صفحه اصلی / علمی / همایش ملی هیپنوتیزم و علوم وابسته در مشهد برگزار شد
طراحی سایت در مشهد

همایش ملی هیپنوتیزم و علوم وابسته در مشهد برگزار شد

سرویس علمی: همایش ملی هیپنوتیزم و علوم وابسته،  ظهر امروز 29 بهمن‌ماه با حضور اساتید روانشناسی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران بابیان اینکه ایران دارای جایگاه اول هیپنوتیزم در آسیا است، گفت: هیپنوتیزم هم‌اکنون جایگاه علمی خود را پیداکرده تا جایی که علم هیپنوتیزم ایران، در جایگاه اول آسیا قرار دارد.

مهدی فتحی ادامه داد: برخلاف آنچه تصور می‌شد هیپنوتیزم، خرافه و جادو است، هم‌اکنون مبانی علمی آن کاملاً مشخص است و ترس‌های درونی و اجتماعی در خصوص این علم کاملاً از بین رفته است.

وی به نقش درمانی هیپنوتیزم اشاره کرد و افزود: در بسیاری از موارد، از این علم به‌عنوان درمان و همچنین یک فن برای ارتباط درمانی با بیماران استفاده می‌شود.

2

فتحی، هیپنوتیزم را یک حالت مغزی دانست که مؤلفه‌ها، کاربردها و محدودیت‌های آن تعریف‌شده است و تأکید کرد: اگر متولیان علمی در خصوص علم هیپنوتیزم بی‌تفاوت باشند و آن را به‌درستی معرفی نکنند، می‌تواند به‌عنوان یک آسیب تلقی شود.

دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران تصریح کرد: انجمن هیپنوتیزم ایران در سال 1368 با مجوز وزارت کشور آغاز به کار کرد و در سال 1380 به‌عنوان یک انجمن علمی مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی همچنین به وجود بیش از 70 پایان‌نامه در خصوص هیپنوتیزم در کشور اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون در حدود پنج هزار درمان گر در کشور وجود دارد که آموزش‌های لازم را در خصوص استفاده از هیپنوتیزم دیده‌اند و از آن به‌عنوان یک ابزار درمانی استفاده می‌کنند .

در ادامه این همایش نیز، رئیس انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران، بابیان تعاریف علمی از هیپنوتیزم، گفت: هیپنوتیزم درواقع، یک مقوله طبیعی مغز انسان است که در زندگی روزمره نیز اتفاق می‌افتد و حالتی تغییریافته از هوشیاری است.

3

علی شریفی، تمرکز را سنگ بنای هیپنوتیزم دانست و افزود: در این اجرای این علم، مغز انسان دارای خصوصیاتی ازجمله تمرکز و افزایشِ پذیرش است که می‌تواند در درمان هر بیماری که «روان» در آن نقش دارد، مؤثر باشد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه خرافاتی که در خصوص هیپنوتیزم وجود دارد، بی‌اساس است، گفت: اگر کسی نخواهد هیپنوتیزم شود، درمانگر نمی‌تواند بدون رضایت بیمار این کار را انجام دهد، درواقع  شایعاتی که در این خصوص وجود دارد، بی‌اساس است.

عنایت‌الله شهیدی، رئیس کمیته بین‌الملل انجمن هیپنوتیزم ایران نیز در این همایش، به بیان کاربردهای هیپنوتیزم در علم روانشناسی پرداخت.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *