صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / برادران:آمده‌ایم تا رویای شهر هوشمند را عملی کنیم
طراحی سایت در مشهد

برادران:آمده‌ایم تا رویای شهر هوشمند را عملی کنیم

گروه مدیریت شهری: محمد مهدی برادران در نشست “شهر هوشمند اقتصاد هوشمند” که در دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، گفت: برخلاف آنچه که گفته شد، آمده‌ایم تا رویای شهر هوشمند را عملی کنیم که شهر هوشمند دور از جامعه نیست و مفهوم شهر هوشمند یک مفهوم بین رشته‌ای محسوب می‌شود.
وی عنوان کرد: انحصار مباحث هوشمندسازی در حوزه «آی تی» خطری بزرگ و اشتباه است و هوشمندسازی نیازمند مباحث بین‌رشته‌ای و ابعاد مختلف می‌باشد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: کلان‌شهر مشهد دارای یک اقتصاد خدماتی و گردشگری است که در سال گذشته بیش از سه هزار میلیارد تومان در مشهد صرف هزینه‌های شهری و خدمات رسانی به شهروندان شد که این مبلغ را با ایجاد شهر هوشمند می‌توان کاهش داد.
وی با بیان اینکه گزارش برنامه‌های شهری شهر سئول در سال 2013 ارائه شد، افزود: این گزارش تاکید می‌کند شهر هوشمند، شهری است که استراتژی و آینده‌نگری را در حوزه اقتصاد، مردم، حکومت، تحرک حمل و نقل، محیط‌زیست داراست و براساس ترکیب هوشمند عمل می‌کند.
رئیس هیئت مدیره سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد بیان کرد: در مشهد توفیقاتی وجود داشته که نیازمند همیاری دانشگاه‌ها هستیم، اقتصاد مقاومتی مرتبط با مفهوم هوشمندسازی بوده و مفاهیم شهر هوشمند مبتنی بر فناوری، نیروی انسانی و عوامل حقوقی است.
برادران با بیان اینکه 200 کیلومتر فیبر نوری در مشهد وجود دارد، افزود: مشهد بزرگترین مرکز داده در فناوری اطلاعات را در اختیار دارد و همچنین اولین شهری است که دارای فیبر خانگی می‌شود.
وی اضافه کرد: ضرورت حرکت به سمت شهر هوشمند، افزایش جمعیت، توجه به روند شهرنشینی و نکات زیست‌ محیطی است و یکی از محورهای اساسی مردم در شهر هوشمند حمل و نقل می‌باشد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد یادآور شد: حمل و نقل هوشمند این نیست که فقط سرعت حمل و نقل افزایش پیدا کند، بلکه امکاناتی به وجود بیاید تا بسیاری از حمل و نقل‌ها صورت نگیرد.
برادران با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که با پارک علم و فناوری خراسان بسته شد، افزود: ایده‌هایی در پارک به مرحله بستن قرارداد رسیده و مصوب شده تا نیم درصد اعتبارات را به بهینه‌سازی امور و نیم درصد دیگر را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: حدود سه میلیون و 300 هزار کارت هوشمند در مشهد صادر شده که در مترو و اتوبوسرانی استفاده می‌شود در آینده نیز در مکان‌ها و فروشگاه‌های دیگر به کار می‌رود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد در خصوص مدیریت لحظه‌ای بودجه، افزود: اکنون می‌توان به صورت آنلاین گزارش بودجه را ارائه داد و مردم حق دارند که از اصل و مبلغ قراردادها گزارش لحظه‌ای مشاهده کنند.
برادران در پایان خاطرنشان کرد: پارادایم هوشمند‌سازی در حوزه مدیریت شهری قرار گرفته و با تغییر مدیریت‌ها عوض نمی‌شود و برنامه چهار ساله آن تدوین و تصویب شده و براساس آن عمل می‌شود.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *