صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / گزارش کامل مشهد تریبون از مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد
طراحی سایت در مشهد

گزارش کامل مشهد تریبون از مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد

دوازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد: شب گذشته اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد با حضور علاقه مندان به سینما و چندی از هنرمندان مطرح کشور آغاز شد.

تمامی وقایع مراسم اختتامیه به ترتیب زمانی در زیر آمده است.

1-      ساعت 18:20 مراسم با قرائت قرآن آغاز گردید.

2-      ساعت 18:30 کلیپی مذهبی در وصف پیامبر نور و مهربانی حضرت محمد(ص) پخش گردید.

3-      ساعت 18:35 یک کلیپ مذهبی دیگر در وصف حضرت رضا (ع) پخش گردید.

4-      تمامی صندلی های سالن سینما اصغر زاده پر شده است و تعداد زیادی از علاقه مندان به سینما ایستاده در انتهای سالن مراسم را تماشا می کنند.

5-      ساعت 18:40 محمد رضا شهیدی فر مجری برنامه شروع به صحبت کرد.

6-      تا این لحظه (ساعت 18:45)علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، طباطبایی نژاد رئیس مرکز گسترش سینمای مستند ایران، سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، عبدالحسین برزیده کارگردان فیلم مزار شریف، ساعد سهیلی بازیگر مشهدی فیلم رخ دیوانه و ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم رخ دیوانه در سالن حضور دارند.

7-      ساعت 18:49 سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی پشت تریبون رفت و از حضار در سالن خواست تا مجری توانمند برنامه را تشویق کنند.

8-      سرابی در بخشی از سخنان خود گفت: هر ساله به مشهد نگاهی دیگر بیندازید و سهم مردم ما را جداگانه ببینید. در سال های قبل ثابت شده هیچ تهیه کننده ای در اکران فیلم هاش در جشنواره مشهد خسارتی به آن وارد نشده است. انتظار داریم در سالهای بعد میزبان بیشتری از سرور عید سینما بوده و میزبان رخدادی عظیم تر و بزرگ تر باشیم.

9-      در ساعت 19 کلیپی از روند برگزاری جشنواره و تلاش های ستاد اجرایی پخش گردید.

10-   مهتاب کرامتی، فرهاد اصلانی و منصور لشگری قوچانی بر خلاف اعلام قبلی در مراسم حضور ندارند.

11-   از سعید احدیان مدیر عامل خانه مطبوعات استان و استاندار خراسان رضوی بابت همیاری جهت برگزاری این جشنواره توسط رئیس سازمان سینمایی کشور تقدیر شد.

استاندار خراسان رضوی در ساعت 19:15 سخنان خود را آغاز کرد. وی گفت: بر خلاف گفته مجری برنامه، دلی پر از درد نداریم بلکه دلی پر از امید داریم. سینما با حرکت تصاویر به موضوع جان می بخشد و می تواند نیاز معنوی جامعه را به خصوص برای نسل جوان تامین کند. هنر در تمدن اسلامی رشد و ترقی بالایی داشته است. سینمای ما از سینما تجارت گرای بسیاری از نقاط جهان متفاوت است. هنر سینما از غرب آمده ولی تمدن ما ظرفیت بهره گیری از آن برای اهداف ما را دارد که مشهود است. گواه آن آثار فاخر ایرانی و ماندگار و برگزاری همین جشنواره فیلم فجر است. امروز به لطف برکت انقلاب سینمای ما در مسیر کلی خود یک سینمای پاک و آلایش یافته داریم و کارنامه سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی روند صعودی داشته و این همان سینمایی است که در دست رژیم ستمشاهی بود و از آن در جهت لاابالی گری و هرزگی استفاده می کرد. استان خراسان به دلیل پرورش نخبگان عرصه سینما و تولید آثار فاخر قطب سینمای کشور است. با توجه به اینکه مشهد در سال 2017 پایتخت معنوی کشور است و از این فرصت می توان برای تعامل با سایر کشورهای اسلامی استفاده کرد.

12-   ساعت 19:34 تقدیر ازعوامل فیلم مزار شریف آغاز شد که حسین یاری پس از آنکه مورد تقدیر قرار گرفت، بیان کرد: خیلی خوشحالم از اینکه اینجا هستم. در مراسم اختتامیه جشنواره در تهران یکی از دوستان پس از دریافت جایزه اسم امام رضا(ع) شاه خراسان را  آورد و در آن لحظه دل من لرزید و دو روز بعد به مشهد دعوت شدم.

13-   همچنین از کارگردان فیلم مزار شریف عبدالحسین برزیده تقدیر شد. وی پس از دریافت جایزه خود گفت: ماجرای مزار شریف پس از 17 سال مسکوت مانده بود و از زمانی که ما شروع به ساختن این فیلم کردیم عده ای شروع به  اشکال تراشی کردند که در خصوص این ماجرا حرفی زده نشود اما خوشحالم که در نهایت این کار تولید شد.طی تحقیقات به عمل آمده در جریان فیلم دو رمز گشایی داشتیم. یکی آنکه بخشی از نیروهای افراطی در دولت پاکستان در جریان این ترور نقش داشتند که سخنگوی وزارت خارجه هم به بنده گفت این موضوع قابل پیگیری است. نکته دوم اینکه درخواستی از آقای رئیس جمهور دارم، آقای روحانی در زمان اتفاق این واقعه دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند و برای آنکه دیگر چنین اتفاقاتی نیفتد از مردم و خانواده شهدا عذرخواهی نمایند البته با تدبیر آقای روحانی جلوی جنگ ایران با افغانستان در آن مقطع گرفته شد.

14-   همچنین از سرهنگ شاهسوند که بر مبنای زندگی وی فیلم مزار شریف ساخته شده شده بود تقدیر شد. وی در این مراسم گفت: زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست. دوستانی که مزار شریف را ساختند بسیار زحمت کشیدند و با توجه به مشکلات فراوان در نهایت موفق شدند این ماجرا را به تصویر بکشند و در نهایت این شد که یاد شهدای مزار شریف زنده نگه داشته شد. نتیجه فیلم این شده که یاد شهدای مزار شریف دوباره  در اذهان زنده شده است.اینجانب تنها بازمانده حادثه هستم که با توکل به خدا توانستم جان سالم به در ببرم که پس از 19 روز تلاش توانستم خودم را به ایران برسانم و در مسیر برگشت هیج کس نمی دانست من زنده اتم و در حال برگشست هستم.

15-   سپس در ساعت 20:15 حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور به پشت تریبون رفت و گفت: آقای ابوالحسن داوودی شما مدت ها صبر کردید تا به نتیجه رسیدید. خیلی ها می خواستند شما فیلم نسازید و در جشنواره دیده نشوید ولی من خوشحالم که شما فیلم ساختید و در جشنواره سی و سوم دیده شدید و تشکر می کنم از آقای برزیده بابت ساخت فیلم مزار شریف و اینکه توانستند یاد شهدای مزار شریف را زنده نگه دارند. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مردم مشهد را یکی از سینما دوست ترین مردم ایران میدانیم به زودی از سینماروترین افراد کشور تقدیر خواهیم کرد که در بین آنها افرادی مشهدی هم هستند. از اینکه مردم مشهد تا این حد سینما و فرهنگ را دوست دارند خوشحالم. برگزاری جشنواره فیلم فجر به صورت باشکوه حق مردم مشهد است. از اینکه مردم مشهد مطالبه می کنند بسیار خوشحالیم اما از شما میخواهیم از همه مطالبه کنید. از شهرداری و استانداری هم بخواهید. استان خراسان رضوی با این همه ثروت نباید مشکلی برای برگزاری جشنواره داشته باشد. در تمامی برنامه هنری در استان های مختلف شهرداری ها نقش مهمی دارند که امیدواریم شهرداری مشهد در آینده در این زمینه نقش مهمی ایفا کند. در آینده نزدیک یک جشنواره ملی و بین المللی سینمایی در خور علاقه مندی مردم مشهد در این شهر برگزار می شود. بسیاری از ما انتقاد می کنند اما ما و سینمای ایران مزد خود را گرفتیم چون فیلم های خوبی ساخته شد و در جشنواره اکران گردید. بولتن نویسان کسانی هستند که چند سال تلاش کردند که سینما نباشد والی الان سینما هست و با قدرت به کار خود ادامه میدهد و در دنیا سرش بالا است.

16-   از حسین مسجی مدیرعامل موسسه سینمایی شهر و حمید طباطبایی قائم مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی تقدیر شد.

17-   در ادامه مراسم از ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم رخ دیوانه دارنده سیمرغ بلورین جشنواره سی و سوم تقدیر شد.

18-   داوودی پس از آنکه مورد تقدیر قرار گرفت، گفت: من نیشابوری هستم و به همشهری بودن با عطار و خیام افتخار می کنم.از بچگی همیشه یک مسئولیت سنگینی را احساس می کردم تا بتوانم دین خود را به شهرم ادا نمایم و هیچ وقت فکر نمی کردنم با فیلمی که راجع به فیسبوک است کار را  با یک رباعی خیام به پایان برسانم که اگر رباعی خیام مدرن تر از فیسبوک نباشد قدیمی تر نیست و جوانان را به خواندن اشعار خیام دعوت می نمایم.

19-   همچنین از بیتا منصوری همسر ابوالحسن داوودی به عنوان تهیه کننده فیلم رخ دیوانه قدردانی به عمل آمد. بیتا منصوری در این مراسم گفت: بعد از دو دهه رای تماشاگران با رای هیات داوران یکی شد و این هم برای فیلم رخ دیوانه اتفاق افتاد.

20-   سپس از ساعد سهیلی بازیگر مشهدی فیلم رخ دیوانه قدردانی به عمل آمد. ساعدت سهیلی در این مراسم گفت: از قهرمان زندگی ام یعنی پدرم تشکر می کنم. از ابوالحسن داوودی هم بابت اطمینانی که به من کرد تشکر می نمایم. افتخار میکنم وقتی در سر صحنه فیلم های مختلف حاضر می شوم همه می گویند شما مشهدی ها سینما را گرفته اید. امیدواریم برای جشنواره سال بعد خیلی از مشهدی ها مجبور نشوند به تهران بیایند تا فیلم ها را تماشا کنند و تعداد فیلم های بیشتری در مشهد اکران شود.

21-   در این مراسم همچنین از صادق داوری فر کارگردان مستند “فی ما فیه”، صاحب امتیاز موسسه فراهنگ و مدیر لابراتور ایلیا قدردانی شد.

22-   پایان مراسم همراه با اجرای پلی بک موسیقی توسط یک خواننده ناشناس بود و پس  از آن فیلم ” من دیگو مارادونا هستم” اکرسان گردید که با استقبال تماشاچیان مواجه شد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *