صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / بستر سازی مناسب برای انتقاد از فضای شهری توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد
طراحی سایت در مشهد

بستر سازی مناسب برای انتقاد از فضای شهری توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد

گروه مدیریت شهری: چند روز پیش فراخوان عکس انتقادی از محیط، سیما و منظر شهری توسط خانه هنرمندان مشهد تحت نظر معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منتشر گردید.

در این فراخوان آمده است: از دریچه دوربین ،زشتی ها و زیبایی های محیط زندگی مان را ثبت می کنیم. جزییات تعیین کننده اند ومعمولا  جزییات هستند که میتوانند مشکل آفرین و یا بهبود دهنده کارآیی و زیبایی باشند.از همه شما شهروندان عزیز دعوت میکنیم ما را در دغدغه های خود پیرامون محیط محله و شهرتان در قالب عکس سهیم کنید. این انتقاد و یا پیشنهاد  را پذیرا هستیم تا با کمک هم شهری در شان  مجاوران خوب امام هشتم بسازیم.

نمایان کردن آلودگی های بصری، نمایان کردن نازیبایی های مبلمان شهری و  نمایان کردن نازیبایی های فضای سبز 3 محوری است که در این فراخوان دست عکاسان را برای انتقاد از دریچه دوربین نسبت به فضای شهری باز نگه داشته و آنها می توانند با شرکت در این فراخوان از شانس برنده شدن جوایز هم بهره مند شوند.

در واقع آسایش اجتماعی، امنیت اجتماعی و خوانایی فضای شهری از مواردی است که توسط شهرداری های کشور به آن توجه ویژه ای نشده است و این اقدام شهرداری مشهد در خصوص بسترسازی برای انتقاد اتفاقی مبارک است زیرا در نهایت انتقاد به مبلمان شهری، فضای سبز و آلودگی های بصری به نوعی انتقاد غیر مستقیم به شهرداری است.
همچنین خودانتقادی سبب روشن تر شدن وضعیت موجود، دقیق تر شدن کارها و پیشرفت می گردد. این تفکر با تحلیل وضعیت گذشته و تطبیق آن ها با وضعیت مطلوب و تجربیات موفق بشری آغاز و به تغییر رفتارهای درست بعدی می انجامد ضمن اینکه خود انتقادی  در شهر نباید موجب یاس و نا امیدی در بین شهروندان شود و بهتر است در آموزه های خود انتقادی میل به پیشرفت و درس گرفتن از رفتارهای نادرست را برای ایجاد رفتار درست گنجاند که در این زمینه این فراخوان یک محور جهت نمایان کردن زیبایی محیط شهری مشهد در جزییات مبلمان شهری، سیما و منظر شهری و جای جای محله و شهر مقدس مشهد درون خود گنجانده تا تنها نازیبایی ها مد نظر قرار نگیرد.

به هر حال این اقدام معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد می تواند یک الگو برای سایر شهرداری های کشور باشد تا آنها نیز با بستر سازی برای فضای انتقاد از فضای شهر و حتی خود انتقادی بتوانند به زیبایی شهر خود سرعت بیشتری ببخشند.

در پایان امید می رود تا از عکس های تولید شده در این فراخوان استفاده لازم توسط بخش های مختلف شهرداری بشود و مسئولین مرتبط پس از اینکه به ایرادات کار خود پی بردند در جهت رفع آنها بکوشند.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *