صفحه اصلی / علمی / 7 انتقاد مهم به نحوه برگزاری نمایشگاه پژوهش در مشهد
طراحی سایت در مشهد

7 انتقاد مهم به نحوه برگزاری نمایشگاه پژوهش در مشهد

سرویس علمی: از دیروز 23 دی ماه 93 نمایشگاه پژوهش و دست آوردهای فناوری در نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز به کار کرد.

قطعا نفس برگزاری نمایشگاه پژوهش امری پسندیده است اما بررسی این نمایشگاه از لحاظ کیفی می تواند جهت بهبود وضعیت صنعت نمایشگاه داری شهر مفید باشد.

عدم دسته بندی موضوعی مناسب در نمایشگاه

پژوهش با تعریف جهانی از چند دسته پژوهش های بنیادی، پژوهش های کاربردی، پژوهش های توصیفی و پژوهش های تحلیلی تشکیل می شود که این بخش ها در کنار دست آوردهای فناوری می توانست در نمایشگاه به شکلی مناسب دسته بندی شود تا مخاطبین متوجه باشند هر بخش از نمایشگاه یه یکی از این موضوعات می پردازد نه اینکه غرفه ها بر اساس متراژ درخواستی سازمان ها و نهاد ها اختصاص یابد.

سهم اندک بخش خصوصی در نمایشگاه

امروز در کشورهای پیشرفته 80 درصد هزینه های فناوری توسط بخش خصوصی تامین می شود و دولت ها تنها وظیفه حمایت از پژوهشگر را بر عهده دارند.

این روند جهانی گاها در کشور ایران نیز مد نظر قرار گرفته است به طور مثال امسال در نمایشگاه پژوهش استان البرز 50 درصد از شرکت کنندگان از بخش خصوصی بودند اما در نمایشگاه مشهد بیشتر غرفه ها متعلق به بخش دولتی بود.

5

اداره کل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، حوزه علمیه، صدا و سیما، فنی و حرفه ای و شهرداری بیشترین سهم از این نمایشگاه را به خود اختصاص داده بودند و حضور بخش خصوصی در نمایشگاه بسیار کمرنگ بود اگر چه باید اذعان داشت که حضور کمرنگ بخش خصوصی بسیار مفید تر از حضور پررنگ بخش دولتی بود. حداقل اینکه این غرفه ها چیزی برای ارائه داشتند.

زمان نامناسب برگزاری نمایشگاه و عدم تبلغات

هفته پژوهش در آذر ماه قرار داشت و اکثر نمایشگاه های کشور با این موضوع در آذر ماه برگزار شدند اما در مشهد نمایشگاه از 23 دی ماه آغاز گردید که این تاخیر خود جای سوال دارد. ضمن آنکه برگزاری این نمایشگاه در ایام امتحانات یعنی زمانی که دانشجویان و اساتید در اوج امتحانات و درگیری های فکری هستند می تواند یکی از نقاط ضعف این نمایشگاه باشد.

ضعف دیگر مربوط به حوزه تبلیغات این نمایشگاه است. نبود اطلاع رسانی کافی در فضاهای تبلیغاتی سطح شهر و عدم استفاده مناسب از رسانه ها جهت اطلاع رسانی و حتی نبود یک پیش خبر در بسیاری از رسانه های مطرح نیز قابل توجه می باشد.

هر متر غرفه 30 هزار تومان

با توجه به آنکه در سال های پیش نمایشگاه پژوهش برای شرکت دستگاه ها و بخش های مختلف پژوهشی رایگان بود اما امسال حدود 30 هزارتومان هر متر از نمایشگاه فروخته شد که البته برخی معتقدند که این هزینه برای سازه های نصب شده در نمایشگاه بوده است. به هر حال حضور در این نمایشگاه رایگان نبوده است.

3

نمایشگاهی بدون ظاهر مناسب و استانداردهای شکلی

زیباسازی و غرفه آرایی یکی از اصول برگزاری نمایشگاه در صنعت نمایشگاه داری است که معمولا نمایشگاه های داخل کشور کمتر از نمایشگاه های خارجی به این امر توجه می کنند اما نمایشگاه مذکور حتی نسبت به نمایشگاه های داخلی هم در این زمینه ضعف های زیادی داشت.

نبود کف پوش موکت و نمای نامناسب کف سالن یکی از ضعف های مهم بود و البته اینکه عدم توجه لازم به ظاهر غرفه ها و نبود یک غرفه آرایی همانگ و مناسب نیز در نمایشگاه پژوهش شهر مشهد قابل ذکر است.

4

عدم وجود بخش  تجاری سازی ایده ها و پژوهش ها

در نمایشگاه ها پژوهش عدم وجود بخش تجاری سازی ایده ها و پژوهش های کاربردی در بازار کار، هدف گذاری نشده است. همچنین نبود دالان های گف و گو و عدم استفاده از ایده های خام مخاطبین نمایشگاه جهت انتخاب محور برای پژوهش های بعدی پژوهشگران از سایر ضعف های این نمایشگاه می باشد.

 حضور ویترینی و نمایشی بسیاری از دستگاه ها

نگاه به پژوهش نباید ویترینی و ابزاری باشد، بلکه باید از ایده‌های پژوهشگران در جهت پیشرفت کشور استفاده کرد.متاسفانه در نمایشگاه پژوهش بسیاری از نهاد ها و دستگاه ها به شکل ویترینی و نمایشی حاضر شده اند به طور مثال دانشگاه فرهنگیان چند کتاب از تالیفات اساتید این دانشگاه را به نمایش گذشته است که این کتاب ها در غرفه برخی دانشگاه های دیگر هم وجود دارد زیرا این اساتید فقط در یک دانشگاه تدریس نمی کنند. البته مراکز آموزشی چند جلد از پایان نامه های دانشجویان خود را هم به نمایش آورده اند.

7

مرکز آموزشی علمی  کاربردی و فنی و حرفه ای برای برخی از رشته های درسی غرفه گرفته اند و دانشجویان در این غرفه برخی از دست آوردهای خود را که غالبا مبتنی بر پژوهش نیستند را به نمایش گذاشته اند.

به طور مثال فروش صنایع دستی توسط دانشجویان رشته صنایع دستی، ارائه غذهای خوشمزه توسط دانشجویان رشته آشپزی و نمایش لباس های تولیدی، برخی از غرفه ها را به خود اختصاص داده اند و دانشجویان خبرنگاری هم که از سوژه های جذاب نمیاشگاه عکس می گیرند!

شاید یکی از ضعف های دیگر این نمایشگاه این باشد که پیشنهاد درست و دسته بندی شده ای برای پیشرفت صنایع کشور ارائه نمی شود و بیشتر یک محتوای نمایشی به مخاطبین ارائه می شود.

مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد نیز چند کتاب از کتبی که به سفارش این مرکز ترجمه شده و چند کتابی تالیفی را به نمایش گذاشته است و آنها را می فروشد.

اما حضور شهرداری مشهد نیز شاید بیش از سایر غرفه های با انتقاد همراه باشد. معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد در سه بخش متروپلیس، سازمان فاوا و مدیریت آمار در نمایشگاه حاضر شده است.

1

در بخش متروپلیس همان کاتولوگ ها و بروشورهایی که برای معرفی این مراکز تاکنون استفاده شده به نمایش در آمده است. در بخش آمار چند کتاب از عمکرد شهرداری ارائه شده که فرمت پی دی اف این کتاب ها در سایت این بخش قابل دریافت است و در بخش سازمان فاوا تبلیغاتی بر روی گروه سرویس های من (من کارت، من میل و…) ارائه شده است که ربطی به پژوهش ندارد و البته این بخش سعی کرد با نمایش زیر دامنه های مختلف سایت مرکزی شهرداری مشهد دامنه کاربردهای “من” را بالا نشان دهد که البته سایت هایی مانند پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و عکس مشهد در این بخش این پرسش را ایجاد می کند که این تبلیغات چه ربطی به پژوهش و دست اوردهای فناوری دارد زیرا یپارچه سازی ساب دامین های یک نهاد کار خیلی پیچیده ای نیست.

اما در بخش هایی از این نمایشگاه هم بخش خصوصی مانند جامعه هلیکوپتری ایران و شرکت صنعت دایانا حضور خوبی داشته اند و محتوای مناسبی را ارائه کرده اند.

شاید طرح این پرسش که برگزاری این نمایشگاه به این شکل چه ضرورتی داشت سوال خوبی باشد. یا اینطور مطرح کنیم که اگر اتین نمایشگاه برگزار نمی شد چه اتفاقی می افتاد؟

به هر حال در پایان به سراغ احسان ارکانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی رفتیم و در خصوص برخی از انتقادات از وی توضیح خواستیم.

مشهد تریبون : شکل و سطح برگزاری نمایشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ از طرفی این نمایشگاه در ایام امتحانات که دانشجویان و اساید درگیری فکری دارند، برگزار شده است.همچنین سطح محتوای ارائه شده توسط غرفه ها را چگونه می بینید؟ به نظر می رسد که برخی از سازمان ها به صورت ویترینی در نمایشگاه شرکت کرده اند.

10

احسان ارکانی معاون استاندار خراسان رضوی : نمایشگاه پژوهش با نمایشگاه های تولیدات و کالاها متفاوت است. در حوزه پژوهش قرار نیست که دستگاه ها و ماشین آلات به نمایش گذاشته شود و طبیعتا دستگاهی که در نمایشگاه پژوهش شرکت می کند حضور فرمایشی و تزئینی ندارد و واقعا به خاطر انگیزه، اراده و عزم خود می آید زیرا شرکت در این نمایشگاه اجباری و الزامی نبوده است. اعلام کردیم که هر دستگاهی که در حوزه پژوهش کاری کرده است و علاقه مند می باشد در این نمایشگاه حاضر شود و حضور هم رایگان بوده است لذا دستگاه هایی در نمایشگاه شرکت کرده اند که در حوزه پژوهش کار انجام داده اند  و یادآور می شوم سال گذشته نمایشگاه متمرکز پژوهش اصلا برگزار نشد و نمایشگاه کنونی به گفته بسیاری از افراد از لحاظ سطح و نحوه برگزاری قابل قبول بوده است. زمان برگزاری هم با دبیرخانه نمایشگاه در میان گذاشته شده و ریاست دانشگاه فردوسی به عنوان مسئول دبیرخانه اعلام کردند که زمان برگزاری نمایشگاه خیلی تداخلی ندارد ضمن آنکه دانشگاه همیشه فصل آزمون و امتحان است و یک بازدید 3 ساعته لطمه ای به درس دانشجویان نخواهد زد.

طراحی سایت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *