشهدی:وندالیست نیستم/شهرداری فقط پاک می کند

گروه مدیریت شهری / هنرهای تجسمی: در شهری که چند سالی است شهرداری به واسطه خانه هنرمندان به سمت هنرهای شهری رفته و از نقاشی دیواری استفاده می کند، در شهری که هر از گاهی شورای نقاشی دیواری تشکیل می شود و طرح هایی تصویب و به نقاشانی سفارش کار میدهند و در شهری که دیوارنگاری مردمی به رسمیت شناخته نمی شود، هستند گرافیتیست هایی که اسپری به دست در گوشه‌های تاریک و فضاهای تنگ و نادیدنی شهر ابراز وجود می کنند و بهروز یکی از آنها است.

بهروز 19 ساله که مدام تاکید می کند فامیلی آن در مصاحبه ذکر نشود و حتی حدس می زنیم فامیلش را اشتباهی به ما گفته است، خوب می داند که گرافیتیست بودن شاید مجرم بودن باشد و ممکن است به قول خودش وارد مخمصه شود.

به هرحال با این شرط که تنها نام کوچکش برده شود و عکسی از وی گرفته نشود، قبول می کند با ما مصاحبه کند. مصاحبه ای در پارک سلمان احمد آباد

مشهد تریبون: خیلی ممنون از وقتی که به ما دادی . لطفا برای شروع کمی از گرافیتی بگو.   

گرافیتی یعنی داشتن رویکرد انتقادی، این به آن معنا نیست که حتما انتقاد ما باید سیاسی باشد.نه، انتقاد می تواند اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی باشد. متاسفانه در کشور ما گرافیتیست ها به عنوان افرادی شناخته می شوند که حتما علیه نظام حاکم فعالیت می کنند. بگذارید اینگونه بگویم. مگر رسانه ها از دولت و وضع کشور انتقاد نمی کنند؟ آیا رسانه های منتقد علیه نظام فعالیت می کنند؟ خیر اصلا اینگونه نیست. خیلی وقت ها انتقاد باعث پیشرفت می شود. ما رسانه نداریم. ما تریبون نداریم . ما همین یک اسپری و چند تا ماژیک داریم و دیوارهایی که در سطح شهر به ما چشمک می زنند. من به عنوان یک گرافیتیست، آنارشیست و وندالیست نیستم. من یک منتقدم.

10419941_629777530445614_1051572598483270777_n

     نام اثر : گربه اسپریی – مکان : خیابان نسترن مشهد – عکس از محمد جواد رئیس السادات – طراح : ناشناس

مشهد تریبون: وارد مباحثی شدی که ما میخواهیم در سوال های بعد به آنها بپرداردازیم. اما لطفا قبل از ورود به این مباحث یک تعریف از گرافیتی از شما داشته باشیم.

گرافیتی یکی از هنرهای مردمی است. هنری شهری است. گرافیتی یک هنری خیابانی یا حتی به قول ما یک هنر پارکی است. دیوارنگاری با جملات و اشکال بر روی دیوارها را گرافیتی می گویند.

مشهد تریبون: آیا گرافیتیست مجرم است و گرافیتی جرم محسوب می شود؟

من حقوقدان یا پلیس نیستم که پاسخ سوال شما را بدونم. این سوال را از این افراد بپرسید.

مشهد تریبون: ببین. عده ای هستند که معتقدند گرافیتی جرم است چون به دیوارها و اماکن عمومی ضربه می زند و ناهنجاری بصری ایجاد می کند. با توجه به این  توضیحات گرافیتی باید جرم باشد؟

اولا بگویم که در برخی از کشورها گرافیتی رسمی و مجاز است. مثلا در آلمان گرافیتیست ها آزادی زیادی دارند. در استرالیا در برخی مناطق شهرداری ها دیوارهایی را در اختیار آنها قرار داده اند. پس نمی توان به طور کلی گفت که این کار جرم است. شما به یک طرف ماجرا نگاه می کنید. حتما آثار گرافیتی زیادی را در مشهد و تهران دیده اید که مردم با دیدن آنها لذت برده اند. خیلی وقت ها آثار ما تاثیرات مثبت دارد . ناهنجاری بصری که شما گفتید نیست و حتی زیبایی بصری ایجاد می کند. البته برخی از گرافیتیست ها هم کارهای خوبی ندارند و من با آنها مخالفم. شخصا با هرگونه وندالیسم و کثیف کردن محیط شهر مخالفم اما به هرحال این امر هم اجتناب ناپذیر است.

مشهد تریبون: آیا گرافیتیست بودن شغل محسوب می شود؟

قطعا اینگونه نیست . این کار هیچ نوع درآمدی ندارد پس شغل محسوب نمی شود. اکثر بچه ها به کارهایی مشغول اند. بعضی ها دانشجواند و برخی هم کار مشخصی ندارند اما گرافیتیست بودن قطعا شغل محسوب نمی شود.

 مشهد تریبون: مشهد چند نفر گرافیتیست دارد؟  

آمار دقیق ندارم ضمن اینکه گرافیتیست شدن در لحظه برای خیلی ها ممکن است و روز به روز به تعداد ما اضافه می شود. ولی من حداقل 10 نفر را می شناسم که آثاری بر روی دیوارهای شهر دارند.

10685804_760030857403423_3907985948499895066_n

گرافیتی اعتراض به اسیدپاشی- مشهد بلوار کلاهدوز- طراح : ناشناس

مشهد تریبون : شهرداری مشهد چه رفتاری با آثار شما دارد؟

شهرداری فقط پاک می کند. سفید می کند. صورت مسئله را هم پاک می کند. کار دیگری نمیتواند انجام دهد. ما هنرمندیم و معتقدیم که رفتار با هنرمندان باید بهتر از این باشد. پاک کردن آثار ما از روی دیوارها باعث آغاز یک رویارویی با شهرداری می شود. بارها شده که شهرداری بالای 10 بار یک دیوار را پاک کرده اما گرافیتیست ما دو مرتبه اثرش را روی همان دیوار کشیده است. انقدر این رویارویی ادامه داشته تا اینکه مامور شهرداری خسته شده و اثر هم اکنون بر روی دیوار است.

مشهد تریبون : خب شهرداری قطعا معتقد است که شما اجازه دیوارنگاری ندارید. چون کار شما بدون مجوز است و طرح شما هیچ کجا تایید و بررسی نشده است.

ما قرار هم نیست و نخواهد بود که مجوز داشته باشیم. ببینید من یک سوال از شهرداری دارم . این همه تبلیغات تجاری و غیر تجاری و فضاسازی های مناسبتی در شهر توسط شهرداری اجرا می شود. آیا مردم ما دوست دارند این تبلیغات را ببینند؟ چه کسی گفته مردم ما دوست دارند فلان نقاشی دیواری که شهرداری سفارش داده است را ببینند. متاسفانه از در و دیوارهای شهر برای کسب درآمد استفاده ابزاری می شود و خواسته یا ناخواسته تبلیغات فلان شرکت یا طرح فلان هنرمند که خیلی وقت ها با رابطه سفارش کار میگیرد در ذهن مردم نفوذ می کند. حالا مگر چند تا دیوار این شهر اثر گرافیتی دارد؟چرا شهرداری حرف مردم را نمیزند؟ چرا شهرداری چند تا انتقاد درست و حسابی نمی کند؟همین نوروز امسال ما شاهد بودیم که برخی از نقاشی دیواری ها در برخی دیوارهای شهر نقش بست که اصلا بهتر است هیچی در خصوص آنها نگویم. اصلا چه کسی می گوید به فلانی سفارش کار بدهند؟ اینها رابطه نیست؟ من میدونم که خیلی از این نقاشی دیواری ها خارج از فراخوان و داوری ها است و متاسفانه سفارشی است .به هرحال پاک شدن آثار ما هم توسط شهرداری یکی از شیرینی های کار ما است!

مشهد تریبون: گفته می شود که گرافیتی یک هنر غربی است و هیچ نوع ریشه داخلی ندارد.

بله، گرافیتیست های ما اغلب از سبك‌هاي رايج در غرب پيروي مي‌كنند. استنسيل، پي اس و تروآپ سه سبک قالب گرافیتی است. این را هم بگویم که گرافیتی از فرهنگ هیپ هاپ می آید. موسیقی هیپ هاپ، گرافیتی، و برک دانس سه مولفه این فرهنگ هستند که حداقل دو مولفه موسیقی و برک دانس آن در کشور ما نفوذ داشته است. البته برخی از گرافیتی های کشور ما حال و هوای غربی ندارد و از طرح ها و نقوش اسلیمی و سنتی استفاده می شود.

مشهد تریبون: حرف پایانی با مسئولین شهرداری و مردم

یکی اینکه همه بدانند گرافیتی تنها نقاشی از سر بیهودگی یا بیکاری نیست. ما دغدغه داریم! دوم اینکه باید نگاه مسئولین ما به گرافیتی عوض شود. در برخی از خیابان های دنیا گرافیتیست ها آنقدر خیابان ها را دیدنی کرده اند که جنبه توریستی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. مثلا کارهای بنکسی هنرمند گرافیتی مشهور دنیا واقعا خریدار دارد. شهرداری باید گرافیتی را به عنوان یک هنر شهری و هنر خیابانی به رسمیت بشناسد و در قانون مشخصا اعلام شود که یک گرافیتیست مجرم نیست تا من برای انتشار اسمم انقدر حساسیت نداشته باشم. نکته آخر هم اینکه شهرداری آثار ما را پاک می کند. آنها معتقدند به وظیفه خود عمل می کنند ما هم معتقدیم به وظیفه خود عمل می کنیم. اما وظیفه ما خیلی سنگین تر است.

___________________________________

پیشنهاد سردبیر:

گزارش تصویری/گرافیتی های پارک های احمد آباد مشهد

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *